Van itt olyan, aki nem kedveli a galambokat, utálja esetleg irtózik tőlük? Ha igen, mi az oka az ellenszenvnek?
Én alapvetően nagyon szeretem a madarakat (legalább úgy ahogy a többi állatot) de én pl. a galambokkal soha nem voltam megbékülve, egyébként a parlagi galambról beszélek: [link]
Nekem mindössze az vele a bajom, hogy mivel hajlamos túlszaporodni, ezért kiszoríthat az élőhelyéről más galambfajokat, DE A FŐ PROBLÉMA a mindent elborító galambsz@r.
Ráadásul valamiért ezek a jószágok ösztönösen megérzik, mikor mosatta le az ember frissen a kocsiját. (Pl. volt hogy hónapokig nem mostam le a kocsit, mert arra vártam hátha lesz egy jókis eső, aztán végül lemosattam mert már alig láttam ki, másnap meg NEM ott virított a galambsz@r a szélvédőn? És ez majdnem mindig így szokott lenni.)
Találtam is egy témába vágó videót: https://www.youtube.com/watch?v=lGcfGUyx5sM
Viszont érdekelne mások szubjektív véleménye is.
Én szeretem a galambokat. Intelligens és barátságos állatok. Az embereket arcról felismerik, az ismerős emberekkel szoktak kommunikálni, van lelki életük, vannak köztük barátságok, fiókáikat egészen egyedülálló odaadással nevelik. A tájékozódási képességük ugye teljesen elképesztő, és egyébként az egész állatvilág egyik leggyorsabban repülő fajáról beszélünk. Elképesztően érdekes és egyedülálló állatok. Ehhez képest a legtöbb ember annyit fog fel belőlük, hogy jaj-jaj, odaszart a galamb, pusztíccsák el.
Az pedig, hogy odaszarik, nem a galambok sajátossága. Ha sasok vagy sólymok lennének nagy számban a városban, akkor ők szarnának oda. Az összes madár oda csinál, ahol éppen van. Csak a galambok (és a varjak) elég intelligensek és alkalmazkodóképesek ahhoz, hogy nagyobb testű madárként nagy számban meg tudjanak élni a városokban. És tessék, a varjakat is utálja rengeteg ember. Meg a fecskéket, menyéteket stb., gyűlölnek mindent, ami egy verébnél nagyobb és feltűnőbb, és muszáj együttélni vele. Bár amúgy olyat is hallottam már, hogy valaki a verebeket is gyűlöli. Nem a galambokkal van tehát probléma, hanem azzal, hogy az emberek egyszerűen nem bírják elviselni az állatok jelenlétét a városban.
Az az emberi faj, ami barlangokban lakva, farkasokkal meg oroszlánokkal küzdve töltötte az evolúció jó részét, és még 200 éve is simán rendszeresen előfordult, hogy a gyereket megette egy medve, most a totális városi biztonságban és kényelemben már azt sem bírja elviselni, ha egy félkilós madár odakakil a járdára. Emiatt nyíg, sivalkodik az egyszeri ember, és úgy érzi, valami borzalmas csapás érte. A borzalmas csapás az, ha elviszi a házat a tornádó vagy megeszi anyádat a krokodil, vazze. Elpuhult, dekadens, nyifegő-nyafogó, nyomorúságos népség lettünk ebben a rohadt nagy kényelemben.
Amúgy az, hogy a galambok betegségeket terjesztenek, egyszerűen tévhit, nem igaz. Mindössze 3 olyan betegség létezik, ami galambról emberre átterjedhet (histoplasmosis, cryptococcosis and psittacosis), és évek telnek el az országban úgy, hogy egy ember sem fertőződik meg galambtól (aki meg néha még is igen, az szinte mindig galambtenyésztő). Ehhez képest egy macskától vagy kutyától szó szerint betegségek százait kaphatja el az ember.
Nagyon szeretem a galambokat, igazából csak baromira sajnálom őket,ugyanis nem önszántukból élnek az emberek között,mi engedtük el őket anno,mikor megjelent az internet és már nem volt szükség postagalambokra,ezek az elengedett állatok pedig természetesen az ember közelében keresték az élőhelyüket,remek alkalmazkodóképességük miatt pedig sikerült is itt maradniuk.
