A hullámos papagájt lehet tojás fehérjével etetni?
Nem lehet hanem kell is 1-2 hetente egyszer.
A tojást mindenképp 30 percig főzd. Majd pucold meg(a hártya,lágyburok ne maradjon rajt) és miután kihűlt tálalhatod neki reszelve, darabokban,stb ahogy akarod. 2-3 óra után nyáron még hamarabb vedd ki tőle,dobd ki.
Igazat mond az első válaszoló!!
Egy hullámos papagájnak nagyon fontos főtt tojást adni!!
Nos, ez nem teljesen így van. A tenyésztésbe fogott madaraknak kell (lehet) adni tojásos lágyeleséget. Ha nem tenyészmadár, akkor is lehet neki adni, DE csak keveset, mert különben komoly problémákat okozhat. Azonban ha egyáltalán nem kap, akkor sem lesz attól semmi baja (a hullámosok nem igénylik a rendszeres állati eredetű fehérje kiegészítést).
Ha nem hullámosról van szó, akkor megint változó, hogy kell-e illetve mennyit szabad adni. Kakaduknak például folyamatosan kell adni, de persze ott is csak mértékkel.
Előző!
Fehérjére minden papagájnak rendszeresen szüksége van. Láttam már fehérjehiányos hullámost aki a farktolla szálait ette(azért lett fehérjehiányos mert költési időszakon kívül nem kapott főtt tojást).
Hetente max. kétszer nagyon max háromszor ehetnek fehérjét ennyitől nem lesz bajuk. Az állati eredetűeket ritkábban a növényi eredetűeket gyakrabban kaphatják(az állatit azért ritkábban mert pl.hormonos időszakban sokkal könnyebben beindulnak az állatitól). Egy kedvencként tartott papagájnak pl. ez jó: hetente egyszer vagy kétszer csíráztatott dolgok(hormonos időszakon kívül), kéthetente kevés főtt csirkemell vagy főtt tojás és változó időszakonként főtt barnarizs/vadrizs, főtt bab, borsó, quinoa, dió, stb
Pontos információk alig vannak hogy természetes körülmények között hány % a fehérje fogyasztásuk úgy kb tizenvalamennyi néhány%-kal több mikor tojást raknak. Még néhány % és madár agresszív lesz aztán még néhány és elpusztul.
A kistestűpapagájtartók általában sajnos maradnak a főtt tojásnál.
Tehát ez az 1-2 heti főtt tojás az alap ennyi kell ahhoz hogy ne legyenek nagyon fehérjehiányosok. De ki lehet egészíteni sőt nagyon jó ha ki egészíti az ember egyéb fehérjeforrásokkal is az étrendjüket. Pl. az én papagájaim a hullámosommal együtt a fent felsorolt dolgokat a csirkét kivéve mert azt nem kapnak mind szeretik.
A madaraknak időközönként fehérje kiegészítésre van szükségük. Van amelyiknek többre és van amelyiknek kevesebbre. A hullámos speciel nem az amelyiknek nagy mennyiségre lenne szüksége. HA valaki elkezd marékszám adni neki, akkor bizony jó esélye lesz annak, hogy a hullámos "felpörög" és vadul udvarolni/kotlani kezd. Még akkor is ha egyedül van tartva. Szóval csak ésszel azzal a sok fehérjével!
A szép tollazathoz a vedlési időszakban kell adni egy kevés fehérjét (mértékkel!). Ha a madár (nem vedléskor) kitépkedi a saját vagy más madarak tollát, akkor annak nem a fehérjehiánynak, hanem sokkal inkább az elégtelen ásványi anyag bevitelnek lesz köze (kalcium, foszfor). És persze a vitaminok. GRIT-et kell adni neki, nem tojásos eleséget lapátszám!
Szóval magamat ismételve: a kevesebb néha több! Nem szabad túl sokat adni és főleg nem folyamatosan, mert azzal inkább csak ártunk a madárnak mintsem jót tennénk vele. Oda kell figyelni az adott faj igényeire és annak megfelelően kell mindent adagolni, bármiről is legyen szó.
Pont azt írom én is hogy csak módjával.
Hetente max kétszer növényit és minden 2. héten az egyik fehérje állati a másik ha kap kevés növényi. Ez nem sok. Így etetem a a hullámosomat is aki amúgy tojó és semmi baja. Nem udvarol,etet semmit és nem akar tojni. A többi papagájomon se vettem észre hogy tojni/párosodni akarna.
