Nemrég nekiláttam a családfám elkészítéséhez. Mit történhetett a történelemben?
Több ősőmet is megtaláltam akik nemesek voltak.
1. 2 generáción keresztül nemesek voltak az anyakönyvi kivonat alapján 1742-es dátumtól tudom, egészen 1821-ig tudom, a következő gyereknél 1859- már nem nemes az apja, hanem zsellér
2. 1786-től nemes anyai ágon az az 1859-es születésű ősöm, az anyja születési bizonyítványában, az apja nemes.
3. 1846-ban nemes az ősöm, apja neve is megvan, az is nemes, nagyapja is, míg a testvére mikor született 1852-ben, az apja már zsellér.
Egyenlőre anyám ágán ennyit találtam.
Mi lehet az oka, hogy mindenki zsellér lett, nagyjából 1830-1852 között?
Jó lenne valamilyen történelmileg alátámasztott tény.
Nem egyeNlőre, hanem egyelőre!
Nagy kaland! Mi a mai napig azok lennénk és inkább nem is mondom meg, hogy kinek a leszármazotja vagyok, mert az egész világ ismeri!
A nemességet öröklödik, de nem feltétlen jelenti azt, hoyg van nemesi bitroka is.
A zsellérség meg azt jelenti, hogy nincs semmiféle vagyona/birtoka, és másnak dolgozik.
Tehát a két dolog nem összefügg, az egyik jogi, a másik meg vagyoni állapot.
Az, hogy nem mindig tartották nyilván a nemességet, szintén csak hanyagság, mivel a kisnemeseket nem tartották fontosnak ilyen szempontból.
2.,3. hozzászóló, köszi szépen. Jó lenne ha még tudnátok a témában írni egy-két gondolatot. Én is utánna olvastam és még a suliból megkérdeztem a töri tanárt, aki a Bach-korszakra fogta, ami 1850-1859 között volt, hogy a kisnemesektől elvették a földet, aki a lázadásban részt vett 1848/49 után. Írjatok még valamit a témával kapcsolatban légyszi, Ti hogy látjátok, hogy hallotatok, hogy élték att a családotok.
Egy ismerősöm azt állítja, hogy a papok vették el nekik a földet... ez mennyire lehet igaz? Ugyan ez az idő 1820-1860 között.
Az általad leírtak nem adnak elegendő információt ahhoz, hogy biztos választ lehessen adni...
Saját tapasztalatom szerint az 1848-as jobbágyfelszabadítás után számos kisnemes már nem tartotta fontosnak a nemesi származását, hiszen innentől kezdve gyakorlatilag semmi nem különböztette meg őket a felszabadított parasztságtól. 1848 előtt azokat jegyezték nemesként az iratokban, akiknek a vármegyétől bizonyítványa volt erre vonatkozóan. Előfordulhat, hogy az őseid vagyontalan kisnemesként már nem foglalkoztak azzal, hogy gyermekeik nemesként legyenek az anyakönyvekbe jegyezve, egyébként a korszellem is ezt diktálta ekkoriban.Ez nem jelentette a nemesség elvesztését, az csak 1946-ban lett törvényileg eltörölve.
Egy másik, ettől független kérdés, hogy volt-e korábban földjük, és ez a föld nemesi jogú volt-e. Kisnemesektől nemesi jogú földet nemigen vettek már el ekkoriban. Ha nem volt földjük, akkor eleve zsellérek voltak. Ha esetleg mezővárosi polgárok voltak, akkor azt érdemes figyelembe venni, hogy ekkoriban zajlott a földek megvásárlásának folyamata, vagyis azok a felszabadított jobbágyok/kisnemesek, akik nem tudták pénzzel megváltani a földjüket, zsellérek lettek...
köszi utolsó hozzászóló.
És az az állítás, hogy a papok vették volna el a földet, mennyire állja meg a helyét?
A papok NEM vehettek el semmit, mert nem volt semmi ilyen joguk.
Ami ESETLEG elöfordulhat, hogy az uralkodók vették EL a vagyont és utána ÖK ADTÁK a papoknak, pontosabban az egyháznak adhatták volna, mert a papok egyes emberek, nem pedig valamilyen szervezet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!