Imádom,hogy mi tartjuk őket kártékony állatnak miközben mi szabadítottuk be őket a városokba.
Az előzőnek pedig abban igaza van,hogy nagyon kevés madárról-emberre terjedő betegség van,bár az ürülékük okoz inkább problémát. De ezt is vissza lehet ám oda vezetni,hogyha nem szemetelnénk annyit nem lenne nekik annyi táplálékuk.
#22
Sajnos az ember sok esetben olyan, mint egy meggondolatlan gyerek. Felelőtlenül cselekszik, ennek pedig a saját környezete, végül pedig ő maga issza meg a kárát.
Pl. itt a Harlekin "rém" katica esete, amit azért telepítettek be Európába, hogy természetes védekezésül szolgáljon a levéltetvek ellen. Viszont mostanra annyira túlszaporodott, hogy komoly környezeti károkat okoz ill. a rendes hétpettyes katicát a kihalás veszélyével fenyegeti lokális szinten.
Viszont ha egy probléma túlzottan eszkalálódott, méghozzá olyan szinten hogy arra megoldást kell találni, akkor sajnos muszáj drasztikus eszközökhöz is folyamodni a probléma megszüntetésének érdekében.
(pl. a galambok esetében; csapdák elhelyezése és így az egyedek összegyűjtése.)
22. Vagyok
Én nem azt,mondtam,hogy nem kellene fellépni a galambok ellen. Nekem van mentett galambocskám,meg lehet érte kövezni de ha már megmentettem(törött láb,szárnyrándulás + galambhimlő) akkor nem fogom elengedni azért,hogy elvigye egy random betegség,vagy egy kocsi. Boldogan él a párjával itt nálam,és odafigyelek természetesen,hogy ne legyen szaporulat(egyébként is az egyik lába még mindig bénult). Szerintem a helyzetemben ez felelősségteljes döntés volt.
Én szimplán csak azt mondtam,hogy ironikus,hogy mi hordunk le minden állatot haszontalannak illetve kártevőnek,holott mi vagyunk a legpusztítóbbak. Érdekes,hogy eddig évmilliókig működött magától az ököszisztéma,de mi akkor is úgy érezzük,hogy minden áron be kell avatkoznunk mert mi aztán jobban tudjuk mi a káros és mi nem.
Egyébiránt galambok ellen nekem a legszimpatikusabb és leghumánusabb megoldás az a fogamzásgátlós élelem kihelyezése lenne.(igen persze ezzel is sok gond van ,más madár is beleehet stb. de ez csak egy javaslat volt a sok közül)
"Nekem van mentett galambocskám,meg lehet érte kövezni de ha már megmentettem(törött láb,szárnyrándulás + galambhimlő) akkor nem fogom elengedni azért,hogy elvigye egy random betegség,vagy egy kocsi."
Nincsen ezzel semmi baj. Én soha nem voltam azok ellen, akik szeretik az állatokat, sőt!
Itt van pl. egy házaspár, akik egy házi patkányt fogadtak be: https://www.youtube.com/watch?v=kDTmIFp4rYI
Annak ellenére hogy utálom a patkányokat és az egereket, mert baromi kártékonyak és irtózom is tőlük, ugyanakkor az ilyen "ember által nevelt és tartott" példányok ellen nincsen semmi kifogásom. (Sőt, a patkányok ebben a kontextusban a kedvenc állataim közé tartoznak, mivel legalább olyan okosak mint a kutya, legalább annyira képesek kötődni a gazdájukhoz és ugyanúgy idomíthatók.)
Ugyanis az az állat, amit egy ember nevelt fel, méghozzá "szeretetteljes törődéssel", az már nem lesz ugyanaz az állat többé, mint amilyen a vadonban lenne belőle.
Az elvadult házigalambokat nem szeretem. Minden lében kanalak, ráadásul - mint a kóbor macskákat is - sok ember eteti, jelzem, teljesen feleslegesen. Bőségesen van nekik táplálék a parkokban, zöld területeken.
Az ürülékükben paraziták vannak, ez mellett a kocsikat, embereket, mindent telibeszarnak.
Más a helyzet a valódi vad fajokkal, pl. örvös galamb, balkáni gerle, kék galamb, stb. Őket kedvelem. De a házikat nem.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!