Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Mi az a csikó zabla?

Mi az a csikó zabla?

Figyelt kérdés
Egy hülye kérdést szeretnék feltenni! Miért csikózabla a csikózabla? Csak csikók használhatják? Mi a különbség egy oliv es egy csikó zabala között?
2023. jún. 24. 14:11
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Ha rákeresel mindkét zablára, fogod látni, hogy a szájszegletnél más a kettőt. Az oliv nem tudja becsípni a ló szájszegletét, még a csikó igen. Ez azért van, mert a csikónál rögtön a zabla vasból a karika jön amibe belecsapolod a szárakat, még az olivnál nem, hosszabban "kijön" a zabla rész. Remélem érthető Kedves Kérdező! Erősségben nincs különbség, lényegében ugyan az a kettő. Mindkettőből megtalálható 1-szer, 2-szer tört forma is.
2023. jún. 24. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
De akkor lehet használni egy csikózablát pl. Egy 10 éves lóra is ugye?
2023. jún. 24. 14:24
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
Persze! Egy oliv zablát is lehet használni csikóra... Minden attól függ, hogy milyenek az igényeid, illetve az állatnak.
2023. jún. 24. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Az olív zabla is egy fajta csikózabla.

Két féle zablatípus van, a csikózabla és a feszítőzabla (azt hiszem magyarul ez a neve, angolul shank/leverage).

A csikózabla közvetlenül a ló szájába viszi át a szársegítségeket, a feszítőzabla pedig előjeleket ad és a tarkóra is hat (mert a zablatartó szíj oda kapcsolódik a kantáron), ezért sem szabad folyamatos "keretet" tartani a feszítőzablával. Helyesen a feszítőt két szárral kell használni. Az egyik szár a közvetlenül a fő zablakarikába kapcsolódik, mint egy csikózabla, tehát közvetlen jeleket ad. A másik szárat nem minden percében használod a lovaglásnak. Ez a szár a fő karika alatti karikába kapolódik.

[link]

Ezen a képen nem helyes a zablahasználat. A lovas csak 1 szárat használ, ezáltal minden szársegítség feszítő hatású lesz. A szájszeglet helyett a ló tarkójára is nyomást helyez minden egyes szárhasználatnál, ami amúgy elkerülendő. A tarkónak azt jelzi, hogy engedje le a fejét, de a szájában azt érzi, hogy emelje fel a fejét.

[link]

Ez a kép szemlétetni merre megy a szársegítségből az erő a ló felé.


A csikózablák kb. mind ugyanúgy működnek, közvetlenül a kézből a szájszegletbe megy a jel. Egy csikózabla lehet egyszer vagy kétszertört, egyenes.

Az egyszertört használata ma már nem ajánlott, főleg nem kezdők kezébe, mert ahogy a szárat a kelleténél erősebben húzod meg, diótörő hatást kelt, és a ló szájpadlásába fúródik a zabla közepe, a széle pedig könnyen összecsípi a ló állkapcsát: [link]


A kétszertört sokkal jobby ez főleg a nyelvre hat, ennek nincs diótörő hatása, akkor sem, ha nagyon húzod (persze ez sem ajánlott, mindig finoman kell bánni a zablával): [link]


Az egyenes zabla a nyelvre és a szájszeglere is hat.



A feszítőzablából is rengeteg féle van. Minél nagyobb a zablán a kar, annál erősebb a hatása. Ennek a zablának viszonylag nagy feszítő ereje van: [link]

Ennek kisebb, mert rövidebb: [link]



A zablakarika lehet többféle, leggyakoribb a sima karika, ezen a szár és a szájrész is mozog. Könnyen becsípheti a ló ajkát.

A D zabla nem mozog, segíthet fiatal lovaknál a fordulásban, mint a pálcás zabla.

Az olív zabla sem csípi be a szájat, mert fix, nem mozog.

2023. jún. 24. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!