Szeretnék egy fajtiszta cicát, viszont hagynám hogy kedvére járkáljon ki/be a lakásból/ba. Szerintetek egy brit rövidszőrűnél/ragdoll cicánál meg lehet ezt csinálni?
Először is, fajtatiszta helyesen, fajtiszta az a faj mint macska fajta a ragdoll vagy brit ahogy említetted. Másik hogy csak törzskönyves,szűrésekkel rendelkező tenyésztőtől vegyél,különben csak fajtajellegű keveréked lesz és szaporítót támogatsz, ha nincs 100 ezred fajtatiszta macskára akkor javaslom a fajtamentőket illetve menhelyet.
Kertről annyit hogy macska nagyon szabadulóművész állat, utcára ugye alap nem kell kiengedni balesetveszély miatt. Ha erős falkerítésed van akkor rendben. De pl én perzsám életében nem látott kertet de nem is vágyik rá, tehát ha alapból benti cica lesz és lefárasztod játékokkal akkor nem fog szabadba vágyni. Gondold át alaposan, ha nem jó helyről veszel cicát rengeteg állatorvosi költségre számíthatsz és nem a levegőbe beszélek saját tapasztalat,sajnos.
Kimondottan fajtabetegségek nincsenek, nem tudom, ezek honnan jönnek, már több ilyen kérdést is láttam. Viszont macskákra veszélyes betegség annál több. Van olyan, ami ellen van védőoltás, de nekem pl most egy 3 évesemről derült ki, hogy FeLV pozitív, pedig oltva van. Úgyhogy az oltások sem védnek 100%-osan és benne van a pakliba, hogy oltás ellenére is elkap valamit a cica, nyilván kisebb eséllyel, de itt a cicám az élő példa rá. És akkor vannak olyan oltások is, amit sok doki ajánl, mert jó pénzt lehet elkérni érte, mégis 50%-os védettséget sem nyújt. És akkor nem is kell mondanom, hogy a betegségek között is van halálos meg nem halálos is. Ezzel nem a kijárós tartás ellen akarok beszélni, én is kijárósként tartom a cicáimat, (kivéve a FeLV pozitívat, ő külön van zárva a többiektől) hisz ezeket a betegségeket a cipőtalpadon is beviheted a lakásba, ezek csak pusztán tények, hogy sajnos mindentől nem tudjuk őket megvédeni.
Amit én mindenképpen ajánlok, az a macskabiztos kerítés. Nekünk eleinte nem az volt, hiába voltak ivartalanítva a cicák, más, nem ivartalanított macskája bejött, a leányzókat terrorizálta, a fiúkákkal bunyózott, ráadásul a saját területükön. Csináltattunk macskabiztos kerítést, igaz nem volt olcsó, de azóta nyugalom van, nem csak a mi cicáink maradnak bent az udvarban, hanem az idegenek is kinn. Nagyon jó találmány, eleinte kicsit szkeptikus voltam, de nálunk bevált.
Amire még nagyon oda kell figyelned, rengeteg a pénzéhes ember, ha valaki felismeri a fajtatiszta cicát, akkor képes ellopni, utána meg keresheted, mert ha még chipet is tetetsz bele, nem biztos, hogy bárki rájön, hogy van benne, dokik macskáknál nem olvassák le.
Én fajtatiszta cicát (meg most már bármilyen házit is) csak akkor engednék ki, ha biztosítottam azt, hogy kint korlátozva van a területe, ahol más macskák nem piszkálhatják, ahol biztonságban van.
Tudod neki az ismeretlen. Öröm nézni ahogy itthon végigpofozza a kedvenc játékait, ahogy csillogó szemmel várja mikor merre húzogálom a pecásjátékait,ahogy boldogan ölembe kuporodik,jó mélyen a fejembe dugja a pofiját és órákig képes lenne így dorombolni. Erkélyre is ki jön velem, lézert vadászunk és nézegetjük madarakat a zárt teraszon.
Én cicám így boldog, nem úgy hogy fűszálat rágcsál. Már attól fél ha az ablakba az ölembe van és egy ember elhalad az ablak előtt véletlen (fszt). Tehát erről ennyit hogy hogy boldogabb az én macskám azt hadd döntsük el mi, nem kell a sajnálatod.
ha kiadsz egy ilyen fajta macskáért, 80-100e forintot, akkor nem fogsz rizikózni, hogy kiengedd, és hogy eltűnjön, mert vki elfogja lopni...
Ezek a cicák nem vágynak ki, ők szobacicák, lehet kiengedni olykor olykor, egy kennelbe ami az ő számukra van berendezve!
Ha ilyen macskát veszel az alapból egvan minden oltása, és már ivartalanítva kapod meg a jobb helyeken, sőt nagyon elterjedt már ez a rendszer!
De egy ilyen cica havi fenntartási költésége igen sok, kell neki, alomdoboz, kaparófa, alom, speckó táp(nem whiskas, és kitekat), fésűk, 3 havonta féregtelenítés, éves oltás, ha valami baja van állatorvos, játékok, fekhely esetleg...stb..
