Milyen állatfajok vannak, amiknek előd fajai még mindig élnek?
A háziállatok ebbe nincsenek beleértve, a természetes eredetűekre vagyok kíváncsi.
Valószínűleg a jegesmedve juthatna eszünkbe először, minthogy a barnamedvétől származik, ám újabb vizsgálatok arra jutottak, hogy inkább csak közös ősük lehetett.
Múltkor egy jobb példára leltem rá, mégpedig a szigeti szürkerókára (Urocyon littoralis), amely a szürkeróka (Urocyon cinereoargenteus) leszármazottja.
A háziállatok háziasítva vannak - ebből adódóan nem "természetesek".
Úgy gondolom a kérdező a jelenleg is vadon élő állatfajokra gondol, amikben direkt módon nincs benne az ember keze.
#1 Mivel vad fajokból az ember általi szelekció következtében változtak annyit évezredek alatt, mint más fajok százezredek vagy akár milliók alatt, így mesterségesek, és nem természetesek.
#2 Így van.
#3 Nem. Mellesleg a hüllő nem egy faj, hanem egy óriási kategória (amibe a dinoszauruszok is beletartoznak). A kutya mezozoikumi őse meg nyilván már nem él.
#4 Remélem viccnek szántad :D A szirtiborz csak egy rokona az elefántoknak, nem az őse.
#5 Valahol jogos. A szigeti szürkeróka azonban egy nagyon fiatal, 10-16 ezer éves faj, míg a "sima" szürkeróka már pármillió éves. Igen, jóllehet változott ennyi idő alatt, viszont annyira mégse, ha a fosszíliákat is ugyanahhoz a fajhoz sorolják be, mint a ma élő példányokat, ergó egy tökéletes példa arra, amire kíváncsi vagyok.
A jegesmedvés mizéria más, ott csak arról van szó, hogy elvileg nem a barnamedvéből fejlődött ki ("sima" barnamedve faj változása ide vagy oda), hanem régebb óta elágaztak egy olyan őstől, ami még nem barnamedve volt. A leírásban csak azért említettem meg, mert úgy gondoltam, a legtöbb embernek az fog eszébe jutni, csak jeleztem, hogy ez a dolog nem olyan biztos/bonyolultabb, mint korábban gondolták.
Sajnos maga a kérdés feltevés sem a legszerencsésebb, hiszen, ha A faj B elődje, akkor B-vel párhuzamosan nem fog élni. B-vel párhuzamosan csak C élhet, aki ugyanúgy A egyik leszármazottja lehet.
Pl lásd okapi és a zsiráf. Közös őstől származnak, de nem egymástól.
Ilyen leszármazást maximum ilyen szigeti alfajoknál/fajoknál tudok elképzelni, mint amit te is írtál, de ott meg csupán taxonómiai nyalánkság a dolog, tudtommal ez a két róka egymással még szaporodó képes lenne, azaz nem jelentenek valódi két külön fajt.
Pont ez lenne az evolúciós elmélet lényege, hogy az A verzió kiszorul, elveszti verseny/életképességét az új környezetben és eltűnik és/vagy mutálódott egyedei mint a B faj előfutárai élik túl.
Az egyenesági leszármazottak időben jól elkülönülnek egymástól, ellenkező eset akkor lehetséges ha megvan az az elszigetelődés, mint Madagaszkáron, Ausztráliában vagy a Galapagos szigeteken. De itt sem leginkább elődöket, hanem inkább élő kovuleteket találunk.
Tulajdonképpen minden faj, amit ma ismerünk a legújabb verziója saját magának, és egy alfaj kialakulása ilyen rövid időn belül nem jelenti azt, hogy az "eredeti" "ősibb" mint annak szigeti módosulata.
Vagyis ezért nem szaladgál a fácán mellett Velociraptor a mezőn, és ezért nem az Entelodonnal együtt tartja rettegésben a vaddisznócsorda a kukoricást.
Vagy hogy egy másik példát mondjak, olyan mintha azt feltételeznénk, hogy a félkész és kész festmény egyszerre létezik.
Tulajdonképpen a legrégebb óta háziasítok állatfajok sem jelentenek külön fajt a vadonélő populációkhoz képest sem a nagy megjelenési különbségek ellenére.
