Vannak viszonylag olcsó mesterséges madárodúk, amit használnak is a madarak?
Igen, barkácsolhatnék én is olcsóbban, ha lenne türelmem meg eszközeim, de nincs. Így marad a készen vásárolt.
Pl. [link] ilyesmik.
Milyen magasra kell rakni, merre nézzen a röpnyílás, ha lefestem színesre, akkor is használatba veszik vajon, nem lesz túl mű hatása számukra? Próbaképp 3-at szeretnék telepíteni a kertbe, akár különböző méretűeket. Mikor érdemes kirakni, kora tavasszal? Főleg tapasztalatokat szeretnék olvasni, akinél vannak mesterséges odúk és be is költöztek a madarak. Most télen etetem őket, van cinege, vörösbegy, tengelic, rengeteg veréb, feketerigó, egy szajkó pár, és harkályok (bár ők gondolom nem szorulnak odúra). Nyáron láttam búbos bankát, barázdabillegetőt, rozsdafarkút is errefelé.
Gondold meg, milyen madárnak szeretnéd (van-e egyáltalán olyan madár a környéken), és ahhoz milyen méretű kell, beleértve a röpnyílás átmérőjét. Amit linkeltél, cinkének jó lenne, ők szinte minden szűk lyukba beköltöznek, de tényleg a nyílás méretétől függ. Kékcinegének kell a legkisebb, széncinegének valamivel szélesebb, a még szélesebbe a veréb is belefér. Viszont ha túl széles, akkor a kisebb testű madarak esetleg már nem érzik biztonságosnak.
Én a Magyar Madártani Egyesület honalpjáról rendeltem széncinegének valót, mert nálunk abból van sok. Szerettek is benne fészkelni. Viszont amelyiknek üvegből van a hátulja, abba egyelőre nem mentek bele, akkor sem, ha letakartam és ablak helyett áttettem a ház melletti fára - nem tudom, hogy az odúval volt bajuk, vagy talán a ház közelsége miatt. Jövőre megpróbálom más helyre tenni.
Vörösbegynek nem ilyen odú kell, feketerigónak megint más fajta.
A vörösbegynek valóba nekem több éven keresztül sem költöztek be, igaz nálunk kevés a vörösbegy, de azért vannak. Orgonabokorba tettem, talán nem volt elég védett helyen.
Széncinege és rozsdafarkúnak nincsenek nagy igényei. Ezek sokszor akár postaládába vagy virágcserépbe is költenek.
Így elsőre ezekkel próbálkoznék, hogy legyen sikerélmény.
Széncinkének B, házi rozsdafarkúnak C típusú odú a jó.
A nyílás ne az uralkodó széliránnyal szemben legyen, így általában DK irány a legjobb és macskák és más ragadozók ne tudják megközelíteni.
Bármikor kirakhatod, legkésőbb februárban már érdemes, hogy legyen idejük megtalálni.
A költés után érdemes kitakarítani. Egy évben akár 2-3x is költhetnek a cinkék, ha hosszú a nyár.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!