Lótartáshoz miket kell tudni?
Ha bértartásban, akkor kell ápolócucc (vakaró, szőrkefe, gyökérkefe, patakaparó, több szivacs [szem, orr, végbél tájék, esetleg fül, illetve eggyel munka után nyereg/kantárhelyen], rongy, tajtékvonó, esetleg sörényfésű, bár a sörényét jobb gyökér-, vagy szőrkefével ápolni). Szükséges az alap felszerelés a lóra (nyereg, nyeregalátét, kengyelszíj, kengyelvas, kengyelgumi, heveder, kantár, szár, zabla, szükség esetén segédszár [gumis kikötő, martingál, stb.], futószár, ostor, pálca, ínvédő, bokavédő, kötőfék, esetlegesen kapicán, voltizsheveder). Ezen túl mindenképp kell, hogy legyen nálad egy egészségügyi dobozka (olló, lázmérő, fertőtlenítő szer, hámosító kenőcs, vatta, kb. 10×10 cm-es mull lap, legalább 2-3 tekercs géz, és ugyanennyi rugalmas pólya, négy darab fásli [+ esetleg fáslialátét], hűtő és fűtőgél, tiszta szivacs és rongy).
Ezen kívül a lovat 6-8 hetente körmölni kell, szükség esetén patkoltatni, félévente féreghajtani, évente oltani. Jó, ha van előtte nyalósó, ha szükséges, akkor valamilyen táplálékkiegészítő (lehet kapni vitaminokat, fokozott megterheléshez plusz energiát biztosító keverékeket, vagy pl. tartósan álló, vemhes, vagy frissen ellett lónak adható forrázott lenmag, stb).
Ha otthon tartod, akkor ezeken túl kell még egy lovanként minimum (!) fél hektáros legelő, ha nagyobb, akkor jobb (tehát minimum 1 hektárod van és két lovad, mert egyedül lovat nem tartunk, minimum egy póni kell, mint társ), kell egy tároló a trágyának, ami lehetőleg beton, és a rovarok, szag miatt lehetőség szerint fedett, illetve ezt időnként el kell szállíttatni. Szükséges egy esőtől és rágcsálóktól védett hely a szénának [napi min. 5 kg/ló], szalmának [1 kg takarmányszalma/nap/ló, plusz az alom] és abraknak [0,5-1 kg / 100 ttkg/nap/ló, munkavégzés függvényében, ha nem dolgozik, kevesebb abrak, több széna], ez legvégső esetben megoldható fóliával letakarva is. Kell egy hely, ahol meg tudod fürdetni a lovat. Kell egy nyerges, ahol a cuccaid tartod, minden lóra kell egy boksz, hogy szükség esetén külön tudd venni őket, ha lebetegszenek, lehessen boksznyugalmat elrendelni (boksz mérete legalább 4×4 méter). Kell tereplehetőség, ha végig magánterületek öveznek, akkor a tulajok beleegyezése, hogy mehetsz arra... Ha természetvédelmi övezet, akkor is, mert a ló kitaposhat védett növényeket. Erdős vagy főként mezős területnél is jó előre lebeszélni, mert vadászszezonban érhetnek csúnya meglepetések...
Jó, ha van karámod, de elhanyagolható. Végső esetben kiválthatja a legelőt, ekkor egy karám/ló, +1 ahol dolgozol.
Jó, ha van egy rúd, ahova kikötheted a lovat, amíg ápolod, a kovács körmöli, vagy az orvos megvizsgálja.
Nem árt egy fúrt, ellenőriztetett vízminőségű kút, mert a ló megiszik napi 40-70 litert/nap... Kell nyilván egy kád, vagy valami, amiből legelőn isznak, egy fedett beálló (2 oldalról és felülről, uralkodó széliránynak megfelelően), valami, amiből esznek. Abrakosztáshoz lehet, le kell kötni őket, mert a leggyengébbet elzavarják, így az egyáltalán nem jut hozzá... Az etető és az itató rész egymástól távol essen, hogy a lovaknak ingáznia, mozognia kelljen.
Nyilván kell pár vödör, különböző méretben, slag, stb...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!