Melyik német területekről érkeztek túlnyomórészt a szepességi szászok, cipszerek?
Ezek egyeznek az erdélyi szászok származási területeikkel vagy teljesen mások?
Segítsetek! :D
Köszi a válaszokat! :D
Szia!
A források a cipszereket türingiából és sziléziából származónak tartja, ami eléggé egységes és nagy tömb. Ha lehet így fogalmazni, akkor ez az erdéyi szászok (akik valójában nem is szászok) származási helyétől keletre helyezkedik el (területileg elég nagy lengyel és kisebb részben cseh területeket is magában foglal - a németországi területen kívül).
Elvileg különböző területekről érkezett a 2 említett német csoport, de közös kapcsolódási pont lehet a cipszereknél említett vallon, és az erdélyi szászoknál lejegyzett belga telepesek. Elég vékony szál, nem is lehet számottevő, úgyhogy csak érdekesség...:)
akkor ez az erdéyi szászok (akik valójában nem is szászok)
--------
Régebben szilézia a szász királysághoz tartozott.
Kedves #4-es!
Amíg válaszolsz, addig azért leírnám, hogy az erdélyi szászoknak nem sok közük van Sziléziához, ahogy a Szász Királysághoz sincs! Az ő szász megnevezésük kiváltságra vonatkozott, ami aztán rajtuk maradt népnévként. Tehát a kiváltság okán lettek ők nyugati területekről származó németekként 'szászok' Magyarországon, pedig semmi közük nem volt Szászországhoz. Hasonló a vlach/vlah jog is, ami nem csak a román pásztorok életmódját szabályozta, hanem több más állattartással foglalkozó csoportét is a Balkánon, beleértve még egyes magyarokat is... pont ettől érdekes, hogy a jogot megkapó emberek hiába nem voltak vlach-ok, de simán ezzel az elnevezéssel illethették őket - pedig nem voltak románok! Hasonló még a magyarországi németek sváb elnevezése is, de élhetnék még millió példával.
Jól érzem, hogy a reakciódnak nincs alapja? Mármint, hogy az általad leírt Sziléziának és Szász királyságnak semmi köze Flandrenses, azaz erdélyi szászokhoz? Viszont, ha nincs, akkor mire/miért akartál reagálni? Máshogy nem tudom értelmezni a leírtakat...
Már miért ne volna alapja? Átaludtad az elmúlt 1000 évet? Vagy tényleg ennyire nem is mered a történelmet?
Erdélyi szászok:
"Elődeik a Német-római Birodalom nyugati területéről származnak, mely távol esik a mai Szászország tartománytól. A népnevük ellenére az ottani szászokhoz tehát nincs közük. Eredetileg nem is szászoknak hívták őket: egy 1191-ből származó oklevélben az Ecclesia Theotonicarum Ultrasilvanorum, egy 1192-es keltezésűben pedig omnes Flandrenses megnevezés szerepel. A szász, azaz saxones elnevezésük első ízben 1206-ban jelent meg.[1][2] Egyes szerzők szerint a magyar kancelláriai iratok szásznak neveztek mindenkit, aki megkapta a szász bányászok által kialkudott privilégiumokat, függetlenül attól, hogy melyik tartományban éltek."
Sikerül értelmezni, vagy segítsek? Eddig nem úgy tűnt, hogy bármit is felfogtál volna abból, amit leírtam... most hol az a nagy mellény? Legalább ismerd el, hogy összekeverted, rosszul tudtad... vagy ehhez már nincs gerinc?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!