Elmondanátok nekem mivel jár egy macskatartás? Miket kell figyelembe venni és mire kell odafigyelni?
Emeletben lakok, és nagyon szeretnék egy cicát, csak anyum nem nagyon akarja megengedni:S mert fél, hogy mindenbe beleereszti majd a körmét meg minden csupa macskaszőr lesz...
Mivel tudnám anyumat megpuhítani? Mondanátok nekem érveket a macskatartás melett? Szivesen fogadom az ellenérveket is!
A másik, hogy megnnyi "gond" van egy cicával? Itt gondolok arra, hogy anyagilag...meg mennyit kell törődni vele?
Előre is köszi.
Az előzőnek: a nőstényt is ivartalanítani kell, mert amikor tüzel, megőrülsz a nyarvogásától, egyszer volt szerencsém végigélni.
Szóval az eredeti kérdéshez: nevelés dolga, hogy mit tehet az állat, jelen esetben a macska a lakásban. Eleinte sokat kell fegyelmezni, hogy ne ugorjon az asztalra pl.A körmöléséhez pedig ki kell alakítani egy eszközt, amin teheti. A lényeg, hogy olyan legyen, amire fel tud nyújtózkodni, szerintem a kereskedésekben kaphatók nem elég jók. Nálunk a padló és a mennyezet közé feszített vasrúd van, amit vékony kötéllel betekertünk és van egy polc is rajta. Ezen tud körmölni, mászni.Almosdobozt, ahogy előttem írták, olyan helyre tedd, ahol nincs szem előtt. Ha panelban laksz, a WC nagyszerűen megfelel, pont elfér a kagyló mellett. Az
ajtó alján vágtunk egy macskabejárónyi lyukat. Rendszeresen takarítani kell, mert igen kényesek a szagokra. A szőrhullást csökkenteni lehet, ha rendszeresen keféled a bundáját, és praktikusabb a rövidszőrű. Az etetéshez rengeteg féle konzerv van, a házikoszt nemigen felel meg, de ezzel sokan vitatkozni fognak. Összefoglalva: havi szinten 3-4 ezer Forint költségre számítani kell.A törődést pedig eldönti őmacskasága, elég nyomulósak tudnak lenni, ha szeretre vágynak, de abban a pilanatban, ahogy elég, ott is hagynak.
Utolsóval nem teljesen értek egyet az oltásokkal kapcsolatban. Cipőn is hazavihet az ember kórokozókat, így a cica akkor is megbetegedhet, ha nem érintkezik más állatokkal. (Konkrétan láttam ilyet, a cica el is pusztult végül. :( )
Hosszú szőrű cicáknál valóban jelentős a szőrhullatás, még akkor is, ha naponta keféled. Viszont gyönyörűek. A rövid szőrűeknél ez annyira nem számottevő, és ha hetente porszívózol, szinte észre sem vehető.
Fajtafüggő, hogy melyik cicánál mire kell ügyelni. Én himalájákkal foglalkozom, ők hosszúszőrűek, de nem igaz, hogy lusták lennének. A nőstény, ha tüzel, csak halkan "purrog", meg dörgölőzik, abszolút elviselhető, ellenben a kandúr éjjelente óbégat, és mindent megkapirgál, így jelölve meg a területét.
De például egy sziámi nőstény viszont, amikor tüzel, üvölt, szinte áriázik... :)
A legfontosabb kellékek a macskawc, az etetőtálak, az eledel, és a víz. Ezekről előttem már sokat írtak. Fontos, hogy legyen állatorvosotok, aki az oltásokat beadja, és az esetleges ivartalanítást elvégzi. Egy házicica tartása nem kerül sokba, ellenben egy pedigrés maccsnak nem ajánlott olcsó tápokat adni, mert megbetegedhet tőle... (Az enyémeknek például megy a hasuk a Whiskastól és társaitól, tehát ők ilyet nem is kapnak, míg a szomszédom házicicái vígan elélnek rajta már évek óta, és dagibbak, mint az enyémek...)
Egy ivartalanított nőstény cicával nincsen sok baj. Ők nem nagyon karmolásznak, csendesek, hízelkedők, tehát ha nagyon békés cicát szeretnél, akkor ilyet ajánlok. Azt vedd figyelembe, hogy ha kölyök cicát viszel haza, annak kb fél éves koráig tart a "tinédzser korszaka", addig vadabbul játszik, és minden szempontból hajlamosabb a "rosszaságra". Utána azonban általában mind megnyugszik.
Ha csak az ajánlott oltásokat adatod be, az évente kb 6-10 ezer forint (állatorvos függő), plusz az ennivaló (ez attól függ, mivel eteted). De összességében azért egy cica biztosan nem fog anyagi csődbe vinni titeket, és mindenképpen olcsóbb, mint egy kutya.
Házicicát bármikor kaphatsz a menhelyekről, ráadásul megmentesz vele egy életet. Ők általában már ivartalanítva is vannak, és biztos lehetsz benne, hogy szerető, hálás cicád lesz, egy "zsebtigrised", aki mellett sosem unatkozol majd.
