A víziló ugyanolyan konkurensnek tekinti az elefántot növényevés szempontjából mint az oroszlán a hiénát?
Nem. Növényevők ritkán bántanak más növényevőket, és általában úgy alakult az evolúció a ma is jelenlevő fajoknál, hogy megéljenek egymás mellett - pl. ezért hosszú a zsiráf nyaka.
Persze van példa az ellenkezőjére, de az szinte soha nem az élelem miatt van. Hormonoktól megőrült elefánt nekimegy az orrszarvúnak is, de nem azért, mert az orrszarvú elenné előle a táplálékot. Olyat is láttak már, hogy a zebrák agyontaposták valamelyik patás borját, de annak meg az volt az oka, hogy elnémítsák, nehogy ragadozókat csalogassanak oda.
Tehát kb. területvédelem vagy veszélyelhárítás az oka annak, ha növényevők egymásnak mennek, de azt fajtársaikkal is simán csinálják.
Az oroszlán meg a hiéna esete más, ők két konkurens csúcsragadozó.
#5 Nem ilyen egyszerű a történet. A hiéna a dögöt is megeszi, de ők is aktívan vadásznak. Illetve döghöz is csak akkor jut sokszor, ha el tudja kergetni körüle az oroszlánokat - amire komoly esélye van, ugyanis nagyobb falkában jár, és bár az oroszlán nagyobb és erősebben odacsap, a hiéna harapása erősebb.
Ugye az oroszlánoknál azért a nőstények vadásznak, mert közben a hímek a területet jelölgetik, a határon járőröznek és a kölykökre vigyáznak. Amire komoly szükség van, ugyanis mind a szomszédos rivális falkák, és a hiénák IS előszeretettel utaznak az oroszlánkölykökre.
Tehát a hiéna nem udvariasan várja a maradék dögöt az oroszlán vadászata után, hanem aktívan versenyzik vele egyrészt a zsákmányszerzésben, másrészt az oroszlánok létszámát is csökkenteni igyekszik az adott területen.
#4
Egyszer a NatGeo-n elhangzott, hogy a Szerengetiben az oroszlánok több dögöt esznek, mint a hiénák.
Sőt, a kutya is azért ássa el a csontot, mert ösztönből ha az igazi zsákmány csontja lenne, maradna rajta egy kis hús, amit - ha nem sikerül a következő napokban a vadászat - pár nap után kicsit rothadtabban meg tudna enni. Nincs olyan ragadozó, ami kizárólag friss húst hajlandó enni, úgy van kitalálva a ragadozók emésztőrendszere is, hogy a pár napos dögöt simán megemészti. Amúgy ha kéne, mi is, a baktériumok picit "érlelik-puhítják" a húst, másrészt azért olyan savas a gyomorsav, csak ugye nem ehhez vagyunk szokva, ezért nem bírnánk, meg ugye tudunk sütni-főzni, tehát nem szükséges megküzdeni vele, de ha nyers húst kéne rágcsálni, a 2 napossal könnyebben elbánnánk, mint az abszolút frissen ölttel.
Az, hogy a hiéna meg a keselyű dögevő annyit jelent, hogy annyival erősebb a gyomorsav és annyival komolyabb az immunrendszerük, hogy még öregebb húst is tudnak enni, mint más állatok (konkrétan a veszettséget, szalmonellát, szinte minden kórokozót leküzdenek tünetmentesen), de nem olyan éles a határvonal a ragadozó és a dögevő között. A keselyű persze kényelemből minek vadásszon, de ott is fajonként változik, mennyit vadászik, van, amelyik előszeretettel csap le még élő kölyökre vagy beteg állatra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!