Megakadt a családfakutatás?
A nagypapám édesapja már elhunyt. És a nagypapám születési anyakönyvi kivonatában nincs benne az apja (dédpapám) neve, mert ő egy nemes volt és a nagypapám anyja (dédmamám) nála volt cseléd. A nagypapámat nem ismerte el az apja gyermekének. Így hogyan haladjak tovább a családfakutatásban?
Hiszen nem bizonyítható, hogy a dédpapám a nagypapám apja, mert a születési anyakönyvi kivonatban nem szerepel a neve. Esetleg DNS vizsgálattal talán, de az nagyon drága, és ráadásul nem is csináltathatjuk meg, csak ha dédpapa családja hozzájárul az exhumáláshoz. Szóval elég necces folyamat, szerintem kivitelezhetetlen, főleg az anyagiak miatt. Innentől hogyan tovább?
Szia!
Az első hozzászóláshoz csak ennyit: undorító vagy.
A tényleges témához meg annyit, hogy valami hasonló áll fenn az én családomban is, csak az anyai ágon a dédapám részéről. Miért kéne exhumálni a dédapádat? Annyi csak a dolgod, hogy a dédapád ismert, vagy tényleg vér szerinti ágáról találsz egy olyan rokont, aki ugyanazt a családnevet viseli. Nem tudom, hogy ez mennyire szorul magyarázatra, de az apai ágú y-dns úgy müködik a vérségi rokonoknál, hogy pár mutációt leszámítva tökéletesen egyezik. Lehet akár a XVII., vagy XVIII. században is közös ősötök, az eredmény akkor is egyezést fog mutatni, amennyiben tényleg rokonok vagytok (ebből következik, hogy ez még jóval korábbi rokonságokra is fény derülhet). Ez egy komplex teszt lenne, 2 ember dns-ét vizsgálnák, gondolom olyan 300 000 ft lenne itthon, ilyesmi árakon mennek tudomásom szerint. Ami viszont pozitív, hogy ebben a globális világban rengeteg külföldi cég kínál viszonylag alacsony áron y-kromoszóma teszteket! nagyjából 2×25 000 Ft-ot kéne ráköltened a dologra, hogyha tényleg komolyan gondolod. Szóval, ha sikerül találnod egy igazolhatóan a dédapád ágáról származó FÉRFI lemenőt, és ő benne van, hog a nyálmintájából kivonják a dns-t, meg te is "nyálazol" és elküldöd az adott cégnek, akkor sínen vagy. Egyedüliként is megcsináltathatod a tesztet, mert egy adatbázisban összehasonlíthatod mások eredményével, szóval lehet hogy már ott egyezik egy másik emberével a dns-ed, ne adj isten még a családnév is egyezik... persze ez sem biztos, de megpróbálni meg lehet. sok sikert, remélem tudtam segíteni! esetleg, ha valami nem tiszta, nyugodtan kérdezz!
Az a baj, hogy a dédpapa rokonait is nehéz lenne megtalálni, mert csak a nevét tudjuk (elég gyakori név az ő idejében) és se születési dátum, se semmi. Csak annyit tudunk, hogy valamilyen nemes. De más infót nem találtam sehol se. Azért köszönöm a választ! Ha meglesznek a rokonai sem lesz erre fölösleges 25 ezer forintom, legalábbis mostanában. :-)
Elsőnek:
Nem a nemesség a lényeg, pont nem érdekel, hogy a dédpapa nemes volt e vagy sem, csak hozzátartozott a sztorihoz, hogy miért nem szerepel az anyakönyvi kivonatban az apa neve. Ennyi. Én csak hobbi szinten csinálok családfakutatást, de nem tudok továbbhaladni a dédszülőkön, mert a hiányos születési anykönyvi kivonat miatt elakadtam. És mivel a nagyapámnak hivatalosan "nincs" apja (vagyis ismeretlen), így a családfakutatásom a nagyapámig jutott. :-)))
Én is fogok családfát kutatni, ezért nagyjából utánanéztem, hogy kell. A levéltárakban megvannak a régi keresztelési anyakönyvek, nem kell elzarándokolni a templomba, ahol keresztelték az illető őst. A megyei és az országos levéltárban is megvannak. Ki kell deríteni, kinél szolgált a nagyi (valamelyik öregebb rokon nem tudja esetleg?) Bizonyítani minek, ha csak magánhasználatra kell? Vagy több nemesnél is szolgált a nagyid és nem tudod, melyik az?
Addig is, amíg ez nincs meg, a családfa többi ágán továbbmehetsz (pl. a nagymama ősei, ilyenek).
Illetve itt van még egy infó az Országos Levéltár FAQ-jából:
" Dédnagyanyám az 1900-as évek elején cseléd volt, valahol Budapesten. A cselédkönyvét szeretném megtalálni. Hol, és hogyan próbáljam?
A MOL iratanyagában csak azoknak a cselédkönyve található meg a K 184 – Földművelésügyi Minisztérium – Általános iratok – 62-63. tétel jelzet alatt, akik állami mezőgazdasági birtokokon dolgoztak. Ha a saját "családi archivumában" nincsen meg az irat, akkor sajnos meglehetősen kevés az esélye annak, hogy közlevéltárban sikerül felkutatni. A helytörténeti gyűjtemények őrizhetnek esetleg ilyen jellegű dokumentumokat."
Te bimbó!
A kérdező nagyapjának az apukájáról van szó, aki már rég elporladott, és soha sem ismerte el a kis cselédet jogos örököseként. Ráadásul a nevét sem tudják.
Ez nem más, mint mindenáron egy nemest a családfába! Mégha cselédi áron, de akkor is. Ez már a hülyeség netovábbja. És te is csak egy fokkal maradsz le tőle. Dugulj el, te ló.
Utolsó! (te kis hül*ye idi*óta)
A kérdező nagyapjának az apja, másnéven: Dédapja. Nem a cselédet nem ismerte el (azaz dédmamámat), hanem a fiát (nagypapámat).
Tudjuk a nevét te kretén. Írtam is, hogy tudjuk, csak születési dátumot, ilyeneket nem tudunk.
Mi az hogy "mindenáron" egy "nemest" a családfába? Ma már nincs is olyan titiulus, hogy "nemes". Hiába volt a dédpapa 1800 valahányban nemes. Mit csinálok azzal? Szaladgálok a Blahaz Lujza téren és ordibálom: "Nemes volt a dédpapa". Idi*óta...
Hogy érted, hogy "csalédi áron"? Igazán hül*ye vagy. A dédmama el fog veszni egy másik dimenzióban, ha folytatom a családfakutatást? Vagy hogy érted ezt a "cselédi áron". Hül*ye. :-)
"A nagypapámat nem ismerte el az apja gyermekének. Így hogyan haladjak tovább a családfakutatásban?"
Egy lépést se tovább, amíg meg nem lesz!
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!