Volt már oolyan macskátok akinek a farkát amputálni kellett? Mik az esélyei a jövőben?
A problémánk legalább 3 hetes. Egy reggel lógó farokkal érkezett haza a cicánk, sebes volt néhol és véres a farka. Elvittem az állatorvoshoz, aki adott neki antibiotikumot és reménykedhettünk hogy talán nem hal el a farka. De nem így lett, sajnos egy hete amputálni kellett neki. A műtét jól ment, most szigorú lakás felügyelet alatt áll, de nehezen bírja. Gallérja is van, amit utál. Mikor gyógyul be neki ez a seb? Ki szeretném már engedni a szabad levegőre egy kicsit. Csak félek hogy elszalad a gallérral, ami megint nem szerencsés eset lenne.
Egyáltalán tud majd rendes életet élni farok nélkül? (a doki azt mondja igen, de szívesen fogadnék tapasztalatokat tőletek)
Nekünk volt egy nőstény cicánk, akit az elköltöző szomszéd hagyott itt (vemhesen, és) kb. 8-10 centis farokmaradvánnyal.
Mivel nekem igazából a nagymacska se kellett volna, de a kicsik meg pláne nem, ivartalanítva lett, és rákérdeztem az orvostól, hogy gond-e a macskának, hogy nincs farka.
Ő azt mondta, hogy mivel teljesen begyógyult neki a seb, nem fertőződött el, nem lesz vele gond, csak annyi, hogy a macska farka nem csak úgy van, hanem kell neki az egyensúlyozáshoz, így lehet, hogy pl. keskeny felületen menve vagy faágon mászva stb. gondja lehet.
Én ezt nem vettem észre a macskánál később sem, pedig kinti macska volt, csak napközben téblábolt be a konyhába, kicsit üldögélt, aztán ment ki. Még vadászott is, fogott egeret, kispatkányt is.
Mondjuk azt nem tudom, hogy hogyan, mikor vesztette el a farkát.
Én a helyedben (1) semmiképpen nem engedném ki a macskát, míg a gallér rajta van, ez veszélyes lehet, (2) az első pár napban figyelném, hogy van-e gondja a felmászással, leugrással stb. Szerintem amúgy nem lesz.
Nekem van cicám, akinek ugyan megvan a farka, de 2 helyen eltört ezért csak lógatva tudja hordani.
Gyakorlatilag nem tud egyensúlyozni és magasabb helyről ha leugrik az oldalára, hátára esik.
Ettől még ő most 11 éves, de benti cica.
Nem tudom, hogy állandó kinti macskának mennyi az esélye farok nélkül.
Amíg fek nem épül, be nem gyógyul a seb, és pláne gallérral a nyakában nehogy kiengedd!
Vannak macskák, akik 3, vagy 2 lábbal is elboldogulnak, egy farok elvesztése nem nagy cucc. Persze az segít nekik egyensúlyozni, ha keskeny helyen mennek, de meg fogja szokni.
En imadom a macskakat van is 3 (bar lenne tobb) amikor kiseloadast kellett tartani en a macskakrol irtam. Mindent atneztem mindenhol kutattam a macskak utan es meg most is csinalom. Megtudtam azt is hogy a macskaknak a farkuk fontos szerepet jatszik az egyensulyozasban, de a LEVEGOBEN!!! Tegyuk fel felmaszik egy fara de veletlen leesik. Tudjuk hogy a macskak mindig a talpukra esnek, de mi a helyzet farok nelkul? Azt ajanlom ne nagyon engedd a cicusod magas helyekre ezutan!
Sok sikert:)
Utcán figyeltem a múltkor egy farok nélküli macskát (ez egy kertes övezet, és a macska ott lakik az egyik házban), a kerítések alatt nézegetett be, és talán szagolt, illetve felmérte a helyzetet, én úgy vettem észre, hogy ő tudja, hogy nem tud pl. felugrani a kerítésre, ezért nézegetett alatta, nagyon óvatos volt. Kicsit számomra a járásán is látszott, hogy nincs farka. A farka helyén egy csonk volt, teljesen normálisan nézett ki, tehát rendesen gyógyult volt, ebből arra következtettem, hogy leműtötték neki valamiért.
Az egyensúlyozásban nagy szerepe van, tehát a fel- és leugrást azt hanyagolnia kéne a macskádnak.
Úgy gondolom, hogy majd hozzá fog szokni, és ki fogja tapasztalni, hogy mit engedhet meg magának, és mit tud megcsinálni a megszokott mozgásokból.
Gallérral semmiképp se engedd ki, és szerintem mindenképp várd meg, míg gyógyul, illetve neki meg kell tanulnia ezzel az állapottal együtt élnie, nem lenne szerencsés, ha belevetné magát a nagyvilági életbe.
Tervezed esetleg, hogy ezentúl csak lakáscica lesz?
Illetve megoldható-e, hogy telken belül maradjon (csak a ti kertetekben)? - legalább a gyógyulásig, meg míg megszokja.
Annyi a lényeg, hogy védtelenebb lesz minden veszélyforrással szemben. (autó, kutya, konfliktus másik macskával- itt lehet, hogy pl. a környék macskáival szemben lentebb kerül a hierarchiában). Főleg eleinte.
Ne engedd ki, mert bekoszolódhat, elfertőződhet a seb. De a gallért bent a lakásban leveheted, amikor ott vagytok vele és tudjátok figyelni, nem bántja-e a sebet. Hadd egyen-igyon, mosakodjon, kakiljon egy jót szabadon, aztán utána visszakerülhet a gallér.
A doki nem mondta, meddig kell a gallér? Lesz varratszedés?
Amit #2 írt, az én cicámnál is ez volt. Nem tudta felemelni a farkát, csak jobbra-balra lóbálni.
Amikor én láttam, ő mindig talpra esett.
Köszönöm a válaszokat és az aggódást! Nem engedtem ki a cicust és megszokta a benti létet. Hétfőn vagy szerdán lesz a varratszedés és utána kiengedem, te természetesen fokozatosan szoktatva lesz a kinti légkörhöz.
Már nem fáj neki és teljesen visszanyerte önmagát. Játszik, futkározik, ugrál a székeken és úgy tűnik nem is annyira hiányolja eddig a farkát :D
A gallért egészen 10 napig nem vettük le róla. Most már lent van neki, de nem is nagyon nyúl a sebhez. Mi is azt gondoljuk, hogy eredeti cica lett. Mivel jókedvű, szerintünk jó döntést hoztunk a műtéttel kapcsolatban. Legalább nincs már neki az a gócos terület a farkán. Látszik, hogy sokkal jobban van már.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!