Kezdőoldal » Állatok » Lovak » A "hobbista" fogalma miért...

A "hobbista" fogalma miért kezd összeforrni azzal, hogy "lovagolni nemtudó"?

Figyelt kérdés

Egyre több helyen azt látom, hogy a hobbistákat csak felültetik a lóra, ellötyög, és ennyi. Az összeállításról, combra engedésről mégcsak hírből sem hallott, a ló alatta szét van esve, hen használja a hátát. És ez megy heti kétszer-háromszor. Nem azt mondom, hogy tudnia kell végrehajtani a pirouettet, de azért mégis... Attól még lehet valaki komoly lovas, hogy ráragasztják a "hobbista" jelzőt?

(Most úgy alakult, hogy nem lovagolhatok annyiszor egészségügyi okok miatt, csak heti kétszer, és félek, hogy belőlem is az a fajta "hobbista" lesz, amit fent kifejtettem)

Vagy ez a probléma csak az én fejemben létezik?



2014. máj. 1. 11:47
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
100%

Igazából az is hobbista aki csak szerencsétlenkedik,mert mit lehetne rá mást mondani? Ez az egész lovastársadalom elvan ferdülve,sok kretén mindenütt,viszont létezik az igényes hobbista,aki ugyanúgy tud ,mint egy versenyző,csak nincs pénze vagy nem akar bohóckodni a négyszögben. És vannak ezek a szerencsecsomagok,akik csak utazgatnak a lovon. És van egy 3. hobbista kategória,aki csak azért ül fel ritkán,hogy eltöltse valami hasznos kikapcsolódással az időt,az nyilván semmilyen szinten nem fogja összeszedni a lovat.


Szóval attól még lehet egy hobbista jó lovas ,mert nem játsza az agyát a versenyeken, lehet jobban idomít,mint a sok köcsögülő.

2014. máj. 1. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 A kérdező kommentje:
Rendben, köszönöm, én is valahogy így gondolom. Tehát, attól még, mert nem járok versenyre, igényes hobbista vagyok ugye? Ugyan azokat gyakorlom a lóval, mintha a négyszögben lennék.
2014. máj. 1. 12:07
 3/19 anonim ***** válasza:
90%

Amíg nem látnak lovagolni, addig ne érdekeljen, hogy látatlanban mit gondolnak rólad. Majd ha megnéznek és azuán mondanak "lovagolni nem tudó" hobbistának, akkor érdemes elgondolkozni rajta.


Attól, hogy valaki csak ritkán tud lovagolni, még nem lesz kevésbé jó lovas, csak neki is és a lónak is nehezebb fejlődnie. Ha van benned igényesség, szaktudás, ha 10 évet hagysz is ki sem leszel az átlagos, semmit nem tudó hobbista lovas.


Én is "hobbista" vagyok, hiszen nem érzek motivációt a versenyzéshez és nincs is hozzá olyan komoly lovam, amivel lehetne érvényesülni, ennek elenére rengeteg magyar és külföldi szakirodalmat olvasok, sok lovaglási módnak, stílusnak utánanézek és igyekszem a lehető legjobban lovagolni a lovam és nem állok meg egy adott szinten, mindig tanulunk újat és próbáljuk tökéletesítjük a régit. Ha mindezt startszámmal, a bírók előtt csinálnám, már nem lennék hobbista, de így, hogy egymagam csinálom, hobbista vagyok, anélkül, hogy a lovaglásom megváltozna.

2014. máj. 1. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
persze,attól még lehetsz igényes lovas,mert nem versenyzel. De ha megnyugtat versenyen néha látni olyanokat hogy csak nézel ,hogy ez mit keres itt.. Van amelyik ülni nem tud,átlátsz a lába meg a ló között meg pattog a lovon.. Csak eltudott indulni,mert alátoltak egy agyoniskolázott lovat,amit persze nem is ő lovagolt olyan szintre. Szerintem nem attól lesz valaki jó lovas ,mert versenyzik.
2014. máj. 1. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
Szerintem is lehet attól igényes lovas az ember, hogy csak a maga és a lovaglás öröme miatt ül fel a lóra. Három gyerek és közel 20 év után kezdtem újra, próbálok igényesen, ésszel (szakértői felügyelet mellett) lovagolni, és attól, hogy heti 1-2 alkalommal jutok el lovardába, igenis örömet okoz, ha egy lovat össze tudok szedni, el tudom nála érni, hogy támaszkodjon, stb. A versenyzés nem vonz.
2014. máj. 1. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:

Azért, mert az "oktatók" meg oktatni nem tudnak. Üvöltenek olyan szakkifejezéseket, hogy "szedd össze azt a lovat", de megmagyarázni nem tudják vagy nem hajlandóak, hogy ez mit jelent és hogyan kell végrehajtani. Vagy a másik típus, amelyik csak olyanokat mond, hogy "mit csinálsz?" "szerinted így kell lovagolni?" nem csoda, ha nyomorult tanítványok semmit sem tudnak fejlődni. Honnan a fenéből is tudna a nyomorult a combra engedésről, ha ezt kapja a pénzéért? Még könyvben leírva sem találja meg egykönnyen... de mondjuk, hogy megtalálja, és kap egy ilyen leírást:


 a lovat állítjuk a kívánt oldalirányú mozgással ellentétes irányba

 belső csizma valamivel a heveder mögött átlépteti az azonos oldali lábpárt

 belső oldalon egyoldali terhelő testsúly egyoldali meghúzott derékkal

 külső csizma ügyeli a far kiesését

 a belső szár állít

 a külső szár ellentart, vezeti a ló vállát.


