S. O. S a macskám most ellett meg öt kiscicát és nem szoptatja őket nagyon szeretném ha nem halnának meg. Nincs semmilyen cumis üvegem vagy ilyesmi szóval mit csináljak?
Ha csak most ellett, várj még egy kicsit. Lehet, hogy fáradt, vagy még nem indult meg a tej.
Ha egyáltalán nem fogadja el őket, akkor állatvédők segítségét kérd (akár a Facebookon is), keresnek nekik pótmamát.
Nálunk is volt ilyen csak nálunk az anya elpusztult.
Vettünk állatboltban cicababa cumisüveget, de nem ették vele. Az volt a szerencsénk, hogy mamáméknál a cica akkor fialt le, de ott elpusztultak a kicsik, így odavittük a mi újszülött cicáinkat és mamáék macskája felnevelte őket. Ismerős körben keress olyan embert, akinek most fialt le a cicája, és hajlandó lenne addig befogadni a tieidet, amíg szopiznak. Majd ha már szét lehet választani őket, akkor visszahozzátok hozzátok. :)
Ez csak egy tanács, nekünk bevált. :)
Elárvult cicák - Mi a teendőnk, ha mi neveljük fel őket?
Sokan szembekerülünk a kihívással, hogy az újszülött cicákat anyamacska nélkül kell felnevelnünk. A háziállat.hu tanácsai az embert próbáló feladathoz.
Ha újszülött cicáink anya nélkül maradnak, nekünk kell átvennünk a pótmama szerepét a gondoskodásban. Az első pár hét a kritikus, ilyenkor még nagyon érzékenyek a cseppnyi kiscicák. Tiszta, meleg helyet alakítsunk ki nekik, és napi 24 órában őrködjünk felettük - persze ehhez kérhetünk segítséget családtagjainktól is.
Mikor etessük a kismacskákat?
Nagyon fontos, hogy odafigyeljünk az etetési idő betartására, mert a macskakölykök az első két hétben 2-2,5 óránként megéheznek. Igaz, visítva jelzik, ha eljött a következő táplálkozás ideje, de ha nem kapnak időben enni, elfáradnak és elalszanak. Ami persze nem jelenti azt, hogy elégedetten szenderültek volna álomba. Csak kimerültek. Így nekünk kell ügyelni arra,hogy a cicák mindig elegendő táplálékhoz jussanak.
Megnézheted videón, hogy csinálja a gyakorlott kiscica!
Evés után...
Nagyon fontos, hogy odafigyeljünk az etetési idő betartására Ha a kiscicák jóllaktak, nedves ronggyal vagy vattával dörzsölgessük meg pocijukat, ezzel beindítjuk anyagcseréjüket és vizelésre, székelésre késztetjük őket. Egy hónapos koruk körül már próbálkozhatunk a macskaalomra szokatásukkal. Ez a folyamat akkor megy a leggyorsabban, ha eleinte van nekik egy kis minta, pontosabban fajtársaiktól származó illatanyag a tálcában, amelynek kiszaglásával nekik is ingerenciájuk támad oda végezni a dolgukat.
Mivel etessünk a kiscicákat?
Az első két hétben a macskakölyköknek anyatejre van szükségük, amely jól helyettesíthető az állatkereskedésekben beszerezhető macskatejporral vagy dobozos tápszerrel. A tej hőfokát kézmelegre állítsuk be, és cumisüvegből adagoljuk. A cumin akkora lyukat vágjunk, hogy a cicák erőlködés nélkül szívhassák a tejet. Vigyázzunk azonban, hogy ne legyen túl nagy a lyuk, mert meg is fulladhatnak a kiscicák. Akkor jó, ha a lefelé fordított cumisüvegből kis nyomás hatására megindul a tej. Ha többen vannak, hamar elhasználódik a cumi, kitágul a lyuk, így azt időnként ki kell cserélni. Előfordulhat, hogy cserekor nem fogadják el az új cumit, ekkor ne essünk kétségbe, kenjünk rá egy kis tejet és óvatosan kínálgassuk, tegyük a szájukhoz - a kiscicák hamar rájönnek majd, hogy ebből is csak fincsi tejcsi jön.
Tartsuk be az etetési időket!
0-2 hetes cicák: napi 10 etetés 2-2,5 óránként
2-4 hetes cicák: napi 7 etetés 2,5-3,5 óránként
4-5 hetes cicák: napi 5 etetés 3,5-5 óránként
A szilárd táplálékra való szoktatást körülbelül 4 hetesen kezdhetjük el. Eleinte meleg tejbe áztassunk egy kis száraztápot vagy konzerv macskatápot, hogy rákapjanak az ízére, majd fokozatosan álljunk át a szilárd eledelre.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!