Hogyan kell ezeket helyesen csinálni?
átmenetek
felvételek
szárra állítás
megállás
Azt szeretném megkérdezni, hogy ezeket hogyan kell megcsinálni, mert fogalmam sincsen róluk! Az előző edzőm elég rosszul tanított, és ezekbe a feladatokba bele se ment. A szüleim vettek nekem egy lovat, akihez szinte mindennap kijárok (általában edzővel) de még így is komoly lemaradásunk van (a lónak is, mert anyáék aszerint választották, hogy milyen magas/fajtájú/testfelépítésű nem pedig a képzettségi szint szerint.) Alapvetően semmi gond a lovammal, szeretem nagyon játékos és kedves, de ezeket meg kéne tanulnunk. Az új edzőm most kezd rátérni ezekre, de fogalmam sincs ezekről. Előre is köszi!
Átmeneteknél több dologról is beszélhetünk, az egyik, mikor alacsonyabból a magasabba váltasz, a másiknál pont fordítva. De nyilván másképpen emeled a lovat vágtába, mint ahogyan elindítod ügetésbe, pl. Általánosságban elmondható, hogy akkor jó, ha az átmenetek puhán és folytonosan történnek, nincs nagy törés, magasabb jármódba váltásnál nem 5-6 ütemnyi fokozás után belecsúszik a ló a magasabbik jármódba, hanem amint jelt kap, már vált is, míg alacsonyabba való átmenetnél nem törik meg a mozgása, amint váltott, már zár is a csizma, és hajtja előre. A felvételeknél többnyire a testsúlysegítség kívánatos, mint "felvevő erő", a szár éppen csak, hogy kitart, de nem belehúz vagy tép a ló szájába, a hajtósegítség pedig egy pillanatra megszűnik, majd egyből meg is jelenik - akkor is, ha álljba vetted fel, mert csak akkor fog négy lábra terhelően megállni, ha a megállás pillanatában odazár a csizma.
Félfelvételnél úgymond egyszerre alkalmazol felvevő és előrehajtó segítséget (az adott szituációnak megfelelő mértékben kombinálva), ezzel előre jelzed a lónak, hogy figyeljen, mert feladat következik. A ló erre nem reagálhat fokozással, mert a feladat lehet állj, hátralépés is, akármi. Mivel lehet magasabb jármódba váltás, patanyomfigura, stb., így az sem kívánatos, hogy a ló erre kimondottan lelassuljon, megálljon. Ha rendezi, összeszedi magát, és várja a feladatot, az jó.
Szárra állítás - ld. kiképzési skála. (illetve még: [link] )
Megállásról már beszéltem, akkor jó, ha a ló négy lábra terhelően áll meg, mellső és hátulsó lábait egy vonalban, egymás mellett tartva. Ehhez mélyen beleülsz a hátába, hátrébb hozod kicsit a testsúlyodat, a szár kitart, nem engedi a lovat előre menni, de nem húz bele (amíg a ló nem érti ezt, addig minimális húzás lehet, ami egyre erősödik, idővel meg fogja tanulni, hogy ha az erőset el akarja kerülni, akkor a kevésre kell reagáljon - éppen ezért ha egyből beletépsz a szájába, és elkezded fűrészelni, az nem jó!), majd a megállás pillanatban mindkét csizma odazár, a szár marad megtartó. Akkor jó, ha eztán a ló enged, ekkor Te is engedsz egy kicsit.
Ajánlom a Lovasakadémia sorozat könyveit különben, remek elméleti alapot ad, kiemelten a fiatal hátasló alapkiképzése, a jól képzett ló, a jól képzett lovas, az elrontott ló utóidomítása jöhet jól.
[link] - vagy ebből pl. bármelyik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!