A Zala megyei levéltárban hogyan működik a családfakutatás?
Eléggé kezdő vagyok a témában, a honlapon a leírást meg nem igazán értem. Ráadásul nem zalai vagyok, így személyesen érdeklődni se tudok.
Most akkor ott segítenek nekem kutakodni? Mit adnak ki, mit kell vinnem? Esetleg ha konkrét családneveket mondod neki, akkor azokat a papírokat adják ki? Fizetős?
Tudom, eléggé buta kérdések, de tényleg csak 2-3 hete kezdtem el ezzel foglalkozni, és 1-2 hét múlva lesz lehetőségem, hogy ingyenesen Zalába utazzak, így szeretném a levéltárat meglátogatni, hátha lesz valami értelme..
Tudnátok adni pár jó tanácsot egy kezdőnek? :)
A Zala megyei Levéltárban (és egyébként bármely megyei Levéltárban) kutatni tudod egyrészt: az állami anyakönyveket 1895. október 1-től (akkortól anyakönyveztek) születésit: 1921. december 31-ig;
házasságit: 1951. december 31-ig;
halottit: 1981. december 31-ig bezárólag.
Ezt megelőző időkre vonatkozóan kutatni tudod az egyházi anyakönyveket (ehhez tudnod kell milyen vallásúak voltak az őseid)
A legtöbb anyakönyv már mikrofilmre van felvéve - ezért, meg kell keresned őket e-mailben esetleg telefonon, hogy mikrofilm olvasó gépre időt egyeztess. (5-6 gépük van és néha sok a kutató) Amúgy is mindenképpen célszerű velük egyeztetni, hogy az adott helység anykönyvei ott vannak-e?
e-mail címük: zalalev@dfmk.hu, telefonszámuk: 92/598-956, 92/598-957 - kutatótermet kérd. Honlap (bár ezt nyilván tudod: www.zml.hu)
Rendkívül segítőkészek és gyorsak.
A kutatás díjmentes. (esetleges fénymásolás persze nem)
Az anyakönyveken kívül számos egyéb olyan iratot tudsz kutatni, amelyek a családfa összeállításában segítségedre lehetnek. Így adó-, katonai-, birtokösszeírásokat. Vármegyei jegyzőkönyveket, községi jegyzőkönyveket. Számos hasznos könyvben is találsz ott segítséget.
A legrégebbi "biztos" ismert adatból indulj ki. Mintegy ellenőrizheted ezzel annak megbízhatóságát, továbbá találsz továbblépéshez szükséges adatot.
Így ha ismered ősöd születési helyét és idejét, megtudod szüleinek nevét, foglalkozását.
Házasságkötési anyakönyvből megtudhatod a házasultak életkorát és szüleinek nevét.
Halottiból megtudhatod az elhalt életkorát (ez a legkevésbé pontos, néha öt-tíz évet is tévednek itt)
Ezekből az adatokból tudsz lépésenként "araszolva" továbblépni.
Ezek persze az ideális viszonyok, néha egy egy adat hiányzik az anyakönyvből.
A kutatáshoz személyi igazolvány szükséges. (Ugye nagykorú vagy?)
Ha bármi gondod van, írj, ha tudok, válaszolok.
Papírt, (sokat) ceruzát vigyél.
Sok sikert.
Köszönöm a választ, rengeteget segítettél!
20 éves vagyok, szóval már nagykorú. :)
Ismerősöm azt mondta, hogy szerinte a Zala megyei levéltárban csak a Zalaegerszegi papírok vannak. Ezt nehezen tudom elhinni... Ugye nincs igaza, és Zala megye minden területéről ott vannak a papírok?
Szia!
Zala vármegye nagyobb volt, mint a mai Zala megye, úgyhogy ezt kalkuláld bele kutatás előtt. Azt javaslom, hogy először itt próbáld meg a keresést:
Én pont tegnap forgattam (amúgy is sokat nézem)és ide-oda kellett ugrálnom Veszprém és Zala megyék között, mert sok mai Veszpré megyei település tartozott az egykori Zalai vármegyéhez.
Igazán nincs mit.
Egyébként az utánam következő válaszadónak is igaza van.Zala vármegye területe elég jelentősen eltért a maitól.Például a Balaton északi partja egészen Balatonalmádiig Zalához tartozott. Ezért érdemes belépni a Zala megyei levéltár honlapjára és megnézni a "fondjegyzéket".Abból kiderül, hogy az adott község ott van-e. De ha megírod a helység nevét, szívesen megnézem neked.És az e-mailbeli egyeztetés során is kiderül.Viszont sajnos, ha 1895 utáni (azaz állami anyakönyveket) akarsz a Veszprém megyei levéltárban kutatni, azt ott csak jelentős korlátozásokkal teheted meg. De Zalánál nincs ilyen korlát. (Csak amit már írtam)
Továbbá készülj fel némi eltérésekre is egyrészt a nevek helyesírása tekintetében //gyakran többféleképpen írták le a családnevet - hallás után - ez okozta//. Másrészt a dátumoknál is előfordulhat néhány napos eltérés. Halálozásnál meg még sokkal több is. Azaz, ha valakiről azt olvasod, hogy hetven évesen halt meg, semmi garancia nincs arra, hogy a születését valóban hetven évvel korábban megtalálod.Sz'al ide sok tolerancia szükséges.De hidd el nem reménytelen. Több ezer amatörnek és kezdőnek is sikerült már!Ha eljutsz az 1700-as évek közepéig írjál. Tudok újabb tippeket. De persze előbb is írhatsz.Üdv.
Köszi a válaszokat!!
A link nagyon jó, tegnap egész este azon lógtam, köszi!
Egyébként nekem Letenye, Muraszemenye (Alsó-Felső) és környékük kellenek, de megtaláltam őket :)
Remélem találok majd 1-2 dolgot, mire megyek Zalába, csak most munka meg suli miatt keveset tudok itt ülni, de nem adom fel :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!