Acanát/orijent lehet adni herélt cicának?
Látom, nem sokan tartják kompetensnek válaszolni erre...
Én közben rákerestem Orijenre, Akanára, és ezt találtam:
" [link]
Ha nem megy az angol, röviden összefoglalnám: egy kutyatulajdonos, akinek a kutyája vissza-visszatérő struvitkővel küszködik, és ezért áttért a nyers etetésére (ami be is vált), levélben megkérdezte az Orijen gyártóját, hogy biztonságosan etethet-e Orijent is a beteg kutyájával a nyershús mellett.
A gyártó (aki az Akana gyártója is), azt válaszolta, hogy igen, mivel az Orijen magas hús, és fehérje tartalma a kő kialakulásához kedvezőtlen, savas kémhatást okoz, ugyanúgy, mint a nyershús etetés.
Egy kibúvót azért hagy magának az Orijen: ha a kő kialakulását/visszatérését nem a táplálék, hanem felülfertőződés okozza, akkor az Orijen nem használ.
Azaz, a helyzet így áll: a nyershúsos étrend nem okoz húgykő kockázatot.
A nyershúshoz közeli tápok (Orijen, Akana) szintén eleve biztonságosak.
A többi "táp" az összetételénél/gyártási eljárásánál fogva kockázatot jelent húgykő szempontjából. Ezekből különleges kivitelű ("sterilized", stb.) változatokat kell etetned, ha a húgykő kialakulásának a valószínűségét minimalizálni akarod.
Doh. Mindig tovább kell olvasni :(
Szóval, a kutya gazdája néhány hozzászólással lejjebb (pár nappal később) már azt írja, hogy csak pár Orijen etetés után ismét véreset vizelt a kutyája.
Egy biztos: amíg csak nyerset etetett a beteg kutyájával, nem volt probléma. De hogy miért nem, az ezek után igencsak kérdéses. Valami titka lehet a nyers ételnek, amit a táp gyártók nehezen fejtenek meg...
Biztos azért nem használt, mert "felülfertőzésből eredt" :D
Köszönöm a válaszokat, akkor megpróbálom, igazából nem tudom, mekkora a valós kockázat, miután néhányan arra panaszkodnak, h sterilised táp mellett is húgyköves lett a cicájuk....talán a géneken több múlik.
Itt egy Hills szponzorálta tanulmány a húgykő kérdésről:
Eszerint a tanulmány néhány érdekes megállapítása:
- nem tudják, alapvetően mi okozza a húgykövet,
- néhány éve mással, most meg leginkább a ph-val "hozzák összefüggésbe"
- az egyetlen dolog, ami a kísérletek szerint biztosan (negyedére) csökkentette a húgykő kialakulásának a kockázatát, az a nedves táp etetése a száraz helyett.
A gyanított ok: kimutatták, hogy a száraztápos macska egy kicsivel kevesebbet iszik, mint kellene. De ez a kis deficit az ürített vizelet mennyiségében már sokszrosára növekszik. Azaz a száraztápos macska vizeletének töménysége a nedvestáposénak a többszöröse. Ez lehet az ami a kő kialakulásának valószínűségét megtöbbszörözi.
A hills tudósának javaslata a tanulmányban a húgykő kockázatának a csökkentésére:
- nedveset etess, de ha nem, akkor
- legalább részben etess nedveset is, de ha nem, akkor
- ne egyszerre tedd a macska elé az egész napi száraz adagját, hanem 2-3 etetésre elosztva, mert akkor (a klinikai kísérletek szerint) egy kicsivel többet iszik.
Szóval a jelek szerint nem kellene speciális tápot adnod, ha a húgykő elkerülése a cél, csak etess mellette nedves kaját is.
Bocs, az első link azért nem jött le, mert véletlenül duplán volt beillesztve a cím. A helyes link:
De azt hiszem, a második link (a tanulmány) relevánsabb, mert nem pár ember tapasztalatát, hanem a tudomány mai (na jó: 2-3 évvel ezelőtti) állását mutatja be.
De azért - köztünk szólva - a tanulmány végkövetkeztetése annyira triviális, hogy talán nem is kellett volna 100 évnek eltelnie az első macskatápok megjelenésétől eddig a "nagy felfedezésig".
Továbbmegyek: a praxisa tapasztalatait összegezve bármelyik mezei állatorvos rájöhetett volna a száraztápok és a húgykő közötti összefüggésre két db osztási művelettel. Dehát: nyilván kellemesebb a száraztáp árrését összeszorozni a rendelőben eladott darabszámmal, ugye.
Ha a tanulmányt olvasod, ami még félelmetes, az az, hogy miközben a sötétben tapogatóznak, képesek egy új hatóanyag, vagy régi hatóanyag új koncentrációjának a hatás és mellékhatás vizsgálatát 1 hét ... 1 év alatt lezavarni.
Vagyis a hosszútávú hatásokat már a macskáinkon tesztelik...
Köszönöm mindenkinek. Az enyém este nedves tápot kap, pedig ezért is kaőtam már itt hideget-meleget, h h képzelem az egy sz.r kalóriabomba és amúgy semmire nem jó...talán mégis :D
Plusz vettem a macseknak ivókutat, akárhányszor feltöltöm megy is inni...ezentúl legalább 5x fel fogom tölteni naponta, ne ezen múljon :D
Köszönöm a válaszokat azonnal elolvasom a cikkeket.
Jó dolga van a te macsekodnak is:)
De talán nem is kell annyit töltögetni azt az ivókutat, ha időnként beledobsz egy-egy jégkockát. Ezt a Hills tanulmány is említi mint szomjserkentőt, és valaki írta is itt, hogy az ő macsekja imádja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!