Kezdőoldal » Állatok » Macskák » Bizonyos macskák számára...

Bizonyos macskák számára bizonyos vegán diéta kielégítő lehet. Egyetértesz?

Figyelt kérdés

Nagyon átfogó és részletes review cikk a témában (kutyák is szerepelnek benne):

[link]


Konkrét példa:

[link]


És még rengeteg ilyen van, személyesen is ismerek olyan macskatartót, aki vegán diétán (egészen pontosan Benevo tápon) tartja kedvencét, és állatorvosi papírokkal tudja igazolni, hogy nagyon jók a laboreredményei a macskának.


Szóval, mit gondoltok, lehet egy macskát vegán étrenden tartani? Ha nem, mivel indokoljátok ezt?A kötelező húsevő duma felesleges, éppen ez van cáfolat alatt. A macskák, ahogy minden állat számára, a vitaminok és egyéb esszenciális vegyületek a fontosak, nem az, hogy milyen típusú ételből szerzik azt be. A hiányzó tápanyagok szintetikusan is létrehozhatók és hozzáadhatók egy növényi alapú táphoz. Taurint például a húsos tápokhoz is adni kell, mert alapvetően a vágóhídon lemészárolt állatok húsa is szegény ebben a vegyületben.



tegnap 01:30
1 2 3
 21/25 A kérdező kommentje:

Kétféle poliszacharid típus kritikus a növények emésztésénél: a cellulóz, ennek a bontása miatt hosszú a növényevők tápcsatornája. Erre az ember sem képes, így ha füvet legelünk, nem tudunk tápanyagokat kinyerni belőle, a hüvelyesek fogyasztása pedig puffadással járhat. Cellulózt azonban nem minden növény tartalmaz, és egy macskatáp elkészíthető ennek kivonásával.


A másik a keményítő, ehhez egy amiláz nevű enzim szükséges, amellyel az ember rendelkezik, így meg tudjuk emészteni azt, és ez az egyik fő tápanyagforrásunk, tulajdonképpen az, amit mi szénhidrátnak nevezünk, és nem mono- vagy diszacharid, tehát nem cukor. A macskák ennek emésztésére sem vagy csak kis mértékben képesek. Azonban ezt az enzimet a macskatápokhoz lehet adni, és akkor már megemészthetik a keményítőt is, ahogy a laktóz-intoleránsok is megkapják a laktáz enzimet, és utána tudnak tejet fogyasztani.


A válaszom ennek analógiájára tehát az, hogy bizonyos növényeket vagy növényi részeket valóban el kell kerülni, és kivonni egy növényi alapú tápból, és például a cellulózt, emellett enzimekkel is emészthetővé kell tenni, amit lehetséges, így pedig a tápanyagok is kinyerhetővé válnak. A szintetikus tápanyagok felszívódása pedig, nyilván nem azonos egy természetesen előfordulóéval, de kielégítő. Emiatt állati eredetű ételekhez is adnak ilyeneket.

tegnap 16:14
 22/25 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

“Etikusabb és környezetbarátabb”


Engem az is érdekelne ,hogy ez tényleg igaz-e? S most nem vegán-töltetű érzelmi ömlengést vagy egy elképzelt húsmentes utópiát szeretnék, hanem tényleges adatokat.

Merthogy csak azért mert az adott tápban nincs állati eredetű cucc még nem biztos ,hogy a gyártása alatt nem szükséges állatok élőhelyeit elvenni vagy ténylegesen kevesebb energia befektetéssel járna mint az állati stb-stb. Kicsit hülye példa, de ha nem akarod lelőni az őzikét attól még nem leszel állatbarát ha az élőhelyét ledózerolod azért ,hogy magadnak zöldséget termesz. S nem leszel környezetbarátabb ha hazai marhahús helyett külföldről ezer járművel ideszállított gyümölcsöt eszel. Érted mire gondolok, csak most macskatáppal ugyanez.

tegnap 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/25 A kérdező kommentje:

Értem, és teljesen jogos a felvetésed, valamint köszönöm, hogy nyitottan és értelmesen állsz a témához.

