Parelli, szabadidomítás, természetes lókiképzés?
Régen nagyon utáltam az összes olyan lovast aki ezt/ezek közül valamelyiket csinálja, előítéletekkel voltam tele (igen, az olyan kislányok miatt akik youtubera nyomják fel ezrével az olyan videókat ahol szőrén, kötőfékkel esetleg anélkül lovagolnak, de a ló az elejére van esve, de hogy ők már szabadidomítók, meg hogy mennyire ügyesek) , de aztán elkezdett érdekelni a dolog, láttam ahogy Classic Goldrusht is lovagolják, és nagyon megtetszett. Utánaolvastam, hogy van ez a "hét játék", meg hogy showelemeket is megtanítanak a lónak. De akkor az, amit Alycia Burton csinál, az micsoda? Mert nincsen benne showelem (habár kevés videóját néztem meg). Akkor attól még, mert valaki nyakkötéllel lovagolja a lovát nem lesz szabadídomító/parellis/természetes lókiképző, ugye? Vagy ezek közt mi a különbség?
Bocsi a helytelen állításokért, nem vagyok benne ebben az egészben még egyáltalán, csak érdekel, azért írok ide :)
Nagyon össze vannak mosódva a dolgok, főleg ami a közvéleményt illeti. A természetes lókiképzés lényege, hogy nem alkalmaz felesleges erőszakot, tehát tulajdonképpen attól függetlenül, hogy ki milyen stílusban lovagol, van-e felszerelés a lovon vagy nincs, nem belekényszeríti a lovat az adott feladatba, hanem a kialakított rangor alapján várja el a lótól a viselkedést. A rangsort alapozza meg MR körkarámos munkája, a csatlakozás vagy Parelli hét játéka. Az szvsz lényegtelen, hogy ezeket a feladatokat tudatosan csinálja az ember vagy a napi munka részeként tanítja a lovat a nyomás-engedésre, felesleges erőszak nélkül, szóval a természetes lókiképzés tulajdonképpen "normális", lóbarát hozzáállás, a lényeg ugyan az, akár répabottal, akár ostorral csinálja az ember, akár körkarámban, akár hagyományos futószárazáskor.
A szabadidomítás a fenti alapokon nyugszik, de a cél a minél kevesebb felszerelés, illetve a lényegi különbséget a show elemek jelentik.
Alycia egy nagyon jó lovas és kiképző, aki képes minimális felszereléssel is nagy teljesítményt bemutatni.
Szerintem felesleges ez a kategorzálás, mert csakis jó és rossz lókiképzés van. Hogy valakinek van igénye nagyszíjjal lovagolni vagy nincs, akarja-e, hogy pitizzen a lova vagy sem, az már csak részletkérdés, a jól képzett ló nem az adott felszerelések nyomásának hatására, félelemből dolgozik, hanem jelre, mert nem rá van kényszerítve a munka, hanem önszántából kíván a lovasnak megfelelni.
"itt az a lényege, hogy a ló súlypontra csizmára illetve hangra is irányítható!"
Ez minden belovagolt lóról elmondható.
Már miért spórolnának a kantáron? Nem mindenki kantárfóbiás. Nekem pl. semmi ingerenciám ahhoz, hogy valaha is kötőfékkel lovagoljam a lovam, még akkor sem, ha esetleg menne, mert nekünk a kantár tökéletesen megfelel, nekem is, meg a lónak is. Ugyanis lehet úgy lovagolni, hogy nem bántjuk közben a ló száját.
Nem csak a lovagolni nem tudók raknak feszítőzablát a lovak szájába...
Az meg, hogy miket mondanak belovagoltnak, az égvilágon nem jelent semmit. Az egy minimum, hogy a ló csizmára enged, nehogy már csak a természetes lovasok kiváltsága legyen...vagy te hol élsz?
Nem baj, ha nem érted, nekem nem fáj. :)
Természetes lókiképzés- és Parelli rajongóknak, illetve azoknak, akik szerint a világ fekete-fehér, ajánlom az alábbi videót, amelyen egy hivatalos Parelli instruktor munkája látható: https://www.youtube.com/watch?v=O4YY2GXiOLA
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!