Kezdőoldal » Családi kapcsolatok » Egyéb kérdések » Miért nem tudják elfogadni,...

Miért nem tudják elfogadni, hogy válogatós vagyok és nem eszek meg mindent?

Figyelt kérdés

Sőt, leginkább semmit... Sajnos ez van, kicsinek is ilyen voltam. Emlékszem, az óvodában még az elején nyugtatták anyát, hogy "majd a csordaszellem hatására enni fogok", de pár hét után az óvónők is feladták és ebédkor kentek nekem egy vajas kiflit. Ez, plusz a nutellás és a mézes kenyér tartott ott életben, mert semmit nem ettem. A mai napig ilyen vagyok, van kb 13-15 étel, amit szeretek és megeszek, amúgy semmit. De nem rinyálok, utazás/nyaralás alatt sem várom el, hogy a többiek alkalmazkodjanak hozzám és keressük a 21. eldugott kis olasz éttermet akár. Mindig mondom, hogy együnk, ahol ők akarnak, én rendelek salátat, vagy sült krumplit. Iszom fehérjét, szedek vitaminokat, egészséges vagyok és a vérképeim is jók szoktak lenni. Nem jó ez ettől függetlenül, de egyszerűen nem bírok megenni olyasmit, amit nem szeretek, vagy nem tetszik a szaga, kinézete, stb. Mivel Budapesten élek évek óta, és magamnak intéztem az étkezéseket, éttermezéseket, ebből nem volt sok gond. Most azonban itthon vagyok, a szüleim ideköltöztették a nagyszüleimet is, így most jobban "szem előtt vagyok". És az étkezéseim napi vitatémák.


A mamám tipikus magyar kajákat szokott főzni, mindent panírozva/étolajban, tejföllel, paprikával, stb. Én ezeket nem szeretem. De nem csinálok ügyet ebből, elvagyok én egy tál kesudióval, vagy gyümölcssalátával is, ha éppen nincs kedvem/időm főzni magamnak. Mert azt sem várom el, hogy akkor ő, vagy anya nekem minden nap külön főzzön... Mert nem ismerik a recepetjeimet, vagy az alapanyagokat, nem úgy csinálják, ahogy szeretem, meg nem is akarom őket ezzel terhelni. Bevásárlásnál is inkább én elmegyek külön 2hetente magamnak, mert semmi értelme, hogy apa keresgesse órákon át a dolgaimat, mikor én már ránézésre tudom, hogy mi kell/megeszem-e. Apáékkal nincs is gond, inkább mamáékkal... Hogy legalább kóstoljam meg, meg amíg nem kóstoltam meg, addig nem mondhatom, hogy nem szeretem. Ma pl. rántott gomba volt, mivel sem a gombát, sem a panírozott dolgokat nem szeretem, ezért nem láttam értelmét, hogy kóstolgassam, mert tudom, hogy nem ízlene. Előtte a töltött káposztával ment ez, hiába mondtam, hogy a szagát sem bírom, és a darált húst, valamint a tejföld sem eszem. Én sem etetem őket avokádóval, vagy tudom is én, mivel... 23 éves leszek, van kialakult ízlésem és ha több, mint 20 év nem volt elég arra, hogy változzak, nem most fogom elkezdeni.


Így is feszült a helyzet, nem értem, miért kell ezzel idegelni itthon mindenkit. Mert minden kajálás után hallom, hogy duruzsol tata is anyáéknak, hogy nem igaz, hogy ez a gyerek (én) semmit nem eszik meg, meg "hát de meg sem kóstolja". Ti mit csinálnátok? Megbántani sem akarom őket azzal, hogy csúnyán/tiszteletlenül beszélek, meg én inkább a "ráhagyom, majd abbahagyja" típus vagyok, de ez már sok.


2020. ápr. 11. 00:03
1 2
 11/13 anonim ***** válasza:
72%

Hát én nem irigyellek téged sem, de a másik felet sem. Lássuk be, elég irritáló lehet egy olyan ember, aki velünk egy háztartásban él, velünk ül le étkezni egy asztalhoz, aztán semmi sem jó neki.


Nem akarlak megbántani, csak próbálom érzékeltetni, hogyan érezheti magát az, aki elkészíti a kaját. Nem is érti. Mert az egy dolog, hogy 10 féle ételt nem szeretsz, de ahogyan írod "leginkább semmit", hát az nehéz.

Habár, ha gyerekként is ilyen voltál, 20 év alatt igazán hozzászokhattak volna.


