Kezdőoldal » Állatok » Madarak » Az hogy alakult ki a kakukknál...

Az hogy alakult ki a kakukknál hogy mással nevelteti fel az utódait?

Figyelt kérdés
szóval ez a fészekparazita jelenség mitől létezhet, miért ne lenne képes ő is felnevelni a saját utódait? inkább más idegen fészkekbe otthagyja, azok meg nem veszik észre és felnevelik. valami evolúciós törvényszerűség hogyha működik és fennmaradt? ha lehet használj ki tudtán kívül másokat?
2024. jan. 6. 19:24
 1/5 anonim ***** válasza:
80%

Ennyit tudnak erről mondani:

“Ez a stratégia lehetővé teszi a kakukk számára, hogy elkerülje a fészeképítéssel és a szülői gondoskodással járó költségeket és kockázatokat, miközben továbbra is biztosítja utódainak túlélését.”

[link]

2024. jan. 6. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
oké, csak van rajta kívül hatmillió madár, nekik hogy nem jutott eszükbe ez a stratégia? fura
2024. jan. 6. 20:14
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
pl úgy hogy túl kell élnie.
2024. jan. 6. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
amúgy nem a kakukk az egyetlen fészekparazita madár. Rengetegen vannak rajta kivül is. A kakukk csak egy faj a sok közül ami ezt választotta.
2024. jan. 6. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Tevenyereggyarto ***** válasza:
85%

Azért azt tartsuk szem előtt ,hogy az evolúció nem egészen döntés kérdése. Az több mint valószínüleg nem úgy volt ,hogy a kakukk őse gondolt egyet s más madár fészkébe rakta a tojásokat s akkor “a többi madárnak miért nem jut eszébe?”. Az evolúció röviden-tömören ez: replikáció, variáció, szelekció.


Replikáció tehát az élőlények szaporodnak.


Variáció tehát a szaporodáskor nem tökéletes klónok jönnek létre. Minden egyed más a szüleihez képest és ezt véletlenszerű mutációk okozzák.


Szelekció tehát adott környezetben a legfittebb variáns szaporodik a legjobban.


Szóval a kakukkok valamikori őseinél történt egy olyan hiba ,hogy a szülő ahelyett ,hogy saját fészket építsen inkább más madáréba tojt. Vagy épített saját fészket/ fészkeket is és mellette véletlenül a szomszédos fészkekbe is tojt. Például így próbálkoztak a ragadozók miatt több fészekbe szétszórni a tojásaikat. Ez adott esetben járhatott előnnyel s ilyen esetekben maradtak életben ezek a fiókák és adták tovább ezt a tulajdonságot. Ekkor még nem volt baj ha a tojás (és később a fióka) észrevehetően más mint a fészek igazi gazdái mert még új dolog volt, a pótszülő fajok még nem alkalmazkodtak ehhez. De rájuk is hatott az evolúció: amelyik sosem csinált semmit s mindegyik tojást ugyan úgy költötte s etette mindegyik fiókát annak igazi fiókáit könnyebben elnyomták a kakukkfiókák. Ezért belőlük is azok lettek sikeresek akik például észrevették az idegen tojást és kilökték a fészekből. Majd emiatt a kakukkokból azok a vérvonalak lettek sikeresebbek akiknek a tojása egyre jobban hasonlított a pótszülőkére. Majd a fiókával ugyan ez lejátszódott.


Sőt, az is kialakult ,hogy a parazita madarak kiszedjenek néhány tojást és ugyan annyit tojjanak oda mivel a pótszülők megtanulták észben tartani a saját tojásaik számát.

Vagy a kakukk fiókáknak van egy olyan reflexük ,hogy ha valami a hátukhoz ér akkor elkezdik tolni, így kitolják a fészekből az eredeti tojásokat. S emiatt jellemzően hamarább kelnek ki.


S még sok más. Utána lehet nézni mert valami extrém milyen hasonlóságok és megoldások jöttek létre. De az egész egy oda-vissza hatás generációkon keresztül.

Linkelek is egy ZeFrank videót a témában, mindenképp érdemes megnézni:


[link]

2024. jan. 7. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!