Ez az "edzésterv" szerintetek rendben van?
Edzéstervet nem úgy készítünk, hogy hasunkra ütve kitalálunk valamit. Az a lótól függ.
Úgyhogy amíg nem ismered a lovat, ne állíts össze edzéstervet. :)
Edzéstervet a lóra szabjuk, így hogy azt se tudod, milyen lovat fogsz lovagolni, kicsit érdekes:)
De szerintem hobbiból heti két ugró"edzés" sok.
Ha nincs edződ, akkor egyszer se ugorj. Főleg úgy ne, hogy a paci is képzetlen. Terepen viszont nagyon minimum egy héten egyszer mennie kellene a lónak.
Az edzés időtartamát soha nem az szabja meg - legalábbis ha jól akarod csinálni - hogy mennyi időt akarsz lovon ülni. Minden edzésnek van egy célja, természetesen ésszerű és teljesíthető célokat kell kitűzni és ha az megvan, akkor kell abbahagyni a munkát. Ha ezt félóra lovaglással elérted, akkor fél óra után. Ha másfél óra kell, akkor annyi. A lényeg, hogy mindig minden edzést pozitív élménnyel kell zárni mind a ló, mind a lovas számára. A célt pedig aszerint állítsd magad elé, hogy reálisan mérlegeld, milyen ló van alattad, mik a te vágyaid, ezeket hozd összhangba.
Szerintem sok az ugró, kevés a terep.
És mielőtt kibérlitek, nem ártana kipróbálni.
1 pihenőnap meg nem árt.
Előbb ismerd meg a lovat, mérd fel a tudását, utána agyalj edzésterven. Heti 2 pihenőnapja legyen a lónak, mondjuk az egyik pihenő nap a szerda amikor nem érsz rá, a másik meg pl vasárnap, amikor kimész hozzá kicsit legelteted, amíg lehet, kicsit játszol vele.
Egy lovaglást én így képzelnék el: alapos bemelegítés pályán, majd alapok (vagy előző alkalommal begyakorolt feladat) rövid ismétlése, napi feladat lovaglása (pl egyik nap az állításokra mész rá, másik nap az átmenetekre...stb, így nem lesz egyhangú a munka), majd a végén lelépteted.
Heti 1 ugrómunka elég és heti 1 tereppel is nyugodtan számolhatsz. Végül is majd, ha kipróbáltad a lovat úgyis kialakul.
Nincs rendben. Először is, olyan nincs, hogy heti 2x tartasz MAGADNAK ugróedzést. Ehhez edző kell, nem lehet csak úgy nekiesni mint bolond tehén az anyjának. Ha nagyon akarsz, egyedül MAX cavalettizhetsz, szóló cavalettiken, de ehhez is megfelelően elő kell készíteni és bemelegíteni a lovat.
A kétheti terep kevés, heti minimum egyszer ki kell menni terepre, kiszellőztetni a pacc fejét. Nem muszáj vágtázni vagy ügetni, lehet lépni is, hogy legyen aktív pihenője.
Elég nagy meggondolatlanság úgy eltervezni a napi 1-1,5 óra lovaglást, hogy nem ismered a lovat, nem tudod, milyen kondícióban van. Mindig úgy kell lovagolni, hogy a ló egészségesen elfáradjon, és elégedetten mehessen vissza a boxba. Ez azt jelenti, hogy csatakosra leizzasztva, halálosan lefárasztva nem igazán kíméletes a mozgatása. Fel kell építened egy kondícionáló edzéstervet. Ha elkezd izzadni fél óra munka után, akkor nem lehet még egy óráig nyúzni. fokozatosan kell növelni a lovaglás idejét és a munka nehezét a konditól függően.
Az is lehet persze, hogy olyan lovad lesz, ami tökéletes kondiban van, és meg se kottyan neki a másfél óra, de hát azt majd úgyis érezni fogod. Ha azt veszem, hogy igényesebb lovasiskolában az iskolalovak sem mennek napi 2 óránál többet, akkor vegyük úgy, hogy ennél az időnél többet te se dolgozz vele, ha tényleg olyan überszuper kondija lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!