Csikós stílusban.
A csikós nyereg nincsen hevederrel rögzítve, azt csak ráteszik a lóra.
A csikósnyeregnek nincs váza sem, egy vékony posztó,vagy bőr takaró, két kengyellel, tehát lovagláskor a csikós a kengyelben tud lábbal is támasztani, de a lóra szállás, leszállás, lovon maradás "csikós fortély", ami nyilván tanulható, de komolyabb tudást igényel, mint a rögzített nyereg.
A csikósnyereg egy mozdulattal a lóra helyezhető, de nem lehet a kengyelbe lépve "felmászni" a lóra, és a lovaglás közben is számolni kell azzal, hogy a nyereg nincsen rögzítve.
Leeséskor kizárt, hogy a csikós lába a kengyelbe akad, és tovább vonszolja a ló, mert ha leesik a lovas, a nyereg is leesik.
#1-es válaszát kiegészítem azzal, hogy a nyereg neve patrac, és itt egy idézet a Wikiről:
"A patrac magyar csikósnyereg. Eredetileg a 19. század végén, 20. század elején találták ki a magyar szabadságharc utáni nyereghasználati tilalom ellenében az alföldi csikósok. Gyakorlatilag egy ívelt háromszögformára vágott kikészített bőrdarab, aminek az átfogója két végére rakták a kengyelszíjat, és abba a kengyelt. Mikor a csikósok rájöttek az igazán zseniális hasznára, nevezetesen arra, hogy éjszakai üldözésnél amikor bukik a ló, nem szorulnak a ló alá, illetve a nyereg hiánya miatt sokkal közvetlenebb a kapcsolatuk a lóval, rendkívüli gyorsasággal terjedt el mindenféle rendű és rangú lóval dolgozó ember közt. Az eredeti patracon heveder nincsen, a ló hátára ugorva szállván teszik maguk, és a ló közé. Belső-Ázsiába magyar közvetítéssel került, ahol mind a mai napig használnak hasonló posztó- vagy nemez-alkalmatosságot a gyerekek lovaglásoktatásánál."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!