Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Hogyan kell egy lovat leállíta...

Hogyan kell egy lovat leállítani anélkül, hogy meghúznám a szárát?

Figyelt kérdés
És hogyan kell balra illetve jobbra irányítani?
2011. febr. 6. 16:57
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Testsúllyal és hangsegítséggel. Amikor lassítani akarsz, illetve megállni akkor meghúzod a derekad. Fordulásnál arra az ülőcsontodra terhelsz amerre fordulnál.
2011. febr. 6. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

A forgatásról:

Ez lófüggő.

Ültem olyan lovon, aminél lehetett rángatni a zablát, ahogy akartad, ha egyszer a fejébe vett egy irányt, nem tért el róla. Ezt leszámítva jó fej volt. :D


Ültem olyanon is, akit egy kis sarkazás a helyes irányba térített. (Egyik oldalról nyomtam a lában az oldalába. Természetesen nem úgy, hogy fájt neki.) Ilyenkor tanácsos megpróbálni, hogy az egyik lábaddal hátrébb nyomod, a másikkal előrébb. Mintha el akarnád fordítani a lovat. Ilyenkor (a legtöbb ló esetén) szép ívesen behajlik a gerinc. Egyes lovaknál lépésben és lassabb ügetésben a kantár annyira nem is fontos, mint a lábmunka. Inkább csak segítség.


Az ehhez szoktatott lovakat egy-egy finomabb pálcasuhintással is lehet terelgetni. Nem kell félni, hogy fájni fog neki. Ha mégis, arról te fogsz tudni elsőnek. ;)


Tempósabb ügetésnél és vágtánál a kantár finom használata általában elkerülhetetlen, de a cikruszi lovak pl. annyira be vannak idomítva, hogy vágta közben is figyelik a porondmester kézmozdulatait. Ez nem általános. Rengeteg munka előzi meg, és csak kevés ló alkalmas rá.


A megállításról:

Elég korlátozottak azok a lehetőségek, amikkel egy lovat meg tudsz állítani.


A legtöbb be van rá idomítva, hogy a cicegésre gyorsítson, a "sssssss" parancsra pedig lassítson. Ezek a legtöbb lónál csak kiegészítő funkciót töltenek be.


Az a gond, hogy kantár nélkül a ló szétesik. A finom és precíz kantárkezelés elengedhetetlen a ló megfelelő irányításához.

2011. febr. 7. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim válasza:
Érdekes, hogy a válaszolók a hangsegítséget említik. Az én lovardámban nem engedem meg. nem kocsis lovak azok hogy ssssszenek rajta meg hóóóóózzanak (a gyiától egyenesen falnak megyek)... Persze nem mondom hogy nem lehet vagy nem működhetne. Amúgy a második válaszoló jól mondja az irányítást lábsegítséggel végezzük. A megállításnál beleülünk a nyeregbe enyhén hátradőlve ezt minden jármodban alkalmazni kell, egy kis gyakorlással lépésből könnyedén meg lehet állítani egy lovat így (persze csak egy jól képzett lónál).
2011. febr. 7. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
Hát pedig ha nem akarod cibálni, muszáj lesz valami hangsegítség.. Van egy ló, amit most lovagolok, régen el se akart indulni, most kicsit klikkegek neki vagy miazxDD és elindul, és nálunk a LÉPÉS-re állnak meg, vagyis van amelyiknek máshogy is kell segíteni, de aki szeret megállni, annak ennyi is elég lesz. Minden lónál ki kell tapasztalni, mert ha van olyan kapcsolat ló-lovas között, akkor nem kell cibálni a szárat meg stb, te is megismered a lovat, a ló is téged, hogy mit hogy csináljon...
2011. febr. 8. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

Egy normálisan kiképzett lónál nem kell hangsegítség és pl. az idómító versenyek (gyengébbek kedvéért: díjlovaglás) magasabb osztályaiban tilos is a hangsegítség alkalmazása!

