Mit hívnak lóbetörésnek (ami NEM erőszak mentes)? Mit takar a régi módszer ott mit csináltak a lovakkal?
Itt van egy kérdés és érkezett egy olyan válasz hogy ha nem belovagolják hanem betörik a lovat a régi módszerrel akkor az min. két hét
Itt a kérdés: http://www.gyakorikerdesek.hu/allatok__lovak__6500262-egy-lo..
Én arra a válaszra sokat nem alapoznék...
Szerintem ez csak játék a szavakkal. Ma már belovaglásnak hívják, régen betörték a lovakat. Hogy melyik mennyire erőszakos, az azon a személyen múlik, aki a lovon ül. Van, aki betörésnek hívja, amit csinál, mégis gyengéden csinálja, van, aki belovaglásnak, aztán mégis össze van csűrve a ló már háromévesen. Van, aki erőszakmentesnek hívja, aztán épp hogy nem szakad le a ló feje a rángatástól. Szóval általánosságban ez így egy megfoghatatlan fogalom, szerintem.
Amire te gondolsz, az az, amikor felülnek a csikóra mindenféle előkészítés nélkül, az kínlódik egy kicsit, aztán belerőszakolják a kézbe, "megtanítják" neki, hogy mi az a csizma, és akkor a ló "be van törve", mert már annyira fáradt, hogy muszáj neki csinálnia, különben kap a seggére. De ez megy ma is, nem is kevés helyen, akárhogy is nevezik.
A lényeg, hogy megtörjék a ló lelkét. Ha feladja oda bent a harcot, az embernek nyert ügye van jóformán.
Egyébként olvass bele Monty Roberts - Az igazi suttogó c. könyvébe valahol az első 50 oldalon mesél ilyen dolgokról.
Mostanában lassan szoktatják a lovat. Már csikó korától fogva szokik az emberekhez, kötőfékhez, vezetgetéshez. Amikor "belovagolni" kezdik, azt is fokozatosan. Először csak felteszik rá a nyerget egy kicsit, aztán leveszik és békén hagyják. Napok telnek így, egész addig, amíg meg nem szokja, hogy a hátán van, és nem viselkedik zavartalanul. Ugyanígy szoktatják a futószárhoz. Aztán felül a lovas is, de még nem csinál semmit, megy a ló a futószáron. Aztán elkezdik összetársítani a futószár, verbális segítségeit csizmával, szárral. Mindent nagyon lassan, apró lépésenként, hónapok alatt, minden egyes lépésnél külön-külön kivárva, hogy a ló megnyugodjon.
Régen nem ez volt, a csikók szilaj ménesekben nevelkedtek, aztán egyszerre csak befogták őket, és megkapták a zablát, kantárt, nyerget, lovast. Ettől persze a csikó totál bepánikolt, menekülni próbált, de a csikós jól meghajtotta, lefárasztotta, és amikor a ló feladta és beletörődött a sorsába, akkor elkezdett vele dolgozni. A ló pár nap alatt megnyugodott, belátta, hogy tulajdonképpen nincsen veszélyben, oszt akkor azt mondták rá, hogy be van lovagolva.
Ez olyan ,hogy vagy rávezeted a helyes útra ,türelmesen több időt szánsz a lóra,belovaglod.
Vagy betöri az ember, egyszerre mindent besűrít , és inkább már csinálja a ló scak ne fájjon neki,szabaduljon minél hamarabb. Csak a kettő között később kijön a különbség, egy belovagolt ló szívesen közreműködő lesz és lazán veszi a munkát ,még egy megtört ló úgy áll a munkához h jaj már megint hozza a kantárt ez megint szar lesz és munkába sem tud ellazulni mert mindig a rossz emlékek jönnek elő.A ló nem hülye állat,megérti idővel mit akar az ember csak nem 1 vagy 2 nap alatt.. Persze sok helyen az a cél h 5 -6 évesen már nagydíjba nyomassák a lovat, utána 10 évesen meg már szabadulnak tőle mert van egy kikoptatott lovuk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!