Nőstény macskát /perzsa/ mikortól érdemes - szabad tenyészteni?
Hobbi szinten nem lehet tenyészteni, csak szaporítani. Ha nem törzskönyvezettek a cicáid, és nincsenek genetikai betegségekre szűrve a szülők, akkor egyrészt kandúrt is nehezen fogsz találni hozzájuk, másrészt nem tudhatod, milyen minőségű, egészségi állapotú utódok fognak a nászból születni.
Egy jó tenyésztő odafigyel arra, hogy a kiscicák egészségesek, jól tápláltak legyenek, és hogy jó helyre kerüljenek. A kiscicák éppen ezért nem kevés pénzbe kerülnek, hiszen állatorvoshoz kell őket vinni, féregteleníteni is kell, és illik az első egy-két oltást is beadatni nekik. Az sem mindegy, milyen tápot kapnak. Ezen kívül is ezer dolog van még, ami nélkül senki nem nevezheti magát igazi tenyésztőnek.
Ezért olyan drágák a megbízható helyről származó kiscicák.
A másik dolog, hogy manapság nagyon kevés ember vásárol cicát. Nehéz megszűrni, hogy jó helyre kerüljenek a kölykök, márpedig ha tenyésztő vagy, minden kölyköd jövőjéért felelősséggel tartozol.
Arról nem is beszélve, hogy az, aki nem képes papírokkal igazolni a kiscicák fajtisztaságát, az szerintem etikátlanul fogad el pénzt értük... Ha viszont ingyen adod őket oda, akkor megfosztod magad egy természetes szűrőtől, hiszen aki pénzt áldoz egy állatra, az valószínű akkor is áldozna, ha mondjuk beteg lenne az állat, és sok pénzbe kerülne a kezeltetése....
De hogy az eredeti kérdésedre feleljek: a másfél éves lánycica már nyugodt szívvel párosodhat, és szülhet, mert addigra már elég érett hozzá mind testileg, mind lelkileg. Az én nőstényem két évesen lett először anyuka, és szinte alig kell segítenem neki, amikor kiscicái vannak. Az viszont nagyon fontos, hogy ne szüljön a cica túl sokszor, és túl gyakran! Én javaslom, hogy egy évet hagyjuk őt pihenni, miután szült.
Rengeteg gyöngyörű cica keres most is gazdát menhelyeken...(sok a perzsa köztük!)Én nem veszélyeztetném a macskáim egészségét egy teljesen értéktelen alomért. És aztán ki tudja, hogy a kicsikkel is mi lesz! Ha meghal a gazdi, vagy csak megunják, esetleg túl sokszor veri le a virágokat? Sokan gondolják úgy, hogy ingyen macskáért nem kár, és már röpül is. Törzskönyv nélkül pedig nem igen fizet érte senki!
De hogy a kérdésre is válaszoljak a macskák egy éves koruk után vehetők tenyésztésbe. (ivarérettek már korábban, kb 6-8 hónaposan lesznek, de ekkor még nem beszélhetünk tenyészérettségről)
Hát, ha az elhatározásod végleges, akkor még csak annyit javasolnék, hogy miután megszülettek a kiscicák, ha teheted, rakd be őket és az anyukájukat egy szállítódobozba, és menjetek el az állatorvoshoz egy általános vizsgálatra. Ő megnézi majd a kicsiket, hogy minden rendben van-e velük, megállapítja a nemüket, és az új anyukát is megtapogatja, hogy minden kijött-e odabentről, aminek ki kellett jönnie. Én az enyémnek egy oxitocin injekciót is szoktam kérni (nem drága, a mi orvosunknál 2000 forint volt tavaly), ami megvédi a cicát attól, hogy egy bent maradt szövetdarab méhgyulladást okozzon. (Tehát gyakorlatilag az életét védi meg.) Azért is hasznos ez az úgynevezett injekció, mert a tejtermelés beindításában is segít, hiszen szülési hormont tartalmaz.
Nem árt, ha kölyökcicáknak való tápszert is szerzel be a nagy eseményre (állatboltokban, patikákban lehet kapni), mert előfordulhat, hogy néhány gyengébb cicának be kell majd segítened, de akkor is jól jön, ha sok kiscica születik. A tehéntej nekik a laktóztartalma miatt nem jó, viszont tápszer helyett én szoktam nekik vízzel felesben hígított kecsketejet is adni, és az teljesen megfelelő.
Arra készülj fel, hogy sok dolgod lesz a picikkel. A perzsa cicáknál a családalapítás közel sem úgy megy, mint a házimacskáknál. Segítségre szorulnak, és el is várják azt. Egyszerre leszel szülészorvos, dada és gazdi is egy személyben, szóval kösd föl a nadrágot! :)
13:57:
Pár dologgal nem értek egyet.
Az egy éves cica szerintem még nem érett az anyaságra. Ivarérett ugyan, de még rendszerint maga is növésben van, nem kifejlett sem testileg, sem lelkileg. A túl fiatal cicamama gyakran nem foglalkozik kicsikkel, nem tud velük mit kezdeni, esetleg játéknak veszi őket... Persze, vannak kivételek, de szerintem nem érdemes kockáztatni az ő és a kicsik egészségét egy túl korai fialtatással... Sajnos láttam már olyan kis termetű, egy éves házicicát, aki a túl korán jött fialásba belepusztult... :(
A másik dolog, hogy sajnos igenis fizetnek a törzskönyv nélküli, olcsó cicákért is, sőt, nagyon sok család úgy gondolkodik, hogy neki a papír nem ér meg még plusz több tízezer forintot, és ezért eleve törzskönyv nélküli cicákat keres... Találkoztam már olyan családdal is, akik az egyébként gyönyörű, hófehér félperzsa nőstényükért anno 15 ezret fizettek, és "fajtiszta" perzsaként adták el nekik a cicát...
Más kérdés, hogy az, aki ilyet tesz, az etikátlan, és rendszerint nem a cica érdekeit nézi, hanem a saját anyagi hasznát. És tény, hogy az "olcsóbb" cicák is gyönyörűek, bár legtöbbször már messziről süt róluk, hogy nem valódi perzsák...
Én a magam részéről a szaporítónak meg tudok bocsájtani, ha nem törődik a papírokkal, (tehát nem bejegyzett tenyésztő) nem rohangál havonta kiállításokra, de a cicák egészségét, és érdekeit szem előtt tartja. Tehát ha ügyel arra, hogy a kölykök jó helyre kerüljenek, jó minőségű tápot egyenek, megkapják az oltásaikat, és boldog életük legyen. Annak viszont, aki ketrecben tartja az állatait, 3-4 havonta fialtatja a nőstényeit, bárkinek odaadja a kölyköket, és nem ügyel az állatai egészségére, sosem tudnék megbocsájtani. És ebben az a legsiralmasabb, hogy ilyen sajnos bejegyzett "tenyésztők" között is előfordulhat... :(
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!