Hogyan lehet leállítani a VíziAgáma tojásos szaporodását?
Párzás és szaporodás:
- 12.-18. hónapos állatoknál nemcsak a különböző nemi tulajdonságok válnak láthatóvá, hanem az agáma ebben a korban válik ivarérett egyeddé is.
- Ebben a korban különösen jellemző, hogy a hímek egyre-inkább próbálnak minél közelebb férkőzni a nőstényekhez. Azonban a nőstény ebbe gyakran nem egyezik bele, mert talán még nem elég érett a párzáshoz vagy a partner viselkedése újdonságot jelent számára (ilyenkor általában vagy valami biztonságos helyre menekül, vagy pedig játéknak tekinti).
- A párzás:(az állatok viselkedéséből rögtön felismerhető a párzási hajlandóság:)
- A hím heves bólintásokkal és integetésekkel jelez és egy ugrással a nőstény mögé kerül.
- ha sikerült mögé kerülnie, megharapja a nőstény nyakát (a taréjnál) – ami számunkra brutális módszernek tűnhet – majd ahhoz a helyhez ráncigálja, amit a párzáshoz a legalkalmasabbnak tart (ilyenkor a nőstény már nem küzd tovább).
- Ezután felveszik a párzási pozíciót, majd következik a közösülés, ami csupán néhány másodpercig tart, miután a hím elengedi a nőstényt, és mindegy megy tovább a megszokott rendben.
- érdekesség, hogy a párzás általában a késő délutáni órákban (17-18 óra) történik.
- A terhesség:
- a nőstény a hím spermáját igen hosszú ideig tárolja el, olyannyira hogy akár 2év múlva is képes megtermékenyített tojásokat rakni további párzás nélkül.
- a terhesség időtartamát nehezen lehet meghatározni: kisebb eltérésekkel a közösüléstől a tojásrakásig eltelt idő általában 25 nap, persze előfordulhatnak olyan tényezők is, amik akár több nappal (héttel) is növelhetik ezt az időt.
- egy nőstény első tojásrakása kb.18-24 hónapos korában történjen, amikor 6-8 tojást rak le. Az idő múlásával a tojások száma akár elérheti a 15-öt is.
- előfordulnak olyan esetek, amikor a nőstény addig nem rakja le a tojásait, amíg nem biztosítunk számára megfelelő táptalajt.
- a terhességre számtalan jel utalhat, de ezek közül a legbiztosabbak:
- növekvő has-térfogat
- a táptalajt időről időre feltúrja
- tojásrakás előtt pár nappal a nőstény jól belakmározik – ugyanis a növekvő has-térfogata miatt a gyomra erősen beszűkül.
- Tojásrakás:
- a nőstény keres egy megfelelő helyet,ahol a föld kellőképp száraz és nedves,főleg - ha van - gyökerek közelében (mivel az állatok ösztönszerűen úgy érzik hogy a fák gyökereinél a legmegfelelőbb a föld állaga a tojásrakáshoz).
- a nőstény ás egy kb. 15-20cm mély üreget,majd lerakja a tojásokat,ami egészen fiatal állatoknál 6-8db,idősebb állatoknál ez 6-15db is lehet. Tapasztalatok alapján a 4-5-ik tojásrakásnál 2-4db tojással kevesebbet rak le,mint az első kettőnél.
- miután a tojásokat lerakta visszatemeti az üreget,ami olyan tökéletesre is sikerülhet,hogy az ember nem is veszi észre
- Egy kis segítség,hogy észrevegyük ha megtörtént a tojásrakás:
- az állatok feje erőteljesen mocskos,földes
- a nőstény elveszíti hatalmas hasát és látszódnak a bőrén a redők
- az állat mohón falja a felkínált eleséget vagy mindent ami az útjába kerül
- a vizes edényben felettébb több föld van a szokásosnál
- A tojásrakás időszaka az év elejére tehető, majd ezután szünet következik.
A magam részéről, ha nem akarom a szaporulatot, elkülöníteném a hímet a nősténytől (számítva arra, hogy még két évig rakhat megtermékenyített tojásokat).
forrás:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!