Na hát ember legyen a talpán az, aki ez alapján, oktatói segítség, bemutató, magyarázat nélkül végre tudja hajtani a gyakorlatot... ;-)

2014. máj. 2. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:
Szerintem mire egy jó alapokkal rendelkező lovas combra engedést csinál, addigra igenis értenie, éreznie kell a fenti kifejezéseket. Olvasson sokat, próbálgassa és akkor menni fog. A gond ott van, hogy akinek nincs saját lova, az kb. örökre osztályban fog maradni a lovasiskolában, ahová ha 5 évig jár sem fog ilyeneket tanulni, csak egyszerű patanyomfigurákat, meg esetleg rövidíteni, nyújtani, de másik ló mögött ez sem egyszerű. Egy átlagos osztálylovaglás programja nem is alkalmas pl. arra, hogy a lovat összeszedje (az elöl fogom, hátul hajtom nem összeszedés), tehát aki tanulna sem fog egyről a kettőre jutni a legtöbb lovasiskolában. Mondjuk valljuk be, a többségnek nincs is igénye rá.
2014. máj. 2. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 A kérdező kommentje:
Koszonom a valaszokat! Szerintem a problema ott is megbujik, hogy a lovasnak arra nincsen igenye hogy osszeszedje a lovat, hosszhajlitasokat csinaljon vele. Egy egeszseges atmozgatas kell a lonak, nem? Mas kerdes, hogy az "edzo" b*szik elmagyarazni ezeket a dolgokat, tisztelet a kivetelnek. Most meselte valaki, hogy a volt edzoje mondta hogy "tobb csizma, kulso megtart, belso jatszik", erre megkerdezte a lany hogy "miert?". Az volt a valasz hogy "ne okoskodjal mar, nem tok mindegy neked hogy miert??". Na, ez is egy problema...
2014. máj. 2. 11:20
 9/19 anonim ***** válasza:
Épp ezért tartom hülyeségnek az állandó osztálylovaglást és hogy olyanoknak fizessenek a lovasok, mint a fenti példa is. Ma már magyar nyelven is nagyon jó szakirodalom van elérhető, de ha valaki tud angolul vagy németül, még jobb, ahogy az ember olvas, vizualizál és szinte ott érzi magát a lovon, minden le van írva, meg van magyarázva, és hogy jól csinálja-e vagy rosszul, a ló úgyis megmutatja. Lehet készíteni fotókat, videókat, amikből szintén sokat lehet tanulni és ha igénye van a lovasnak, időnként még mindig megnézetheti magát egy edzővel (nem olyan oktatóval, aki azt sem tudja, mit és miért csináltat a lovassal). Szóval nem lehetetlen, de az igény az, ami hiányzik és amit fel kellene kelteni a lovasokban már osztálylovas korukban, de ez sajnos nem történik meg. Talán ha az oktatói vizsgához több kellene annál, mint hogy fennmaradjon az oktatójelölt a lovon, más lenne a helyzet.
2014. máj. 2. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:

Hát nem tudom, szerintem földi halandónak azért nem olyan könnyű értelmeznie ilyeneket, hogy "külső csizma ügyeli a far kiesését" mi van??? 8-o Én eddig egyetlen egy lovas könyvet láttam, amelyben az ilyen agyrémeket kicsillagozták és próbálták magyarázni: Wilhelm Müseler könyvének régi, Szerdahelyi Tibor féle fordítását. A többi author megelégszik azzal, hogy szakkifejezések seregébe temesse olvasóját, és ha az illető netán meg merné kérdezni az oktatására kijelölt gumicsizmás lovászfiútól, az szokott olyanokkal kibújni a válaszolás alól, hogy "ezt nem érteni kell, hanem érezni, és amíg nincs meg a lovasérzés, addig maradsz futószáron" - anyád!


De még ha meg is érti az egyed, miről van szó... abszolúte nem mindegy a mérték! Meddig "játszik a szárral" és mikortól "rángatja a száját", meddig "összeszedi a lovat" és mikortól válik egymásnak ellentmondó, lovat megőrjítő segítségekké a tevékenysége.


Sajnos az a helyzet, hogy a magyar lovaskultúra a béka segge alatt van, kutyaütő oktatókkal, és olyan iskolalovakkal, amelyek nagyjából egészéből tényleg csak arra alkalmasak, hogy "ellötyögjenek" rajtuk. Sok helyen valószínűleg ezért nincs komoly oktatás. Minek is tanítanának valakinek oldaljárásokat, ha az iskolaló sem tudja?

2014. máj. 2. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!