Tehát pl. 1. héten csíráztatott mag és főtt bab
2. héten tehéntúró(akár kefirrel)
3. héten főtt lencse és főtt barna rizs
4. héten főtt tojás és kevés csíráztatott mag
5. héten borsó
6. héten főtt vagy nyers quinoa(magába vagy egy kisebb darab belőle (házilag) készült madaraknak való finomság) és kevés főtt tojás
...
Pl. a lencse és rizs alatt nem azt értem hogy fél etetőnyi belőle hogy egész nap azt egye hanem csak egy kevés mondjuk hullámos esetében egy kávés/teáskanálnyi rizs-lencse keverék.
Az említett hullámos a költési időszak után 1-2 hónappal kezdte el enni a farktollát mert a költés után már nem kapott főtt tojást. És rá pár nappal/héttel(nem emlékszem pontosan) miután újra kapott 1-2 hetente tojást (már az első alkalom után) befejezte a farktolla evését.
"Az említett hullámos a költési időszak után 1-2 hónappal kezdte el enni a farktollát mert a költés után már nem kapott főtt tojást. És rá pár nappal/héttel(nem emlékszem pontosan) miután újra kapott 1-2 hetente tojást (már az első alkalom után) befejezte a farktolla evését."
A költéstől kimerülnek a madarak. Nemcsak fizikailag, de a bennük található ásványi anyagok is teljesen kiürülnek (a madarak a csöves csontjaikban tárolják a szükséges ásványi anyag mennyiséget amit képesek akár egyetlen nap alatt mozgósítani szükség esetén).
Ez a probléma leginkább akkor látszik, amikor extrém körülményeknek vannak kitéve a madarak (pl a tojó tyúkok akik szó szerint végtelenítve tojnak). Ilyenkor jellemző a "kannibalizmus" amikor is a madarak egymás és a saját tollaikat tépik meg, vagy akár az is előfordulhat, hogy véresre tépett állatok elpusztulnak és a madarak esznek belőle (emiatt is gondolnak sokan a fehérjehiányra).
A díszmadaraknál, papagájoknál ugyanez figyelhető meg egy - egy kimerítő költési/nevelési szezon után. De a takarmányszakértők illetve az állatorvosok ilyenkor nem fehérjét, hanem speciális kalciumkészítményeket javasolnak:
pl: "Tojóállománynál kiküszöbölhető a lágyhéjú tojások termelése és a kannibalizmus kialakulása."
Ez az a kannibalizmus amit könnyen fehérjehiánynak hisznek.
Bizonyos fajoknál (pl fürjeknél) a tápláléknak magas fehérjetartalommal kell rendelkeznie, mivel az állatok a természetben is a magok mellé igen nagy mértékben eszegetnek rovarokat (a fiatal fürjek táplálékának majd' a felét apró rovarok teszik ki). Számukra lényeges az állati eredetű fehérje kiegészítés.
A hullámos papagájok hatalmas rajokban élnek Ausztrália sivatagos, félsivatagos területein. Táplálékuk szinte kizárólag lisztes fűmagokból áll, állati eredetű kiegészítéshez nem vagy igen ritkán jutnak hozzá (olajosabb magokhoz is csak bizonyos évszakokban). Éppen ezért reagálnak annyira jól a lágyeleség (fehérje) adagolására, szinte minden esetben beindulnak tőle (bár náluk a "raj" látványa is fontos szerepet játszik a szaporodásbiológiájukban).
Egy kisebb csapat: http://www.youtube.com/watch?v=znT5oCvTULo
Megkerestem a képet róla.
Rájöttem hogy pár dologra rosszul emlékeztem. Februárban történt a költés előtt tehát nem a költéstől való kimerültség volt az oka. A farktollain látszik a legjobban hogy a tollak belsejét meghagyta és csak a szálakat ette le róla. És ez a fehérjehiány,kalciumhiány jele,tünete. De kalciumhiánya nem lehetett mert szépiát,gritet kapott.
A legeslegelején amikor a hullámosomnak túl ritkán adtam főtt tojást egy idő után ő is elkezdte enni a farktollát és hasonlóan nézett ki a farktolla mint a képen lévőé csak az övé nem volt/lett ennyire súlyos mert ő a hasán,szárnyán lévő tollakat nem ette.
Nem csak a hullámosom kap annyi fehérjét amennyit hanem a többi papagájom is köztük egy tojó nimfa akikre jellemző hogy elkezdenek tojni és nem akarják abbahagyni ő mégse akar tojni még ennyi fehérjeevés mellett se.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!