Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mitévő legyek? 7 éves Nóniusz...

Mitévő legyek? 7 éves Nóniusz herélt lovam teljesen megváltozott, kifordult magából. Régen nem ilyen volt.

Figyelt kérdés

Lassan 4 éve van nálam a lovam. 3 évesen vettem, Nóniusz herélt csikót. Bértartásban tartom egy nyugodt tanyán. Régebben rendszeresen jártam vele tereplovagolni, felvonulásokra... lovagoltattam rajta alkalomadtán, mindent olyan szépen tűrt. Nyugodt és kiegyensúlyozott lovacska VOLT. Az utóbbi egy évben teljesen kifordult magából. Ideges, mindig feszült, elszaladós ló lett. Lassan már nem merek ráülni, mert annak biztosan nem lesz jó vége sajnos. Nem egyszer dobott már le, illetve rántott el futószáron. Régebben bezzeg olyan jól elvoltunk. Olyan mintha elkezdett volna kamaszodni, vagy nem is tudom. Már a "szeme sem úgy áll". Nagyon bánt a dolog. Ez idő alatt nagyon megszerettem, és nagyon hozzám is nőtt.

Az utóbbi időben már szinte minden nap kimegyek hozzá, foglalkozom vele. Lecsutakolom, lefutószárazom... próbálkoztam már a Parelli módszerrel is. (A barátkozós játékot végig tudjuk csinálni) Mikor pucolom, vagy vakargatom a helyén semmi baja nincsen. Amint kint vagyunk a pályán átbillen az agyacskája, és olyan mintha már nem is lennék ott.

Mitévő legyek? Mit kellene csinálnom, hogy újra olyan megbízható nyugodt paci legyen?


19L



2015. márc. 18. 18:22
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
Nem lehet, hogy valaki bántja, vagy bántotta ott? Esetleg valamilyen trauma nem érte?
2015. márc. 18. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
43%
Hát a probléma ott kezdődik, hogy meg kéne tanulni lovagolni. Mert uyge az kapásból nem normális, hogy valaki fél ráülni a lóra, mert mivan ha ledobja... Ez nagyfokú önbizlomhiányra utal, ami általában tudáshiányból ered. A ló meg nyilván megérezte, hogy lehet szivózni, hát csinálja.
2015. márc. 18. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 A kérdező kommentje:

Nem hiszem, hogy valamilyen trauma érte volna, jó helye van ott nagyon.


A lovagolni tudás eléggé relatív. Szerintem ezzel sincs probléma, nyilván nem lehet összehasonlítani egy olyan lovassal akit napi szinten profi edző treníroz.

2015. márc. 18. 18:42
 4/19 A kérdező kommentje:
De talán igazad van...
2015. márc. 18. 18:49
 5/19 piriiiii ***** válasza:

De kettes, kell, hogy legyen valami egyéb ok, ami kiváltja a lóban ezt az új viselkedést, és az nem lehet a lovaglástudás hiánya, ha eddig remekül megvoltak. Csak abból következik a félelem a felüléstől, hogy a ló megváltozott. Ez persze nem azt jelenti, hogy a ló a hibás.

Én is inkább olyasmire gondolok, amire az első.

Illetve persze attól még előfordulhat a lovaglástudás hiánya is.

Te lovagoltad be, kérdező?

2015. márc. 18. 18:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 A kérdező kommentje:

Részben igen. Csikóstól vettem, szóval inkább csak betörve volt, mint belovagolva.

Lassan haladtunk az elején is, de olyan szépen érdeklődve tanult.

Lehet, hogy valami trauma érte, lehet, hogy én nem tudok elég jól lovagolni, de mit tegyek, hogy javuljon a helyzet?

2015. márc. 18. 18:55
 7/19 anonim ***** válasza:
52%

Nem parellizni kell az ilyennel, hanem úgy elverni, hogy az eget is nagybőgőnek nézze!

A lóval szigorúan és igazságosan kell bánni. Katonásan. Különben a fejedre nő. Erre látunk itt egy szép példát.

2015. márc. 18. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
63%
Mert ha elveri biztos tisztelni fogja! 😂😂 Maximum felni fog es ezért fog engedelmeskedni. De abba mi ad örömöt? Semmi! Nem kell Mindenkit elverni. Amugy nem is értéke miert kapna igy hirtelen..
2015. márc. 18. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
43%
Es be érts felre nem azt mondom hogy nem kell vele tisztázni ki a Főnök meg nem uyg kell vele banni mint egy kiskacsaval. De nem kell,istenesen elverni. Ha szemtelen kaphat pofont vagy büntetésül egy hangos szot de nem szabad elverni.
2015. márc. 18. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:
100%

Még arra tudok esetleg gondolni, hogy ráébredt az erejére, és kipróbálta rajtad. Lehet, hogy eleinte úgy, hogy észre se vetted, mégis ő levonta belőle a következtetést: többet is megengedhet magának. Bár ennek ellentmond, hogy a Parelli barátkozós játékot meg végig lehet csinálni, és földről nem bunkó. Egy erejét próbálgató ló ugyanis nem csak nyereg alatt fog túráztatni.


Csak a pályán csinálja a feszkót, vagy terepen is dilis lett? Egyik napról a másikra lett ilyen, vagy fokozatosan egyre rosszabb? Inkább a félelem váltja ki a feszültségét és az elrohanását, vagy szimplán csak így fejezi ki az ellenállását?


Ezeket elég fontos lenne felismerni..ha a változás drasztikus volt és hirtelen, és a ló fél, akkor én arra is gyanakodnék, hogy valaki lovagolta a tudtod nélkül a pályán (főleg ha csak a pályán hülye), akármilyen jó helyen is van a ló. Néha a legígéretesebb helyek is tudnak meglepetést okozni.

2015. márc. 18. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!