Az utolsó hozzászólóval 100%-ig nem értek egyet. Főként a költségekkel, mert amiket leírtál, egy felelős macskatartó az egyszerű házi macskának is megadja, nem csak egy fajtamacskának. 4 kölyökként befogadott cicám van, 6 cicawc a lakásban és az udvaron összességébe, minden cicának külön tálka, Royal Canin tápot esznek, oltva vannak, féregtelenítve 3 havonta, kaparófájuk is van 3, plusz egy saját kezűleg készített macskavár, futkározós csövek, labdák, plüss egerek, és a legkisebb problémával is megyünk a dokihoz... Csak azért, mert nem 100 ezrekért vettem őket, még ugyanúgy igyekszem mindent megadni nekik, ugyanúgy családtagok.
Ez mellett azt sem mondanám, hogy a fajtamacskák nem igénylik a kintlétet. Nyilván, vannak cicák, amik megszokják, de ahhoz olyan környezet kell, és elengedhetetlen, hogy a gazdi sokat foglalkozzon vele. Ahol nincs erre lehetőség, ott a fajtamacska sem érzi jól magát bezárva, jobban járnak, ha kiengedik, de van mondjuk macskabiztos kerítés, ami mögött biztonságban van a cicó. Sőt, ha tovább megyünk, vannak cicák, amiknek kimondottan nagy mozgásigényük van, akiket jó kiengedni.
Én a nagyon korai ivartalanítással sem értek egyet, a legtöbb doki amúgy el sem vállalja, úgyhogy nem tudom, hogy az is honnan jött, hogy a tenyésztők ivartalanítva adják oda a piciket. Maximum ivartalanítási kötelezettséggel, de egy 10 hetes cicát azért még nem túl gyakran altatnak el ivartalanítás miatt. 6-7 hónapos korban szokták a gazdák elvinni a kis ifjoncokat.
Vicuska teljesen értem a kérdést, elhiheted, tudom, hogy nem az én macskáimról van szó, de baromira nem helytálló a kijelentésed, miszerint egy fajtamacskára sokat kell költeni. Egy felelős gazda MINDEN macskára ugyanúgy költ, ennyi. Attól, mert neked egy paraszt macska nem ugyanolyan értékes, mint egy sziámi, perzsa vagy bármi más, attól függetlenül egy normális gazda ugyanannyit költ mindegyikre, ha szereti és tiszteli. Az ivartalanítási meglátásaid szintúgy hülyeségek, a fajtamacskák pedig alapvetően épp ugyanolyan mozgásigénnyel rendelkeznek, mint bármelyik paraszt macska, mindegyik, ha úgy van nevelve, kijár, jól érzi magát. Ez a része mind nevelés kérdése, ismerőseim között vannak fajtatartók és házimacska tartók is, mindkettő között van kijárós és benttartós is. És a kijárós fajtamacskák igenis igénylik a kintlétet. De lehet persze úgy nevelni, hogy csak bent, ettől függetlenül nem törvény, hogy a 100 meg 200 ezres macskámat 4 fal közé kell zárnom. Mint már írtam korábban (2. és 6. válaszoló), van macskabiztos kerítés, ami a legideálisabb MINDEN és NEM CSAK a fajtamacskák számára is.
Ja és köszi a lepontozást Neked! :)
Kedves utolsó válaszoló!
Hol írtam én azt hogy egy házi macskára nem költenék ugyan annyit??!! Szerintem sehol.. jelen kérdésben fajta macskáról beszélünk...
AZ ivartalanítási nézeteim, nem hinném, hogy hülyeség, inkább olvass utána kicsit, a másik pedig, hogy 4 cicámat kaptam már így ivartalanítva!
Nézd csak:
A korai ivartalanításról
Az ivartalanítás a cica, a tulajdonos és a környezet szempontjából is számos előnnyel jár. Tudományosan bizonyított, hogy a macskák számára az ivarzás rengeteg stresszt jelent, a gazdiknak pedig, sok felesleges gondot.
A nőstény macska viselkedése ivarzás idején teljesen megváltozik. A korábban nyugodt cica, minden módon próbálja magára felhívni a figyelmet. Az állandó dörgölőzés és hempergés mellett talán a leginkább zavaró tényező az állandó nyávogás, mely a már megszokottól eltérően sokkal hangosabb és mélyebb hangtónusokban jelentkezik.
A kandúrok egész évben készen állnak a párzásra, emiatt sűrűn kerülnek összetűzésbe a nőstények kegyeiért. Ezek a verekedések gyakran végződnek olyan sérülésekkel, melyekből később komolyabb vírusfertőzések alakulhatnak ki. A másik állandó probléma az ivaros kandúrok rendszeres jelölgetése, mely lakásban tartott cicánál, kellemetlen bűzzel és folyamatos takarítással jár.
Az ivartalanítást legjobb még az ivarzás előtt, a cicák 10-12 hetes kora között elvégezni.
A műtét kevésbé viseli meg őket és gyorsabban felépülnek, mind idősebb társaik.
A korai ivartalanítás következményeként a cicák játékossága tovább megmarad, valamint a csontok tovább növekednek, ezért az ivartalanított cicák mindig valamivel nagyobbra nőnek, mint ivaros társaik.
Fajtamacskán belül, hidd el, hogy a brit és a ragdoll nem rendelkezik nagy mozgás igénnyel, egy bengáli, vagy egy savanna lehet... de nem egy ragdoll, aki napjának a 80%át alvással tölti, hidd, nekem kettő is van belőle... nyilván tudom miről beszélek!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!