Milyen esetekben adták az anya vezetéknevét a született gyermeknek az 1800-1900 -as években?
Nagyon érdekes a kérdésfelvetés. Válaszom az 1800-as évek elejétől az 1900-as évek első néhány évtizedéig terjedő időszak római katolikus anyakönyveire vonatkozik, más vallásfelekezetek anyakönyvezési gyakorlatára nem tudok érdemben reflektálni.
Az egyházi anyakönyvezés gyakorlata, az anyakönyvek rovatai is többször változtak. Ha a szülők rovatban csak az anya neve szerepel, és nem tüntették fel az apa nevét, annak oka rendszerint az volt, hogy a gyermek házasságon kívül született, és korabeli szóhasználattal élve, "törvénytelen" (fiúgyermek esetén illegitimus, lány esetén illegitima) származásúnak tekintették - akár kiderült, ki az apa, akár nem. Ha szülők később házasságot kötöttek, az anyakönyvet vezető lelkipásztor ezt rendszerint feljegyezte az észrevétel (észrevételek, observationes) rovatba, és a gyermeket, gyermekeket törvényesíttették (legitimus, legitima). Az állami anyakönyvezés bevezetése utáni időszakot érintő kutatásnál (1895 október 1. után) érdemes párhuzamosan kutatni az anyakönyveket, itt azonban számolni kell a (részben a személyiségi jogokból adódó) kutatási korlátozásokkal. Többször tapasztaltam, hogy az egyházilag "törvénytelen" gyermek bejegyzésénél az állami anyakönyvben sem szerepel az apa neve. Ebből következőleg elvileg valóban az az anya vezetéknevét kapta a gyermek, de hogy a gyakorlatban is így volt-e, annak megválaszolása további kutatásokat igényel.
Csupán érdekességként jegyzem meg, hogy az 1988-ban kiadott "Egységes Katolikus Anyakönyvezési Szabályzat" szerint: "A származás rovatba csak egy bejegyzés kerülhet: „törvényes". A másik lehetőség, hogy a rovat üresen marad." (23. §.)
Elképzelhető, hogy találkoztam olyan feljegyzéssel is, ahol akkor is az anya vezetéknevét kapta a gyermek, ha feltüntették az apa, illetve a házastárs nevét, de erre most hirtelen nem emlékszem. Hogy miért nem az apa vezetéknevét adták a gyermeknek, nem tudom. Érdemes lenne utánanézni a korabeli anyakönyvezési szabályzatoknak és a vonatkozó egyházjogi előírásoknak.
Elnézést kérek a hosszú válaszért.
anyám 1938-ban született, a saját anyja vezetéknevét kapta. apját nem ismerte. anyjával se tartotta a kapcsolatot, sajnos én is azt gondolom, hogy a nagyanyám amolyan "megesett" lány volt, vagy erőszak áldozata lett.
sajnos anyám soha nem tudta feldolgozni, hogy lényegében nem voltak szülei
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!