Galambszaporodás megakadályozása humánusan?
Két kisgalamb került hozzánk, nem testvérek.Jól ideszoktak,helyet csináltunk nekik.Lett 2 fiókájuk, már ők is kijárnak.Most újra tojáson ülnek, 10 napja.
Maximum 10-12 galambot szeretnék még esetleg, de ennél többet nem.Nem akarom őket se tenyészteni, se röptetni, semmit, csak szeretem a madarakat, szeretem őket gondozni, etetni, nézni ahogy repülnek, jó érzés hogy visszajönnek hozzám, stb.
De nem szeretném ha nagyon elszaporodnának.
Nem szeretném a kisgalambokat eladni, másnak adni sem.
Kérdéseim lennének gyakorlottabb galambtartókhoz:
Ha a kis csapatban valamelyik neműből több lesz, akkor hogy állnak párba? Akinek nem lesz párja, az mit csinál?Hogy viselkedik? Elmegy esetleg?Környéken több helyen tartanak galambokat.
A testvérek, szülők egymással való párosodása jellemző náluk? Mit lehet ellene tenni?
Egy évben hányszor tojnak le a párok?
Ha elveszem tőlük a tojást, ez mit okoz?
Ha kicserélem a tojást műtojásra, az mit okoz?
A párokat megzavarja az, ha nem kel ki a tojásból fióka?
Milyen időközönként kell hagyni hogy egy pár kikeltesse a tojásait?Évente egyszer?
Most 10.napja ülnek a tojásokon.Ezt már nem cserélhetem ki mert már az embrió elég fejlett?
Mindenképp tartani szeretném őket, de csak kb.10-12 galambot maximum, mert a szomszédok nem néznék jó szemmel ha az ő házuk tetején ülne egy csomó galamb.
Viszont ha nem avatkozok bele, gondolom rövid idő alatt nagyon elszaporodnak. A lehető leghumánusabb módszerrel szeretném megakadályozni a túlszaporodást úgy, hogy a galambokat ne zavarjam nagyon meg az ösztönös viselkedésükben.
Nem érdemes kidobni és főleg nem az első nap. Ugyanis a galamb általában két tojást tojik, a másodikat az első letojása utáni második napon. Ha kidobod akkor fajtától és egészségtől függően 10-14 nap után újra tojik. Vagyis akár havonta 2-3x két-két tojást. Ez pedig kimerítő a tojó galamb szervezetének. Miután letojta a másodikat is cseréld műtojásra. Van aki nem cserél csak összerázza a tojásokat de ezt alaposan kell amíg érzed, hogy a tartalma már lötyög benne, ellenkező esetben megtörténhet, hogy ennek ellenére kikel. Ezért jobb a mű. Az ilyen tojáson kb 21-23 napig hajlandóak felváltva ülni, ezután elhagyják a fészket és elkezdenek újra párosodni. Az fészek elhagyásától szintén kb. 10-14 nap után tojik le. Így eléred, hogy havonta csak egyszer tojjon és közben pedig pihen. Ha nem kel ki fióka az nem viseli meg különösebben a galambot. Viszont ennek ellenére legalább egyszer évente kell engedni, hogy felneveljenek fiatalt. Ezt is meg lehet oldani úgy, hogy tavasszal csak 1 tojást hagysz alattuk és így 1 fiókát fognak felnevelni. Aztán 2x kicseréled a tojást műre és a harmadik letolásnál megint hagysz nevelni 1 kicsit. Így évente kétszer nevelnek és ez jobban kielégíti az ösztöneiket, viszont minimális szaporulat lesz.
A felnőtt galambok nem érzékelik, hogy testvérek voltak. Ha nincs más választás akkor simán párzanak egymással. Ezt úgy kerülheted el ha valakivel megegyezel és cseréltek galambokat. Amelyiknek nem jut pár az vagy elmegy vagy hoz magának párt ha járnak ki és van lehetősége más galambokkal érintkezni ami viszont magában hordozza valami betegség behurcolásának lehetőségét is, főleg ha városi galambokról van szó. Vagyis a pár nélküli egyedet legjobb befogni és megszabadulni tőle vagy hozni neki párt. Ezen felül a pár nélküli egyed zavarhatja a többi pár fészkelését, betör más fészkekbe mivel ő is fészkelni szeretne és verekedések lehetnek ebből köztük ami tojás töréssel vagy a kicsik elhullásával járhatnak.
Esetleg utána lehet nézni, küldöldön, AUsztriában van galambfogamzásgátló, amit a kajájukba tesznek. Ez természetesen nem a legjobb megoldás, sőt. Nagyon környezetszennyező, bár nem néztem még soha alaposabban utána.
Sok sikert a galambászáshoz!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!