Az is igaz, hogy az én gyerekemnek is volt egy időszaka, amikor semmi mást nem evett, csak vajas kenyeret, paprikával. De aztán kinőtte, most már felnőtt ember, családja van, igazi gourmet, imád főzni, és új ételeket kreálni, elnézést, ez nem is tartozik ide. De azért elgondolkodtam, hogy ha családod lesz, hogyan oldod meg.


Viszont téged is megértelek. Én ugyan nem vagyok válogatós, de például soha nem eszem levest. Semmilyent. Gyerekkoromban komoly problemák adódtak belőle, mert az én családomban a legegyszerűbb ebéd is levessel kezdődött.


Aztán, miután saját háztartásom lett, soha többet nem ettem levest, ennek már vagy 40 éve. Megfőztem, mert a férjem és a gyerekem is igényelte, de én sosem ettem belőle. Ennek ellenére is, a mai napig, ha nagy családi összeröffenés van, úgy néznek rám a rokonok, amikor közlöm velük, hogy én nem kérek a levesből, mintha ufo lennék. Pedig tudják, de nem értik.

2020. ápr. 11. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 anonim ***** válasza:
23%

Igazából a kérdező még fiatal, ha úgy vesszük, valamennyit változhat. Mondom ezt úgy, hogy ugyanolyan finnyàs vagyok, mint a kérdező.


Gyerekként velem egyszer megcsinálta apám felesége, hogy náluk nem finnyázhatok úgy, mint otthon, írjak össze heti menüt. De levessel, másodikkal ám. Voltam talán nem is tudom, 9-10 éves vagy még annyi se? Hát az egy heti nem jött össze, néhány nap igen, hogy olyanok szerepeltek benne, hogy "na jó eszek belőle ha muszáj". (Nálunk sem volt divat a leves amúgy, húslevest szerettem, nagyim csak azt főzött a kedvemért, ha ott voltam... annyit, hogy családi vicc azóta is. Anyám meg nem főzött levest soha, mert egyikőnk se leveses, nem szoktunk három fogàsban ebédelni.) Szóval a listámra felkerült a bableves, hogy abból menzán a suliban végül is ki szoktam enni a husit.

Na, apám felesége főzött egy hatalmas kondérral következő nap ebédre. Én kiturkálgattam, amit hajlandó voltam, ettem néhány kanállal, aztán megköszöntem, elég volt. Ezen szegény nő úgy kiborult, hogy közölte, nem állhatok fel, nem ehetek mást, ott ülök amíg meg nem eszem, mert az én kedvemért főzte.

Este 9ig ültem ott. Ő hamarabb unta meg, mint én. Úgy a földhöz vágta a leveses tányéromat, hogy még a plafon is bableveses volt. :)

Rég felnőttem, de az az élmény azóta is megmaradt.


Zárójel bezár. :) Szóval azóta is finnyás vagyok, de azért többet eszek meg, mint gyerekként. Nem mondom, hogy sokkal változatosabb, de azért javult a dolog. Illetve inkább a kevés szeretett alapanyagot tanultam meg változatosan elkészíteni. Sokat nyomott a latban az is, mikor már a párommal cuccoltam össze, és az ő ízléséhez is igazodni kezdtem. Meg már megtanultam, hogy vendégségben nem magyarázkodom, nem vagyok éhes, vagy most nem kérek és kész. Sosem mondom semmire, hogy nem szeretem, mert akkor tuti győzködni kezdenek.


Úgyhogy a kérdező sincs elátkozva egy életre, az ember ízlése változhat felnőttként is, ahogy új élethelyzet adódik. Ő is változni fog, ha saját háztartást vezet, vagy ha majd gyereket kell kóstoltatni, akármi. De a finnyásság is egy ízlés, csak épp válogatósabb, mint az átlag. Ennyi.

2020. ápr. 11. 12:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 anonim ***** válasza:
100%
Hát ha nem eszed meg akkor nem, ezzel nem lehet mit kezdeni. Kulonben is mit izgulnak te maradsz éhes nem ők🙂 . Amúgy meg ha megoldod magadnak, főleg. Ha kulon kene allandoan fozocskeznem kiakadnek. Nem azert mert tusko akarnek lenni, persze odafigyelek hogy mindenkinek jusson ehető kaja, de a nagyfokú finnyassag( bocsi de ez nekem az) kiakasztana. De mint mondtad megoldod. Esetleg annyit mondhatnal a nagyidnak hogy mit eszel, es azt megfőzi, így örülhet. Azert csak van a kesudion meg avokadon kívül amit megeszel.
2020. ápr. 11. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!