2007-ben elváltam megvolt a tárgyalás megegyeztünk a biróságon a gyerekek nála kettek elhelyezve megvolt a vagyoni osztás a lakás rám eső részéről lemondtam ő nem érvényesitett gyerektartást kérheti e ujra a gyerektartást?
Persze, kerhet bármikor. Max hat hónapra visszamenőleg ítélik meg. A 18 evésre mar nem gyermektartasdijat, hanem rokontartast tud kérni.
A gyermek tartasdijrol egyebkent nem lehet lemondani, az nem a szülőnek jár, hanem a gyereknek.
Ahogy az első írja, 18 éves kor felett rokontartás van. Ez alól viszont ki lehet bújni akkor, ha az illető rokon (tehát itt a gyermek) méltatlan rá. Például nem tartja veled rendszeresen a kapcsolatot. Egyik ismerősömnek épp most szüntették meg a fizetési kötelezettségét, mert 12 éves kora óta nem is látta a gyereket.
A 17 évesre viszont mindenképp fizetned kell, ha megítéli a bíróság.
Kérdező, attól függ, hogy ez a megállapodásotok meg van-e a bíróság ítéletében, vagy közjegyző által ellenjegyzett okiratban, ami azonos erejű. Ha igen, akkor abban benne kell, hogy legyen, hogy mennyi az elvi gyermektartás, mennyi az általad átruházott lakás értéke, tehát meddig nullázza ki az utóbbi a fizetendő gyermektartás összegét. Ha ott egy mainál későbbi dátum van, nincs miért aggódnod, ha egy mainál előbbi, akkor fizetned kell, ha meg ezt nem foglaltátok ilyen módon megállapodásba, akkor lehet most egymással pereskedni, az eredmény meg kiszámíthatatlan, mert pont az fog történni, hogy akkor a bíróság most megállapítja az ingatlanrész vélhető akkori értékét, megállapítja a tartásdíj összegét, és kiszámítja, hogy az ingatlannal hány havi tartásdíjat váltottál meg, és ehhez képest most hol állsz.
Ha meg egyáltalán nem csináltatok írást, csak szóban intéztétek a "lakás rám eső része a tartásdíjnak megfelelő részletekben kifizetve" cserét, akkor meg rászúrtál, és az exednek simán megítélik max 6 hónapra visszamenőleg és a jövőre nézve...
Kérheti. Sőt, attól a naptól, amikor kérte, ha fizetsz, visszamenőleg is kérheti.
Mondjuk, szeptember 1-jén kérte, de te nem fizetsz. A bíróság meg fogja ítélni néhány hónap múlva visszamenőleg, szeptember 1-jétől.
Jobb, ha szó nélkül fizetsz. Örülj, hogy eddig nem kellett.
Bármilyen vagyon megosztás volt, a gyereknek járó tartásdíjról jogilag nem mondhat le az, aki neveli, mert nem neki jár, hanem a gyereknek.
Ha a gyerek 18 a éves korát betölti és nappalin fog majd továbbtanulni, akkor nem az anyjának, hanem személyesen a gyereknek a számlájára kell majd küldened a tartásdíjat.
Így van ez pl. az árvasági pótlékkal is, amit 21 éves koráig kap, ha nappalin tanul, valamint az egy gyerek után járó családi pótlékkal is.
3-as!
A lakás a vagyonmegosztás része.
A vagyonmegosztásnak viszont semmi köze a gyereknek járó tartásdíjhoz.
Dehogynincs, napi szinten előfordul a bírósági gyakorlatban... gyak mondom, ha nem egy balek a férj, akkor szépen benne van az ítéletben dátum meg összeg szerint, hogy az átruházott ingatlan ellenértékével meddig van rendezve a tartásdíj.
Kérdező most azt teheti (ha anno nem tette meg) hogy számol, kiszámolja a lakásrésze akkori hozzávetőleges értékét, kiszámolja az azóta vélhetően fizetendő tartásdíj összegét, és összeveti a két számot. Ha azt látja, hogy már "ki van fizetve" akkor tényleg jobb ha fizet, ha viszont azt, hogy még messze nem tartanak a fél lakás értékénél, akkor el kell menni a bíróságra...
Nos, meg akkor is jobb ha fizet, ha nagy balek volt, és semmiféle papírt nem írtak anno a betudásról, de akkor csak magát okolhatja ezért.