A szárat amúgy sem húzzuk a megállításnál! Amit amúgy teljes felvételnek nevezünk. Egészen egyszerűen a szárat megtartjuk egy fix ponton, nem húzzuk, hanem egy stabil támaszkodást tartva (a ló szája és a kéz közötti puha, rugalmas, állandó kapcsolat) a derekunkkal mintegy hozzátoljuk a lovat a szárhoz. A csizmák közben megtartanak kissé a heveder mögött vagy a hevederen. Majd amikor a ló engedett a felvétel segítségének, azonnal engedünk a szárakon úgy, hogy ne löttyenjen meg, maradjon enyhén feszes, de a nyomás, ami a derék meghúzása által keletkezett, megszűnjön. Ehhez nem kell sisteregni, mint a kuktafazék, mivel a segítségek által olyan fizikai változásokat idézünk elő a ló mozgásában, ami megállásra készteti a hátsó lábak alálépése által, ill. azzal, hogy a mozgás a megtartott szárakon megakad... Egy normálisan kiképzett ló erre jól reagál, a ló kiképzettségi szintjétől függ a segítségadás erősségének a mértéke. Egy kevésbé képzett lovon a felvétel elég durva lesz, míg egy jól képzetten leheletfinom.

Ami a fordulásokat illeti, tételezzünk fel egy jobb kézre végzett nagykört. Ismét a felvételre, pontosabban most a félfelvételre alapozunk, a csizma-derék-szár együttes hatására. A testsúlyodat a belső, vagyis jelen esetben a jobb oldaladra helyezed. A küldő, vagyis bal csizmád a heveder mögött megtart, a belső csizmával a hevederen a mozgás ritmusára nyomást adsz le a ló oldalára. Ez nem rugdosás és nem kalapálás, inkább olyan, mintha a lábaddal ölelni akarnád a lovat. A külső szárat a hajlítás mértékének megfelelően megtartod, itt érezni fogod a ló folyamatos támaszkodását, a belső száron pedig a belső lábaddal összehangolva, a mozgás ritmusára felvételeket adsz. Ez sem cibálás és rángatás, inkább úgy képzeld el, mintha egy szivacsot nyomkodnál a kezeddel. Minden nyomás, azaz felvétel után, azonnal engedsz és így hangolod össze a tested mozgását a jármód ritmusára. Bal kézre értelemszerűen ugyanez, csak tükörképesen.

Egyes lovakat fordítva lovagolnak be és a külső száron kell felvenni-engedni, a belsőn pedig megtartani. Ezt ki kell tapasztalni, de az alapfelállás szerint a külső szár a kitartó, a belső szár a felvevő szársegítség.

Mikor egyenesre mész, akkor mindkét száron engedsz, a testsúlyod visszahelyezed középre és a csizmáid alapállásba. Majd rögtön ezután újra fölveszed a kapcsolatot egy félfelvétellel és jöhet a következő gyakorlat. :)

Ajánlom Neked a Lovasakadémia sorozat következő köteteit:

A lovasoktatás kézikönyve

A jól képzett lovas.

Alapművek, nagyon szépen le van írva bennük minden elméleti szakkifejezés és a végrehajtás módjai ábrákkal illusztrálva.

Elnézést, hogy nem konyhanyelven, hanem a valódi szakzsargonnal fogalmaztam, csak nekem közel 20 éves lovas múlttal másképp nem megy. :)

2011. febr. 8. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
Szerintme fontos, hogy bezséljünk a lóhoz, ha ilyen formában, akkor ilyen formában, mert amugy nem hiszem hogy valaki beszélget esetleges témákról lovaglás közben a lóval.:D
2011. febr. 8. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
Én az istállóban beszélgetek a lovakkal, mert munka közben csak zavarja a felesleges beszéd.
2011. febr. 8. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
testsúly,csizma :DD
2011. febr. 13. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:

Ha az ember nem díjlovasnak készül, számomra teljesen elfogadott a hangsegítség, mivel arra "szüksége van" a lónak, sőt ha egy lovat futószárazol ott is azt használja az ember. Persze akinek baromi jó kapcsolata van a lovával annak megy szavak nélkül is a futószár, de én azt vettem észre, hogy jó a lónak amikor nyugodt hangon megdicsérem egy jól végrehajtott feladat után, vagy biztatod egy ugrás előtt.

Igaz én csak egy hobbista vagyok, de nem ma kezdtem a lovazást, és igenis a ló szereti, ha beszélnek hozzá, akár a boxában vagy, akár a hátán.

2011. febr. 13. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
Ez így is van! Azonban a hangsúlysegítséget nem szabad használni a többi segítség helyett! Azonban ha a helyes segítség adás megvan, akkor ezt nyilván meg lehet támogatni hangsegítséggel is. Hobbisok esetében nyilván más, a futószár meg pláne, hisz ott nem vagyunk közvetlen kapcsolatban a lóval. Meg egy kevésbé képzett lónál bizony szükséges is lehet.
2011. febr. 13. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!