Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Jogos ez a követelés? Kérdés...

Jogos ez a követelés? Kérdés lent (ügyvédek és hozzáértők ha lehetséges)

Figyelt kérdés

A szituáció a következő: adott egy nagypapa, neki van két gyermeke Sanyi és Judit. Sanyinak és Juditnak is van két-két gyermeke. (tehát ők a nagypapa unokái és négyen vannak) A nagypapa élete során vett Sanyi egyik gyermekének egy lakást, míg Judit mindkét gyermekének egy-egy lakást, mindet kb. 6-8éve. Nagypapa meghalt és Sanyi követeli Judit egyik gyermekének a lakásának a felének az árát.

Tehát, lehetséges-e abból követelni amit a nagypapa élete során az unokáinak vett?

Remélem érthetően írtam le a szituációt. Előre is köszi, ha valaki tud válaszolni.


2010. júl. 29. 10:33
1 2 3 4
 11/31 A kérdező kommentje:
Kedves utolsó, tudnál pár szót mondani erről a jogszabályról és hogy ebben az esetben miért nem alkalmazható? A hagyatéki még csak most lesz, jó lenne ha ezeket el tudnám mondani.
2010. júl. 29. 10:58
 12/31 anonim ***** válasza:
56%
A sanyi menjen a francba, ez így teljesen jogos, hisz sanyiéknak csak egy házuk van, de van pénzük, Juditék viszont szegények, legalább a gyerekek lakása biztosítva van nekik.
2010. júl. 29. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/31 anonim válasza:
Én "Sanyi" helyében osztályra-bocsájtást kérnék.
2010. júl. 29. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/31 anonim ***** válasza:
Tudtom szerint az ajándékozó kérheti vissza az ajándékot, más nem. A Sanyinak meg semmi köze ahhoz, hogy a nagyapa mire költötte a pénzét, ha az egészet odaadja egy valakinek, akkor sincs hozzá köze.
2010. júl. 29. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/31 anonim ***** válasza:

Maniacfool: nem kérhet osztályrabocsátást, mert azt az örökhagyónak életében ki kellett volna kötnie.

Kérdező: sztem a korábbi válaszoló erre a jogszabályra gondolt:

Ptk 667§ (1) Nem tartozik a kötelesrész alapjához. a) az örökhagyó által a halálát megelőző tizenöt évnél régebben bárkinek juttatott adomány értéke

Ez azt jelenti hogy a 15 éven belül adott beleszámít. Szerintem tehát Sanyi a kötelesrész erejéig kérhetne valamit a lakásból.

2010. júl. 29. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/31 A kérdező kommentje:
Utolsó: Tehát a véleményed szerint mégis kérheti a lakás mostani értékének a felének a felét? (25% magyarul)
2010. júl. 29. 13:43
 17/31 anonim ***** válasza:

Arra gondolám,hogy a szokásos mértékű ajándéknak számítanám,hisz nagypapi majd mindenkinek adott.

Ráadásul Sanyink nem éhezik.

Szóval nagy valószínűség szerint elbukja...

2010. júl. 29. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/31 anonim ***** válasza:

Na még jut eszembe.

Judit gyermekei nem örökösök,így az osztályrabocsájtani nem lehet(azthiszem).

Innentől nem igazán értem miről szólna a per(persze tévedhetek)

jogifórum.hu

2010. júl. 29. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/31 anonim ***** válasza:

13:36 vagyok

Kicsit bizonytalan vagyok... A kötelesrészbe be kell számolni mindhárom lakást(szerintem, de cáfoljatok meg nyugodtan), plusz amit még a nagypapa után sanyi és a testvére örököltek. Ennek a negyede Sanyi kötelesrésze. Az a kérdés hogy örökölt-e valamit az apja után, és hogy ez kimeríti e az egésznek a 25 százalékát? Ha nem, akkor is csak a 25 százalékig kérhet kötelesrészt.


Utolsó válaszoló: egy lakás nem lesz szokásos mértékű attól hogy többet is adtak... Az értéke a lényeg, azt pedig egységesen kell nézni. Mi úgy tanultuk hogy egy értékesebb hangszer pl. már nem szokásos értékű, egy mobiltelefon még az. De nincs pontos értékhatár. Lakás viszont semmiképp.

Az hogy Sanyi milyen körülmények között él az lényegtelen, mert a kötelesrész jár neki. Én úgy gondolom így lehet, ahogy leírtam... De még nem vagyok végzett jogász uh nem teszem rá a fejem:)

2010. júl. 29. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/31 anonim válasza:

"nem kérhet osztályrabocsátást, mert azt az örökhagyónak életében ki kellett volna kötnie. "


Mit kellett volna kikötnie?

2010. júl. 29. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!