#4 "Jobb, ha szó nélkül fizetsz. Örülj, hogy eddig nem kellett." - mivel megint megpróbálta valaki baleknak nézni a férfiakat, válás for dummyes:)
Szóval szükség van igazságra is, meg nagylelkűségre is természetesen, de a SORREND az alapvető fontosságú: előbb legyen a papíron az igazságnak megfelelő helyzet, és majd utána jöhet a nagylelkűség, még véletlenül sem fordítva, mert ha valaki nagylelkű, rossz de gyakori esetben utána már azt fogják elvárni, és az igazságról többet szó sem fog esni.
Naszóval, ha az illető férfi válik, a nők egy (hagy ne írjak jelzőket, sajnos gyakori) része nem azon fog igyekezni, hogy igazságos helyzet álljon elő, hanem azon, hogy minél többet tudjon megszerezni, és ennek érdekében az érzelmi hadviselés tág skáláját bevetve fogja megpróbálni balekra venni a férfit, legyen az a szextől kezdve a "milyen apa vagy te" kezdetű fenyegetőzésekig, érzelmi zsarolásokig. És mindehhez természetesen legyártják maguknak - meg egymásnak - a felmentést a "Te egy anyuka vagy, és a gyermekeid javát, érdekeit akarod főként védeni, és jogosan." c. hagyneminősítsemet.
Naszóval:
1, Mindent írásban.
2, "A te részedet a gyerekekre és majd akkor én nem kérem tőled..." TILOS, a baleknak nézés biztos jele. (a gyerekeknek való ajándékozásnak tényleg semmi köze a tartásdíjhoz)
3, Bármiféle szerződés, amibe szerepel az "ajándék" szó TILOS.
4, Bármiféle határozatlanság kerülendő, ha valami vagyon, az legyen meghatározva forintban, ha időpont, az dátumban. Semmi "a ház fele" meg semmi "majd akkor" - bármilyen ordenáré módon hisztizik is az ex anyós, és bármilyen csábos bugyit is vett fel az ex a búcsúszexhez:)
Na, ehhez képest viszont, a közös ház felét (aminek forgalmi értéke ennyi meg annyi, ha vita, akkor szakértő, és itt NEM adó-optimalizálunk, mert nagyobbat veszíthetünk rajta!!!!) ELADJUK (nem ajándékozzuk!!!!!!) az EXNEK (nem a gyerekeknek!!!!) X (mondjuk 5 milla) forintért, és abban állapodunk meg, hogy ezt az ex, a következő 50 hónapban havi egyenlő, 50 eFt-s összegekben tartozik rendezni. Másik bekezdésben leírjuk, hogy abban állapodunk meg, hogy a gyermekek elhelyezése az exnél történik, kapcsolattartás ígymegúgy, felügyelet ígymegúgy, és a férj y (mondjuk 50 eFt) havi tartásdíjat tartozik fizetni. A fenti megállapodás értelmében a tartásdíj összegéből levonva a lakás vételárát a férfi tartásdíjat 100 hónap múlva, azaz 2021 akármikor tartozik fizetni.
(bár ennek a megfogalmazását mindenképp érdemes ügyvédre bízni, aki nem az EX ügyvédje:))
(persze itt tág tere van az alkunak, lehet azt is, hogy olyan összegekben állapodunk meg, hogy mondjuk a tartásdíj fele legyen letudva a megfelelő számú hónapig és a másik felét fizetjük ha szükség van kp-re, vagy akármi, a lényeg, hogy a végén a két szám kiadja egymást)
Ha válóper van folyamatban a megállapodást a perhez mellékelni hogy a bíró az ítéletbe foglalhassa, ha nincs válóper (élettársak) akkor közjegyzővel közösen aláíratni.
És kész, abszolút tiszta helyzet, igazság, mindenki nyugodtan alhat, nincs bizonytalanságban senki.
És akkor utána kell jönnie annak, hogy a férfi - HA a nő nem próbálta előtte balekra venni és kifosztani - legyen nagylelkű, és azért szálljon be néhány nagyobb dologba (beiskolázás, akármi) némelykor. A nagylelkűség igenis fontos, van helye, de nem a megállapodásban, hanem csakis utána.
Kérhet és ő nem mondhat le önhatalmulag a gyt-ról mert az a gyerek pénze nem a tiétek.
Ha a gyerekekre iratad a lakást annak az értékét belszámolják a gyt ba de a fennmaradó részt ki kell fizetni.
Ha egy 8 milliós panelt hagytál ott a te részed 4 milka ez 18, 25 évnyi nevelést tanitatást nyilván nem fedez így a fizetésed alapján kiszámolják kb menyit fizetnén x év alatt ebből levonják az ingatlan rád eső részének az árát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!