Számít a lónál a lovas méret? Súly, magasság, mi a gyakorlat?
....még mielőtt beindul a mocskos fantázia! :)
Láttam Mongóliai pásztorokról ismeretterjesztő filmet.
Ott szinte a földig ért a lovas lába azokról a kis növésű pacikról amelyiken végzik munkájukat!
Valamilyen sztyeppei "típusúak" (Hucul? Vikipédián jegyzik!)
Állítólag az orosz lovak sem magasak de a muszkák igen!
Nem kényelmetlen a láblógás? Max. mekkora a lovas súly határ?
Ha lehet, kicsit hozzáértőbb válasz érdekelne!
Számít a ló és lovas mérete ugyanis egy apró termetű lóra nem ülhet egy magas vagy kövér lovas.
A mongol vagy az orosz lovaknál más a helyzet azok úgy vannak kitenyésztve hogy strapabíróak legyenek.
Azok a pórázon bérlovagoltató lovak nem strapabíróak??
Kirakat állatok hobbi szinten?
Azok a lovak, amiket említettél (pl. mongol) illetve a hegyvidéki pónik és hasonlók azért olyan picik, mert így tudtak jobban alkalmazkodni az időjáráshoz és a talajviszonyokhoz. Pl. a hegyi pónik rövid lábai révén könnyebben járnak a sziklán, hegyen, mert közelebb van a súlypontjuk a földhöz. Ezen jó tulajdonságuk mellett még igénytelenek, ritkán betegek és pici méretük ellenére nagyon erősek. Viszont elsősorban nem lovaglásra, hanem teherhordásra használták őket.
A többi olyan ló, amelyet általában a természeti vagy természetközeli népek használnak, szintén hasonló tulajdonságokkal bír. Igénytelenség, kevés kaját is jól hasznosít, erős, nyugodt vérmérsékletű, stb.
Az általad említett pásztoroknál elsősorban teherhordás, illetve az állatok őrzése, terelése végett a lovas súlyának hordozása a feladat, a ló számára kényelmes jármódban, egyedi jelrendszert használva, mellyel a lovas a lóval kommunikálni tud. Ily módon nincs különösebb jelentősége a méretnek. Egyébként én magam is sokszor ültem saját shetlandi pónijainkon - a legelőről esténként úgy hoztam be őket, hogy egyre felültem, a többit vezetéken hoztam, nagyon ügyesen bekocogott velem a ló anélkül, hogy megterhelő lett volna a számára, pedig a marmagasságuk úgy 100cm körüli, én meg 175 cm vagyok és kb. 60 kiló. :-)
Ahol a méret számít, az már az európai és viszonylag modern lovaglás. Elsősorban az angol módszerre gondolok, amelyet a civilizált világban leginkább használnak. Itt a lovaknak sokkal többrétű feladatoknak kell megfelelniük, következésképp a segítségadás (értsd: lóval való kommunikáció) is bonyolultabb, több jelzést használó. Itt már komoly hangsúlyt kap a comb-, csizma- és testsúlysegítség, melyeket jókor és jó helyen illik alkalmazni. Ezért a túl pici lovon a nagyméretű lovasnak esélytelen, hogy oda érjen a lába, ahová kell, ugyanez fordítva - pont ezért találták ki a lovaglópónikat, hiszen a gyerekeknek, fiatal lovasoknak meg a nagyobb méretű lónál okoz nehézséget a segítségadás, így a ló irányítása is.
Az extrém nagy súly semmilyen lovaglásnál, lónál nem ideális, de általánosságban el lehet mondani, hogy egy könnyebb súlyú, de képzetlenebb lovas, aki teszem azt össze-vissza pattog a nyeregben, sokkal rosszabb a lónak, mint egy nagyobb súlyú, de képzett, jó üléssel rendelkező.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!