Hogyan kell egy lóval menni? Hogy indul el? Hogyan kanyarodik? Hogyan lehet sebességfokozatot váltani?
"Sebességfokozatot váltani" xD
Ez annyira aranyos volt! :D
Az előttem szólóval egyetértek, menj el a legközelebbi lovas boltba, és vedd meg az első kezedbe akadó "LOVAK" című könyvet, abban elég sok minden benne lesz, nem csak a lovaglással kapcsolatban :)
Feladtad a leckét.
Menni: Lehet vele lépni, ügetni,vágtázni. Mind a 3 jármódban (sebességben) eltérő szárhosszúságot fogunk a kezünkbe.Ez lehet rövid, hosszú vagy valahol a 2 közötti átmenet. Ez az irányíthatóság érdekében történik.
Elindulás: a 2 lábaddal nyomást gyakorolsz az oldalára (nem durván csak határozottan) + a derekaddal megtolod egy kicsit. Ezt úgy képzeld el , mintha kiakarnád lökni magad alól a lovat.A kezed e közben, független a szájától, tehát nem fogod vissza hanem engeded elindulni.
Kanyarodás: Ez bonyolultabb , bármennyire is hihetetlen ha jobbra akarsz fordulni akkor nem a jobb szárat kell húzni mert akkor elsodródik a ló ellenkező irányban. A következő képen kell jobbra: A bal szárat szorosan ráhúzod a nyaka oldalára (nyakélére egész pontosan) és közben a bal lábaddal (csizmáddal) nyomást gyakorolsz az oldalára ,közben a jobb szárral "állítod" vagyis eléred azt , hogy jobbra nézzen ettől elfog sodródás mentesen fordulni.
sebbeségváltás: A ló tempójánál elsősorban úgymond az "iram" számít.Ez annyit tesz , hogy mondjuk X idő alatt x távot tesz meg. mindenjármódnak
20:17
köszi
ilyenekre gondoltam, nem arra, amit az első 2 írt
írhatnál még, hogy hogyan kell sebességet váltani, megállni, meg ilyenek, nem kell ide könyvet leírni, csak ezt a pár egyszerű momentumot, meg ahogy menni kell egy lóval azt leírni, csak kíváncsiságból, kipróbálni nem akarom
Oké, te kérted.
"Menni: Lehet vele lépni, ügetni,vágtázni. Mind a 3 jármódban (sebességben) eltérő szárhosszúságot fogunk a kezünkbe."
Nem fogunk eltérő szárhosszúságot. Vagy te díjlovas versenyen látod pl. ahogy a lovas igazgatja a szárhosszt?
"Ez lehet rövid, hosszú vagy valahol a 2 közötti átmenet. Ez az irányíthatóság érdekében történik."
A szárhossznak semmi köze az irányíthatósághoz.
"Kanyarodás: Ez bonyolultabb , bármennyire is hihetetlen ha jobbra akarsz fordulni akkor nem a jobb szárat kell húzni mert akkor elsodródik a ló ellenkező irányban. A következő képen kell jobbra: A bal szárat szorosan ráhúzod a nyaka oldalára (nyakélére egész pontosan) és közben a bal lábaddal (csizmáddal) nyomást gyakorolsz az oldalára ,közben a jobb szárral "állítod" vagyis eléred azt , hogy jobbra nézzen ettől elfog sodródás mentesen fordulni."
Angol lovaglásban a fordulatok alapja, hogy a belső csizma körül fordítjuk a lovat. Ha te a fent leírt módon korrekt fordulatokat tudsz lovagolni, azt megnézném, mert ezek szerint feltaláltál valami újat! :)
"De pl Ha lépésből átváltasz ügetésbe , az már egyfajta "sebességváltás"."
Nem feltétlenül.
Tudod az a baj, és ezt írom a kérdezőnek is, hogy ilyen alap dolgokat teljesen felesleges leírni. Aki semmit nem ért a lovagláshoz, az egész ott kezdődik, hogy mi az a ló, mik a jármódok, mik a felszerelések és mire jók, hogyan ülünk a lovon, milyen segítségek léteznek és hogyan kombináljuk őket, stb, stb. Ez egy hónapokig tartó folyamat, mire a gyakorlatban is megérti, mi az hogy a belső csizma körül fordul a ló, vagy hogy mi az az állítás, vagy félfelvétel.
Szárhosszúság (szármérték) igen eltérő a különböző jármódokban!!Vágtában te ugyanolyan , szármértékkel lovagolsz mint lépésben ?(szabad lépés mondjuk nem összeszedett lépés)Ügetni is úgy kezdesz , hogy egy picit előrébb nyúlsz a száron nem?? nyílván minél hosszabb a szár annál nehezebb megvalósítani a helyes szársegítségeket és irányítani is! Abban igazad lehet , hogy nem írtam az irányításhoz oda, hogy a derék is szerepet játszik, ez tényleg fontos! Fordulás: Igen a belső csizma köré HAJLÍTJUK bordából ez így van de ha fordulásán (lásd pl hátra arc)vagy egy egyszerűbb pl átváltás, nem húzod rá a külsőt és nem zár a külső csizma akkor csak megtörik a nyaka,elmegy a vállán. A belső kéznek állító, csizmának pedig hajlító szerepe van.De mindig a külső(ellentétes) szárral fordítjuk a lovat
Azért írtam , hogy lépésből ügetésbe mert az ügetés egy magasabb ,gyorsabb jármód mint a lépés. A kérdező nyelvén ez a "sebességváltás".
Ha ennyire jól tudod akkor ,ennyit te is leírhattál volna neki én legalább vettem a fáradtságot.Ha meg nem akarsz nem kötelező válaszolni kedvesem.
Ui: Díjlovaglásban Pl a sörényélen előre nyúlni feladat is szármérték változással jár.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!