Én azt tudom mondani, hogy a nagyüzemi állattartáshoz képest biztosan etikusabb és környezetbarátabb. Az élőhelyeket a nagyüzemi állattartás jobban letarolja, a termőföldek nagy része is a takarmányozáshoz kell. Tehát úgy gondolom, ha közvetlenül termelünk meg egy növényt, és azt fogyasztjuk vagy adjuk a háziállatnak, az még mindig kedvezőbb energetikailag, vízhasználat szempontjából és az élőhelyek megőrzése szempontjából is, mint az, hogy megtermeljük a takarmányt iszonyatos mennyiségben, és odaadjuk a haszonállatnak, amit levágunk, és azt fogyasztjuk el. A haszonállat rengeteget eszik, és ahhoz képest kevés tápanyagot és energiát biztosít a húsa.


Ha a tengeri halakat, tonhalat, lazacot nézzük, tápanyagok szempontjából megkérdőjelezhetetlen, hogy a legegészségesebb ételek közt vannak, azok túlhalászata azonban már ökológiai katasztrófával fenyeget, ha nem állítjuk meg, ráadásul tudtommal egyéb állatokat, tengeri emlősöket is megölnek a folyamatban, például delfineket.


Tenyésztett halak esetében már árnyaltabb a kép, azokkal környezeti problémák kevésbé vannak, nem igazán energiaigényes a tenyésztésük, a vízigény sem számottevő, csak amennyire a halnak szüksége van, és természetes élőhelyeket sem vesz el, ugyanis nem takarmánynövénnyel etetik a halakat. Tehát azt mondom, hogy itt inkább etikai problémák vannak, nagyjából ugyanaz a dilemma, mint a haszonállatokkal, létrehozunk bizonyos egyedeket, hogy aztán leöljük őket. Nyilván a halak érzelmei és gondolatai kevésbé összetettek, de így sem kompatibilis az elpusztításuk a vegán életmóddal.


Ha csak fenntarthatóságot nézünk, és az etikai faktorokat teljesen kivesszük, akkor azt mondom, hogy a tenyésztett halas és a vadhúsos (nyulas, őzes, szarvasos) táp talán hasonló vagy akár kisebb környezeti terheléssel bír, mint a teljesen növényi, persze a növénynél is fontos, honnan szerezzük be az alapanyagot, hiszen ahogy írtad, sokszor nagyon sokat kell utaztatni, illetve az előállítás is lehet energiaigényes.


Tudtommal azonban a húsevő házikedvencek tápjai nagyrészt haszonállatokból vagy tengeri halakból készülnek, ezeknél én fenntarthatóbbnak gondolom a növényi tápokat.

tegnap 19:15
 24/25 anonim ***** válasza:
100%
Jah, hát ha hozzá kell adni, akkor akár azt is mondhatjuk, hogy tiszta vízen is elvan, mint a növények, csak ezt-azt hozzá kell adni...
ma 00:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/25 Tevenyereggyarto ***** válasza:

Jó sokat írtál, csak épp a kérdésre nem válaszoltál. Direkt nem azt kérdeztem ,hogy *szerinted* mi van mert szerintemeket bárki tud mondani. Bemondásos “felmérésekkel” meg 1-2 gazdi tapasztalatával szintén nem sokra tudunk menni, pláne ha ezek a vélemények nemcsak nincsenek komolyabban alátámasztva hanem nem is túl hosszútávú tapasztalat után vonták le.

Pedig korábban annyira büszkén álltál elő azzal ,hogy milyen komoly kutatásokat hoztál. Viszont azt legalább elismered ,hogy nem feltétlenül a növényi táp a legjobb, szóval legalább nem vagy teljesen elfogult.


Viszont pont arról beszéltem ,hogy ha a növényi táphoz jóformán mindent mesterségesen kell kikavarni csakhogy ehető legyen a macskának akkor biztos-e ,hogy az annyira környezetbarát stb. Ez olyan minthogy az elektromos autókat is környezetbarátnak állítják be mert ott helyben nem füstöl, viszont sokan meg azt hozzák fel ellene ,hogy a hozzá szükséges áramot s akksikat meg nagyon is környezetszennyezően állítják elő.


Egyébként meg ha a növényi táp tényleg jobb akkor előbb-utóbb úgyis mindenki átáll rá. HA! tényleg jobb.

ma 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!