Mennyibe kerül egy ara papagály?
Utolsó, kifejtenéd pontosabban, miért ajánlott a Föld egyik legszociálisabb állatát egyedül tartani?
Neked jelenleg egy két éves, vagyis egy bőven nem ivarérett arád van, még van időd ivarérés előtt párt szerezni neki, hogy megállítsd az emberre fixálását, visszafordítsd/mérsékeld a bevésődését. (mert gondolom nem szülők által nevelt madarad van)
Mindjárt kifejtem azt, amit fönt leírtam.
Az arák rendkívül bonyolult, érzékeny és összetett papagájok.Több hónapnyi, évnyi tájékozódás és tapasztalat után is necces belevágni a tartásukba, igazi „hardcore” madarak , mivel rendkívül sok dologra kell odafigyelni, mind az elhelyezésük, mind a táplálásuk, valamint a következetes nevelésük terén.
A neten, valamint „szakkönyvekben” , vagy tenyésztőktől is néha olyan ostobaságokat lehet hallani, hogy mindjárt elsírom magam.
Ettől függetlenül nagyon sokan tartanak arát (ha nem is Mo.-n, de pl. Amerikában tényleg sokan), nem megfelelő körülmények között, mert hirtelen felindulásból, nem sok tapasztalattal vagy hozzáértéssel vették őket, hanem azért mert „megtetszettek.”
Mint mondtam tehát nagyon sokan vásárolják őket 0 tapasztalattal/tudással, mert megtetszettek, hallották, milyen intelligensek, ,stb. és tudatlanságukhoz még jó 200.000Ft is társult, tehát megvették a madarat de mivel nem megfelelő körülmények között tartották madarukat (értsd. magányosan, és nem párban, nem minimum 6 m2-es röpdében, nem több tucatnyi lábjátékal, és egyéb elfoglaltságot jelentő játékkal, nem megfelelő étrenden stb) ezért a papagáj kezdett a nyakukra nőni,az egyfolytában tartó ordibálásával, tolltépkedésével, káromkodásával, agresszióval, önmega brutális csonkolásával, és akkor jönnek rá, hogy a papagájtartás nem az ő műfajuk. A fönt felsorolt negatív jellemzők egyébként leggyakrabban ivaréréskor (kb. a madár 6 éves korában) jönnek be, mivel a papagáj ilyenkor kezd el párt keresni magának, és ekkor próbálgatja leginkább a határait pl. a gazda megtámadásával.
Egy egyedül, vagy” óriáspapagájkalitkában” tartott papagáj szedi magára a különféle, egyre nehezebben kezelhető, és súlyosabb mentális betegségeket, és mint mondtam, ez ivaéréskor kiütközik, felerősödik.
Viselkedés problémák leggyakrabban az egyedül tartott, kézzel nevelt madaraknál (mivel ők leggyakrabban nem szocializálódtak kellő ideig fajtársaik között, és az embereket fogadják el mint a fajtársaika)t fordulnak elő, de sok bajt okozhat, ha nem megfelelő méretű, ingergazdag környezetben vannak tartva madarak, mivel pl. egy óriáspapagáj kalitkában pár nap alatt unatkozhatni kezdhetnek, ebből kifolyólag pedig ordításba, vagy tolltépkedésbe kezdhetnek.
Még „kellemetlenebb” lesz a viselkedése, ha a papagáj emberre fixál, vagyis egy embert választ a párjának. Lent írom, hogy ez mivel jár.
Ettől függetlenül nagypapagáj gazdi tartja egyedül a madarát, hiszen olyan aranyos, cuki simogatható, biztos nem igényli a fajtársat. És ez rendben is van, egészen ivarérésig. Ilyenkor az eddig tündéri madárka elkezd párt keresni magának, de mivel kézzel nevelt, életében fajtársát nem látta, nem szocializálódott kellő ideig (6 hónapos koráig legalább) vad fajtársai között; 99,9 százalék esélyben a gazdáját fogja a párjaként választani (más lehetőségek híján).
Ez ,még egy nimfa esetében is szörnyű következményekkel jár ( http://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__madarak__6651780-hogy.. -olvasd végig, nagyon fontos) de egy aránál szinte kibírhatatlan:
Gondolj bele, hogy naphosszat hívja a párját, vagyis téged, a természetes hangján . Az önmagukban véve is szörnyű zavaró, mély, recés sikításra emlékeztető a hangjukde ha egyfolytában üvöltenek utánad, az már bizony őrjítő. Neked is, mert egy perc nyugtod nem lesz, de neki még inkább mert teljesen kétségbe fog esni mivel,mint a párja, nem válaszolsz a hívására.
Normál esetben amúgy napjában csak párszor szólalnak meg, de ha a gazdáját tekinti a párjának, folyamatosan csinálni fogja.
Ez még legenyhébb dolog, amivel megpróbálja a "párja" figyelmét kiprovokálni. A következő a támadás, csipkelődés, agresszivitás, ami egyrészt természetes az ivarérésből fakadóan, de ha a papagájod téged tekint a párjának/fajtársának, elmúlik minden természetes félelme az emberrel szemben és rettentő erőszakos lesz. Az amazon papagájok pl. kivételesen agresszívak, amint hátat fordítasz nekik, képesek rárepülni az emberre, és ott csípni, ahol tudják. Van, hogy a gazdi haját tépik ki, de hallottam olyan esetről is, amikor a papagáj a gazdája orrának nagyrészét csípte le. Ez az agresszív viselkedés egyrészt a figyelem kikövetelésésből ered, másrészt pedig a hierarchia eldöntésésből.
Mikor beletőrődik, hogy nem figyelsz rá, valószínűleg magába fordul, elkezdi tépkedni a tollait, folyamatos frusztrációját ezzel enyhítve ( [link] vagy teljesen megközelíthetetlen és agresszív lesz. A kék sárga arákra amúgy különösen jellemző a tolltépkedés, (pl. a kéksapkásokál sokkal ritkább) de nem csak saját, belső fájdalmaik/frusztráltságuk enyhítésére csonkítják önmagukat, hanem pl. vitaminhiány miatt is. Ezért ha bármikor tépi a tollát egy papagájazonnal állatorvoshoz kell vinni, és alaposan kivizsgáltatni.
A tíz óra tényleg hülyeség volt, bocsánat. Viszont úgy gondolom, hogy egy arának igenis szüksége van napi legalább 3-4 óra fizikai-szellemi lefárasztásra.
Óriáspapagáj kalitka alatt az ilyeneket értem:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!