#7 A faj koncepciójával az a baj, hogy rengeteg állat felrúgja. Talán a legismertebb definíció az, hogy olyan egyedek, amik egymással tudnak életképes, szaporodóképes utódot létrehozni, nos, ez több sebből vérzik, de most ne menjünk bele. A faj egy olyan dolog, hogy nem igazán lehet megszabni egy kompakt definíciót rá, ha találkozunk ezzel a szóval, mégis tudjuk, hogy miről van szó. Akárhogy is, a szigeti szürkeróka elég széleskörben elfogadott, mint külön faj.
Az okapi és a zsiráf helyzete nem a legjobb példa, mivel ezeknek közös őse kb. 11,5 millió éve élt, nem közvetlen rokonok, a közös ősük óta a két ágon volt még sok faj, amiknek köszönhetik létezésüket.
"Tulajdonképpen minden faj, amit ma ismerünk a legújabb verziója saját magának, és egy alfaj kialakulása ilyen rövid időn belül nem jelenti azt, hogy az "eredeti" "ősibb" mint annak szigeti módosulata."
Pedig de. Ha egy picit más is volt még a szürke róka akkor, mielőtt kivált belőle a szigeti szürkeróka, annyira mégis elhanyagolhatók azok a tulajdonságok, ha azt ugyanannak a fajnak titulálják, mint a ma élő példányokat. Ahogy írtam, engem ez érdekel. A szigeti szürkeróka meg pont azért tudott még így is egy új, nem csupán alfajjá, hanem fajjá (ami még alfajokra is felosztható méghozzá) szeparálódni, mert más nyomásoknak volt kitéve.
Az Entelodon a ma élő állatok közül a vízilovak és cetek legközelebbi rokona, nem a disznóké.
"Tulajdonképpen a legrégebb óta háziasítok állatfajok sem jelentenek külön fajt a vadonélő populációkhoz képest sem a nagy megjelenési különbségek ellenére."
Nem tudom melyiknél van így, de pl. a házisertés, szarvasmarha, házimacska külön fajként van kezelve. A kutyánál is néztem, és az is Canis familiaris már a Canis lupus familiaris helyett, ez max pár éves dolog lehet, nem tudom, mennyire biztos.
"A faj egy olyan dolog, hogy nem igazán lehet megszabni egy kompakt definíciót rá, ha találkozunk ezzel a szóval, mégis tudjuk, hogy miről van szó. "
Ez a probléma. Definiáld a kérdés feltevés évek együtt, hogy nálad mit jelent a faj. Mert ahogy írtad, mai napig nem túl egzakt az értelmezése. A kérdésed szempontjából pedig kulcsfontosságú lenne, hogy mit értünk faj alatt. Ennek függvényében változik az is, hogy a két szürke róka tekinthető-e külön fájnak vagy sem. Bizonyos tekintetben igen, bizonyos tekintetben nem.
Az okapis példámat olvasd el újra, az Entelodonnal megfogtál :)
Házisertés, házimacska, kutya mai napig szaporodóképes utódokat képes létrehozni a vadon élő társaival, a kutya hivatalosan is a szürke farkas egy alfaja.
A szarvasmarhának nem él a vadon élő változata (őstulok) így ő is kiesett a keretből.
Többiről nem is beszélve (lovak, kiskérödzők, baromfik mind-mind nem különültek el genetikailag a vadonélő változataiktól).
Továbbra is tartom, hogy a kérdésed megválaszolása inkább taxonómiai játék, mintsem olyasvalami, amit egzaktul meg tud válaszolni bárki is.
Ettől függetlenül lehet rajta rágódni, én ennyire nem vagyok benne a fajok rendszerezésében, definiálásában. Mindenesetre érdekfeszítő kérdés - ezt nem vitatom.
(De csak hogy értsük: a faj definícióját lehet úgy csűrni, hogy a csivava és a német juhász sem tartozik egy fájna, meg úgy is hogy a jeges és grizzly medve igen.)
"Pedig de. Ha egy picit más is volt még a szürke róka akkor, mielőtt kivált belőle a szigeti szürkeróka, annyira mégis elhanyagolhatók azok a tulajdonságok, ha azt ugyanannak a fajnak titulálják, mint a ma élő példányokat"
Itt van a kutya elásva. Ugyanis az kizárólag önkényes döntés kérdése, ki hol húz határt egy faj és az őse között (mivel nem létezik ugye éles határvonal), így a kérdésre adott válaszok is ezen önkényesség tükrében mások és mások lehetnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!