Családfa kutatás levéltárban? (a többi lent)
Nem feltétlenül, ugyanis szigorú levéltári szabályok vannak. Nem mindegy, hogy milyen anyakönyvi bejegyzést szeretnél kikérni, illetve milyen évkörből.
Levéltárban születési 130 éven belül nem kutatható, házassági 86 áv és a halotti korlátlan 1980-ig. Azért addig, mert levéltárban csak másodpéldányok vannak, és azt 1980-ig csináltak. 1980. utáni halottit csak az illetékes polgármesteri hivatal anyakönyvvezetőjétől lehet kérni, de nem teljes bejegyzést, hanem halotti anyakönyvi kivonatot.
Milyen adatot sikerült beszerezned dédapádról? Halotti? Házassági? Születésit nyilván nem, hiszen abban benne lennének a szülők. Hol és milyen évkörben keresel? Csak a FS indexelt adatbázisában keresgéltél vagy át is lapoztad az anyakönyveket? Utóbbi sokkal célravezetőbb...
Akár privátban is rámírhatsz, megpróbálok segíteni, én már nagyon régen foglalkozom a kutatással hobbiszinten, van pár trükk, de így nehéz elmagyarázni.
6
A kérdező a saját dédapjáról kérdezett. Azt meg megnézheti, határidők nélkül, hiszen egyenesági leszármazottra nem vonatkoznak a kutatási korlátok.
Csak azt kell bizonyítania, hogy leszármazott. Amit a saját -a szülei- és a nagyszülei ak bejegyzéséről kapott másolatokkal tud. esetleg máshogy is.
#7: Bele nem nézhet, ugyanis az anyakönyvben nem csak a dédi adatai szerepelnek, hanem másoké is, akikhez viszont nincs köze. Rendszeresen kutattam levéltárban, több mint 15 éve kutatom a családfámat, települési családfát készítek hobbiból, többezer adatot dolgoztam már fel. Tudom miről beszélek.
Én is kerestem adatot nagyanyámról. NEM hozták ki az anyakönyvet, nem lehet belenézni. Anyakönyvvezetőnél, kormányablaknál, ügyfélkapun anyakönyvi KIVONATOT lehet kérni, ha tudja valaki a pontos adatokat.
Levéltárakban lehet kérőlap, amin kérheti, hogy a bejegyzésben szereplő milyen adatot szeretne tudni (így jutottam én is hozzá a szükséges infóhoz). Ehhez is tudni kellett a pontos születési helyet és időt, ugyanis kutatni nem dolga a levéltárosnak...
8
Mit is írtam? Hogy AZT megnézheti. Semmit nem írtam arról, hogy kihozzák-e az anyakönyvet, vagy sem, BELE lehet-e nézni, vagy sem, stb.
Mellesleg, az előzőektől FÜGGETLENÜL, pl az országos levéltári honlapon lista van a megnézhető ak-ekről. Az infó szerint előre kell kérni, talán néhány napra.
#9: Na, akkor most azt meséld el, hogyan nézze meg az anyakönyvi bejegyzését a dédinek, ha nem hozzák ki a anyakönyvet? Elárulom: sehogy. És a születésit nem is fogják kihozni. NEM LEHET kikérni, fogd már fel. Születések esetében 130 év a kutatási korlátozás a levéltárakban.Ami ezen az időn belül van, ha megfeszülsz, akkor sem fogják rendelkezésre bocsátani. Pontos adatok ismeretében kérhetsz belőle adatszolgáltatást, mint korábban is írtam.
Ha láttál volna már anyakönyvet, akkor tudnád, hogy nem tud csak egy bejegyzést megnézni, mert egy oldalon több bejegyzés is szerepel. Amikhez viszont nincs köze.
Kivételes esetben kutathatóak, támogatói nyilatkozattal, kutatásokhoz (NEM privát családfakutatáshoz).
Javasolnám, hogy ismerkedj kicsit a MNL kutatási szabályzatáról: [link]
Különösen ajánlom figyelmedbe az 1.4.2 pont 2) bekezdését, ami az anyakönyvekre vonatkozik. Nekem nem kötelező hinni, de azért a hivatalos forrást csak tudod értelmezni (kicsi segítség: az 1) bekezdés NEM az anyakönyvekre vonatkozik, hanem egyéb, személyes adatokat tartalmazó dokumentumokra).
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!