Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Jogos ez a követelés? Kérdés...

Jogos ez a követelés? Kérdés lent (ügyvédek és hozzáértők ha lehetséges)

Figyelt kérdés

A szituáció a következő: adott egy nagypapa, neki van két gyermeke Sanyi és Judit. Sanyinak és Juditnak is van két-két gyermeke. (tehát ők a nagypapa unokái és négyen vannak) A nagypapa élete során vett Sanyi egyik gyermekének egy lakást, míg Judit mindkét gyermekének egy-egy lakást, mindet kb. 6-8éve. Nagypapa meghalt és Sanyi követeli Judit egyik gyermekének a lakásának a felének az árát.

Tehát, lehetséges-e abból követelni amit a nagypapa élete során az unokáinak vett?

Remélem érthetően írtam le a szituációt. Előre is köszi, ha valaki tud válaszolni.


2010. júl. 29. 10:33
1 2 3 4
 21/31 A kérdező kommentje:

Utolsó: "Az a kérdés hogy örökölt-e valamit az apja után, és hogy ez kimeríti e az egésznek a 25 százalékát? Ha nem, akkor is csak a 25 százalékig kérhet kötelesrészt."

Ezt nem teljesen értem.

A lakások egyenként nagyjából 7.5millió ft-ért lettek vásárolva annak idején.

Az öröklés mértéke, mely a nagypapa személyes vagyonát képezte a halála pillanatában nagyjából 35 millió ft.

Tehát ennek a fele járna Sanyinak (mi laikusok erre gondoltunk). Így is jár az egyik lakásból a köteles rész?

2010. júl. 29. 14:18
 22/31 anonim válasza:

helyesbítek, Miért kellett volna kikötnie?


Ptk. 619. § (1) "...a körülményekből arra lehet következtetni, hogy a juttatást a hozzászámítás kötelezettségével adta".

Ha csak egy unoka nem kapott, akkor ebből bőven arra lehet következtetni.

2010. júl. 29. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/31 A kérdező kommentje:
14:23 Az unoka a rendkívül jó anyagi helyzete miatt nem kapott. Egyszerűen nincs rászorulva.
2010. júl. 29. 14:29
 24/31 anonim ***** válasza:

Maniacfool: Ptk. 619. § (1): "... feltéve, hogy a hozzászámítást az örökhagyó kikötötte..."


Kérdező: Szerintem a kötelesrészt így kell számolni: 35 millió + 3*7,5 millió (mert aszerint a jogszabály szerint amit korábban írtam, hozzá kell számítani). Ez együtt 57,5 ha jól számoltam. Ennek a 25 százaléka Sanyi kötelesrésze, ami 14,3millió. Ez a két testvér kötelesrésze fejenként. DE SAnyi és testvére megkapták a 35 milliót, amiból gondolom 17,5 Sanyié. Ez több mint a kötelesrésze, tehát nem követelhet semmit a lakásból.

Utolsó: "Az a kérdés hogy örökölt-e valamit az apja után, és hogy ez kimeríti e az egésznek a 25 százalékát? Ha nem, akkor is csak a 25 százalékig kérhet kötelesrészt."

Ezt nem teljesen értem.

A lakások egyenként nagyjából 7.5millió ft-ért lettek vásárolva annak idején.

Az öröklés mértéke, mely a nagypapa személyes vagyonát képezte a halála pillanatában nagyjából 35 millió ft.

Tehát ennek a fele járna Sanyinak (mi laikusok erre gondoltunk). Így is jár az egyik lakásból a köteles rész?

2010. júl. 29. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/31 anonim ***** válasza:
hopsz bocsánat, a kérdésed bennemaradt a válaszomban:)
2010. júl. 29. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/31 anonim válasza:
Ott van egy "vagy" szócska, nem "dísznek".
2010. júl. 29. 14:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/31 anonim ***** válasza:
Maniacfool: szerintem ebből még nem lehet arra következtetni. De nyilván bírója válogatja hogy hogy gondolja. De mindegy is mert az előbb levezettem és ott kiderül hogy mindenki megkapta a kötelesrészét. Azon felül pedig senkinek nem lehet szava az örökhagyó akaratával szemben. Vagyis lehet csak nincs értelme.
2010. júl. 29. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/31 anonim ***** válasza:
Nem lett volna értelme lakásokat adni ha azzal a kikötéssel adja hogy bocsássák majd osztályra, mivel akkor el kéne adni a lakásokat hogy ennek eleget tegyenek. Az meg nem valószínű hogy az örökhagyónak ez volt a szándéka.
2010. júl. 29. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/31 A kérdező kommentje:

14:29 "Szerintem a kötelesrészt így kell számolni: 35 millió + 3*7,5 millió (mert aszerint a jogszabály szerint amit korábban írtam, hozzá kell számítani). Ez együtt 57,5 ha jól számoltam. Ennek a 25 százaléka Sanyi kötelesrésze, ami 14,3millió. Ez a két testvér kötelesrésze fejenként. DE SAnyi és testvére megkapták a 35 milliót, amiból gondolom 17,5 Sanyié. Ez több mint a kötelesrésze, tehát nem követelhet semmit a lakásból."


Ez a számítás nem csak akkor lenne igaz, ha a nagypapa írt volna egy végrendeletet, melyben kihagyja az öröklésből Sanyit?

2010. júl. 29. 14:38
 30/31 A kérdező kommentje:
14:38 Ez így nem igaz, mivel a nagypapa bankban tartott pénzéből, az egyik lakás köteles részét le lehetne vonni Sanyi javára, ha jár neki.
2010. júl. 29. 14:40
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!