Igazából miért írnak rendszeresen "anyósként-apósként" az itteni kérdezők a "párjuk" szüleiről, amikor nem házasok?
Gondolom, megelőlegezik a rokoni kapcsolatot, pedig ez csak jóindulat a szülők részéről, ha a gyerekeik valójában még nem vállaltak semmi törvény szerinti felelősséget. Még akkor sem, ha már gyermekeik is vannak az együttélő gyerekeiknek.
Vajon az "anyós-após" is úgy beszél ilyenkor a gyereke "párjáról", mint a menyéről, vejéről?
Az ipam-napam megszólítás az após-anyós régi, népi megnevezése, és csak a házastársakra vonatkozott. Ha csak együtt éltek, akkor vadházasságban éltek, és és a fiam-lányom szeretőjéről beszéltek. (A társadalom elítélte őket), Ma már megszokott a csak együttélés, a párom megnevezés, mert ez szebben hangzik, mint a szerető. De valójában csak szeretők, de nem kötelezték el magukat a tartós együtt élésre. Akkor sem, ha már gyerek is van. Sok férfi nem akar megnősülni, a nők elhitetik magukkal, hogy a házasság csak egy papír, de lelkük mélyén feleségek akarnak lenni. Ezért hívják a szeretőjük szüleit apósnak-anyósnak.
Zavaró ugyan, de ez midnenkinek magánügye.
DE hát kedves dubitus, nem is egymás megszólításáról van szó.
Meg nem is arról ,hogy én, minr kívülálló, hogyan látom. Mondjuk nem is ítélkeztem, de valahogy nem értem az anyósos kérdések felét emiatt. Mert olyat várnak el egy nemanyóstól, amit esetleg -és csak esetleg- lehet elvárni egy anyóstól.
Bizony hogy az elnevezések számítanak, azért találtuk ki őket. Az alma az alma és nem körte, csak azért, mert gyümölcs ez is, az is, talán még az íze is hasonló.
Fontos, hogy egyértelműen fogalmazzunk, és az egyes szavak ugyanazt jelentség mindenkinek, nem?
Ha már személyes feltételezésnél tartunk, én feleségként sem szívesen használtam az anyós-após szót, mert nem sikerült olyan viszonybe kerülni velük. Amikor beszéltem róluk, a férjem szüleiről beszéltem, vagy az x vagy y nagymama-nagypapáról.
Annak ellenére, hogy ha meg kellett szólítani őket, akkor ugyanúgy szólítottam őket, mint a férjem, anyának-apának .Hiszen a férjem kapcsán a lányuk voltam, úgy is szólítottak -bár inkább csak ha valami nem volt egészen rendben- ,ha nem a keresztnevemen.
És viszont is így volt, a férjem és a szüleim között.
Kedves 10-es; a példákban semmi felelősségvállalásról nem volt szó.
Csak egy rovat kitöltéséről, ami ha helytelenül van beírva, majd utólag perelhetik a kórházat.
Meg egy nővér helyetti dolog elvégzéséről, amikor szintén baja lehetett volna a kórháznak, ha véletlenül szerencsétlenül úgy esel el, hogy maradandó bajod lesz. És akkor kiderül, hogy ki kísért ki, ki segített.
Zavar, ha valaki papír nélkül anyósnak hívja a férje anyját ,te viszont a saját anyósodat ennek ellenére sem hívtad annak. Hívtad viszont anyának - vérrokonság nélkül nélkül, ez viszont nem zavart.
Szerintem igyál egy jó teát, lapozz át egy jó könyvet, és engedd el ezt a problémát.
Én is anyósomnak és apósomnak szólítom a párom szüleit és ő is az enyémeket, pedig nem vagyunk házasok, csak együtt élünk 14 éve és 3 gyermekünk is van. Az anyósomék is anyósként és apósként emlegetik a másik szüleit, pedig ők sem házasok.
Nekem így egyszerűbb és igazából eddig senki nem akadt fenn ezen, még az egészségügyi részen sem, pedig pontosan tudják, hogy mi a helyzet. Apósom (elnézés a párom apja) ápolásra szorul, etetni, pelenkázni kell és mivel én vagyok itthon a kicsivel, rám hárul ez a feladat. Anyósom (elnézést a párom anyja) még a mobiltelefont sem tudja felvenni, fél minden ilyen kütyütől, ezért az összes helyen én vagyok megadva mint értesítendő személy vagy kapcsolattartó.
Amikor én kórházba kerültem és magamhoz tértem, addigra már a személyes irataimból kivették a kártyát, hogy kit kell értesíteni és már úton is volt a párom. Amikor őt műtötték sem merült fel senkiben, hogy én csak élettárs vagyok, gondolom azért, mert közösen mentünk az előzetes vizsgálatokra és az orvosához is.
Bevallom, én eddig semmi hátrányát nem tapasztaltam annak, hogy nem vagyunk házasok.
Kérdező - "Vajon az "anyós-após" is úgy beszél ilyenkor a gyereke "párjáról", mint a menyéről, vejéről?" - igen, úgy beszél, mert neki is az az egyszerűbb, bármilyen meglepő lehet ez számodra... ezek a megnevezések ugyanis családon belüli viszonyokról szólnak, nem papírokról.
Pont ahogy nekem is természetes, hogy a párom a legközelebbi hozzátartozóm, meg neki is, hogy én vagyok az.
Ez a " még nem vállaltak semmi törvény szerinti felelősséget." meg semmi más, mint egy jól hangzó szólam, "törvény szerint" a különbség a házastársi meg az élettársi kapcsolatban egy válóperi illeték + 15 perc tárgyalás... (akinek ennél több a különbség, az nem a "törvény szerinti felelősség"-ből jön)
Másfelől tudod, én a páromat vállalom jóban és rosszban (immáron 18 éve) és nem a "rendpárti-értékelvű"-nek mondott ótvart... ez utóbbihoz a világon semmi közöm...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!