Érdemes azonban végiggondolni a fajtiszta cicákat is, mert lehet, hogy ők drágábbak, de általában az alapvető jellemvonásakkal már a vásárlás előtt tisztában lehetsz. Ráadásul, ha közlöd a tenyésztővel, hogy te egy nyugodtabb, könnyebben kezelhető maccsra vágysz, még a választásban is segíthet.
Összességében mindegy, milyen cica mellett döntesz, az biztos, hogy a macsekkel együtt az otthon melegét is hazaviszed. Én nem érzem magam otthon olyan helyen, ahol nincs legalább egy bújós szőrmók a közelemben, aki a játékával felvidít, a testével megmelegít, és a titokzatos egyéniségével megvédi az otthonomat minden ártó szándéktól. :)
Kedves 15:19!
Tenyésztő vagy? Ha igen, kérek tőled egy kis segítséget. Van egy 16 éves thai ivartalanított kandúrom. Az utóbbi hetekben alig eszik, kínomban végigpróbáltam rengeteg féle márkát. Mivel tudnám az étvágyát felkelteni? Ha nem sikerül semmi, el kell vinnem állatorvoshoz, azt tudom. De olyan nehezen indulunk el vele, mert iszonyúan útálja az autót. Szó szerint felhőkben száll a szőre már az autó látványára is.
Előre is köszönöm, és ha még valaki tudna ötletet adni, azt is köszönöm!
Kedves 20:50-es válaszoló! A "himalájás" vagyok.
A cicád már nem fiatal, és az idősebb cicák étvágya élettani okokból is csökkenhet. Persze ezen kívül ezer oka lehet még a rossz étvágynak. Érdemes lehet belenézni a szájába, hogy a fogaival minden rendben van-e (fogkő, gyulladások, fogak elvesztése, mind lehet oka a kelletlen evésnek). Lehetnek gondjai az emésztésével is, (ezt állatorvos tudja megmondani) én általában az idősebb cicáknak könnyen emészthető ételeket szoktam javasolni. Vannak kifejezett "gyógytápok", ezek közül én a Royal Canin Sensible-t javaslom, kifejezetten érzékeny gyomrú, étvágytalan cicáknak találták ki. Nálunk a legkisebb gyomorhurut esetén is ez a menü, és pár nap alatt rendbe szokta szedni a gyomrukat.
Léteznek még más gyógytápok is (pl. Hill's), valamint kifejezetten cicáknak való vitaminok, cseppek. Ezekről is az állatorvos tud bővebb felvilágosítást adni. (De állatpatikában is tudnak ajánlani idős cicának valót, ami étvágyat csinál.)
Én a helyedben egy vizitre mindenképpen elvinném a cicát, bármilyen "morcos" is az utazás miatt, mert egy idős cicánál néha amúgy sem árt, ha megnézi az orvos.
Szia "himalájás"!
Köszönöm a segítséget, megpróbálom az ajánlottakat és valahogy elfuvarozzuk persze az orvosig is.
Látom már sokan írtak előttem,de azért én is megosztom veled a véleményem:)
Ha anyukád mégiscsak beleegyezik a macskatartásba szerintem rövid szőrűt válassz.Igaz,annak is kefélni kell néha-néha a bundáját,de a hosszú szőrű macskával sokkal több a gond.Nálunk a cica kap házikosztot,konzervet,és tápot is,így a kaja annyira nem kerül neki sokba.Ha nem csak macskakajával eteted meg fogja enni a házikosztot is :) Ha etető/itató tálat veszel neki,szerintem külön-külön kis tálakat vegyél.Van az a tál ami egybe van,csak két rekeszre van osztva,azt nagyon nem ajánlom(mert pl az én macskám ha eszik nagy koszt csinál maga után,volt hogy átment a kaja a vízbe,folyton takarítani kellett utána,két tál esetén ez nem olyan sűrűn fordul elő :D)
Macskawc nálunk nem megoldható hogy a mosdóban legyen,úgyhogy nekem olyan macskawc-m van ami fedeles,van rajta egy kis lengőajtó.Így mégsem egy nyitott tetejű macskawct lát az ember ha bejön,hanem egy kis cuki kuckót :D És esetlegesen a szagok sem annyira érezhetők ha belepiszkít a macska.Macskaalomból a Miltifit-Hygiene white jött be nekünk,de az alomnál is ki kell tapasztalni melyik macskának melyik jó,mert változó.3 macskám volt már,mindegyiknél más alom vált be :)
Kaparófa mindenképp szükséges hogy ne a bútorokat szedje szét a macska,gondolom anyud se örülne neki túlzottan :D
És hogy miért jó macskát tartani?Sokan mondják hogy hálátlanok,és nem olyan hűségesek mint a kutyák,de én ezt nem így látom.Igenis meg tudják hálálni a beléjük fektetett "munkát". Remélem anyukád beleegyez,hogy legyen cicád,és akkor te is megtapasztalhatod a sok jót,amit egy cica adhat:)
Én tapasztalatom: 25 éve vannak folyamatosan cicáim.
A mostani egy fekete-fehér herélt-házicica, a bundája istenien puha, mint a nyúlszőr és a természete is csodálatos.
Jámbor az 1 éves babám legjobb barátja.
Csendes, nem nyávog.
Szóval nekem bejött a fekete-fehér házimacs.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!