Ti hogyan vélekedtek a darazsakról és méhekről?
Szerintetek melyik az agresszívabb? Melyiket utáljátok? Milyen tapasztalatotok volt velük?
Engem gyerekkoromban többször megcsípett darázs mert rossz helyen alkalmatlankodott. Ezért ezt utálom.
Ezzel szemben viszont egyszer egy méh odarepült hozzám és minden indok nélkül megcsípett. A kaptártól több mint 100 méterre voltam. Szóval felmerül hogy most melyik az agresszívebb, mivel darázs még nem csípett meg indok nélkül, csak kétségbeesésében.
Engem eddig 6x csípett meg méhecske, darázs fiszont 0x.
Különben a darazsakat mondják agresszívabbnak, illetve Ők elvileg töbször is tudnak csípni és nem halnak bele mint a méhecske.
Mindkettőnek megvan a maga szerepe. A darazsak lényegesen hasznosabbak a természetben, mint a házi méhek (feltételezem, rájuk gondoltál). Tény, az utóbbiak sok növényt beporoznak, viszont a természetben ezzel hátráltatják a vad méhfajokat, amik viszont bőven el tudnák látni ezt a feladatot nélkülük is. A házi méh gyakorlatilag csak az ember számára hasznos/"nélkülözhetetlen".
Ezzel szemben a darazsak lebontók, populációszabályozók, beporzók, táplálékok és még lehetne sorolni, főleg ha belevesszük a fürkészeket, lopódarazsakat és a többieket is. És egyébként általánosságban kifejezetten békés állatok.
Személyes tapasztalatból: eddig egyszer szúrt meg darázs, kicsi gyerekként, amikor rátenyereltem, elég élénken él az emlék. Méhek ezzel szemben jó párszor, bár javarészt szintén gyerekként és önhibámból. Viszont ha megtanuljuk, melyik hogy viselkedik, mi ingerli, mikor "támad", akkor könnyű elkerülni a szúrást.
Pont a napokban vettem elő ezeket az írásokat egy ismerősöm hasonló kérdése miatt, érdemes elolvasni:
Az utolsó hozzászólásban akad 1-2 hiba.:))))
Először is olyan hogy "háziméh" nincs.Apis mellifera van,a nyugati mézelő méh.Rajta kivűl az indiai méh van Ázsiában,az óriás méh illetve a törpe méh szintén Ázsiában.Amerikának őshonos méhe nem volt,oda az ember közvetitésével került be a nyugati mézelő méh.
Ezzel a 4 fajjal gyakorlatilag be is fejeződött a családot alkotó méhfajok listája.
Egyik sem az ember számára gyűjti a nektárt hanem saját magának.:)))
A fennti 4 fajon kivűl vannak a magányos méhek(laikus számára "vadméhek") melyek nem jutottak el a törzsfejlődés során a családalkotó szintre,csak az anya telel át,és tavasszal új fészket alapit.Ezek a bányászméhek,bundásméhek,szabóméhek és még jópár faj,közel 20ezer féle "vadméh" a világon.
A mézelőméh semmiféle "vadméhet" nem akadályoz sehol,ekkora hülyeséget nem is tudom hogy lehet leirni.
A mézelőméh tevékenysége nélkül a mezőgazdasági termelés kb 70%-nak szavasz lenne:
-alig lenne marhahús,mert nem lenne ami beporozza a takarmánynövényeket(herefélék,lucerna,stb)
-a gyümölcsfélék 70%-a eltűnne a polcokról
-túl sok étolaj se lenne(napraforgó)
A darázsfélék ragadozók,rendkivűl hasznosak,hiszen egyensúlyban tartják a rovarokat(hernyók,stb),kb ők olyanok mint a farkasok,oroszlánok,leopárdok,hiénák,melyek egyensúlyban tartják a növényevő állatok számát.
Félni egyiktől se kell,egyiknek sem ellensége az ember,önszántából nem támad emberre.
A világon több ember hal meg évente ló okozta sérülésben mint amennyi méhcsipés okozta allergiás reakcióban.
Mégse utáljuk a lovakat ugye :)))
Ha már hibák...
Az Apis mellifera az Apidae családba tartozik, ami egy "picit" több fajból áll, mint az említett 4. Még a genuszban is több van (andreniformis, koschevnikovi, nigrocincta, meg biztos van még amiről nem tudok). A házi méhet pedig azért írtam, mert a legtöbben így ismerik.
Nem írtam egy szóval se, hogy az ember számára gyűjti a nektárt. Azt írtam, hogy csak az ember számára "hasznos", amit a példáid is alátámasztanak.
Igen, gazdasági jelentőségük van, az tény, nem is vitattam, de ez a természetben semmit nem számít. Nem különbek, mint bármelyik vadméh (amit meg azért írtam és írok vadméhnek, mert a legtöbb ember aki ide jár, laikus, szóval teljesen fölösleges felsorolni minden méhcsaládot/genuszt - emellett [Magyarországon/Európán kívül] nem csak magányos méhek vannak vadon, hanem társas fajok is, pl. a Meliponini tribusban).
Tény, a különböző méretű (vad)méhfajok különböző típusú virágokat poroznak, de azokon a növényeken, amiknél nincs méretbeli vagy más "korlát", sok (túlhasznált) területen szinte csak "háziasított" méheket lehet látni, a vad fajok visszaszorulnak más helyekre, így értettem a "hátráltatást". A Mátraalján nem egy helyen látni ilyet. Nem azért, mert jaj, de szemetek, hanem mert néhol 50-100 méterekre vannak lerakva egymástól a különböző méhészek családjai.
Nem utálom a méheket, csak ökológiai szempontokat is figyelembe veszek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!