A gepárdnál, mint gyors állatnál, mi okból alakult ki a nagy sebessége az evolúció során?
Mire kell ez a nagy gyorsaság, vadászatra? Menekülésre?
Másrészt, az oroszlánoknál miért nem alakult ki olyan nagy gyorsaság, mint a gépárdnál? Hiszen közeli rokonok.
Az oroszlán erős,masszív állat ami több másik társával együtt él -> nagy vadakat ejtenek el többnyire,amiknek erős/vastag bőrük van.
A gepárd erős,de messze nem olyan erős mint egy oroszlán.Helyette gyors.Egyedül él amikor már kifejlett példány,így nincs szüksége rá,hogy nagy prédát ejtsen el.A kisebb állatokra vadászik viszonylag,azért egy gyors,kecses patás is termetes tud lenni,de még mindig nem bivaly. :D),amik nem olyan erősek,így csak utól kell őket érnie.
#2, A gepárdoknak nem behúzhatók a karmaik,
De érdekes, ezt nem tudtam:) Akkor ők a mancsuk ütésével terítik le a zsákmányállatot?
Más préda állatra vadásznak.
Gepárd, antilop félére
Oroszlán, a lassabb nagyobb állatokra.
Mindenki megkereste a "piaci rést"
A gepárd a gyors növényevő állatokhoz alkalmazkodott a gyorsaságával, míg az oroszlán a lomhabb, de erősebb növényevő állatokhoz!
A természet nem véletlenül alakult ki úgy, ahogy kialakult! Megvan az egyensúly a fajok között!
Pontosabban: volt... A gepárdok és az oroszlánok is veszélyeztetett fajok! Kevesebb van belőlük, mint, amennyi kéne!
Ha valamelyik faj él fog tűnni, akkor könnyen előfordulhat, hogy a fő prédaállatuk túlságosan elszaporodik és más növényevők elől fogja megenni a táplálékot, ami további fajok kipusztulásához fog vezetni...
#5
“ #2, A gepárdoknak nem behúzhatók a karmaik,
De érdekes, ezt nem tudtam:) Akkor ők a mancsuk ütésével terítik le a zsákmányállatot?”
Ha jól tudom a gepárdok karma csak félig-meddig behúzható. Ez azért kell ,hogy jobb “tapadásuk” legyen futás, irányváltás közben. Emiatt csorbábbak a karmaik, nem olyan élesek mert folyamatosan kopnak.
A gepárdok inkább úgy vadásznak ,hogy utolérik a gazellát (vagy más, viszonylag kistestű állatot), a hátsó lábához odakapva kibillentik az egyensúlyából, a gazella elesik majd gyorsan a torkának ugranak mint ahogy általában a macskafélék szoktak.
Ezzel szemben a nagymacskák ahogy korábban írták testi erővel nyomják le a prédájukat (ami eleve általában nagyobb fajok mint a gepárdok prédái). Plusz az oroszlánok falkaállatok, ami amúgy ritka jelenség a macskaféléknél.
Picit off topic, csak érdekességképpen a kardfogú tigrisek (többes szám, mert többféle is létezett/ egymástól függetlenül is/ illetve helytelen a tigris megnevezés). Nekik hatalmas szemfogaik voltak s most jöhetne a kérdés ,hogy a mai nagymacskáknak miért nincs/ mire volt jó az? A mai macskafélék általában a nyakcsigolyákat roppantják el vagy elszorítják az áldozatuk torkát. Na de az olyan hosszú szemfogak mint a kardfogúaké simán beletört volna ilyen műveletekbe. Ők nem megfojtották az áldozatukat vagy átharapták a csigolyáikat hanem minden bizonnyal a fogaikat szablyaként használva átdöfték a torkát és kivéreztették. Ők az akkori megafauna nagy növényevőire specializálódtak s mikor azok kihaltak velük együtt kihaltak a kardfogúak is mert túl nagy, robosztus testük és hosszú szemfoguk volt ami nem volt alkalmas kisebb vadak elejtésére.
Egyébként ha jól tudom a mai legközelebbi rokonaik nem a tigrisek vagy az oroszlánok hanem a hópárducok/ ködfoltos párducok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!