A kétpontos ülést másnak is nehéz megtanulni?
Hát kérdező, ahogy olvasom, amit írtál, a strandlabda lehet a megoldás a "problémádra", legalábbis nekem edzői tanácsra ez jött be.
Egy közepesre felfújt (túl keményre fújt labdával ez nem fog menni) strandlabdát veszel a lábaid közé, úgy, ahogy a nyeregben kellene ülnöd. És megpróbálsz vele előreugrálni, úgy, hogy a labda ne repüljön ki a lábaid közül. A gyakorlat lényege az lenne, hogy comboddal minél nagyobb felületen érintkezz a labdával és pont akkora erővel, hogy, megmarad a labda a lábaid között. Ha túl erősen szorítod vagy túl gyengén, akkor a labda kirepül.
A kétpontos ülés inkább üléstechnika, mint izomzat kérdése (persze nem árt, ha erősíted a combodat ...)
Mi kell a kétpontos ülés végrehajtáshoz?
- bokamobilitás
- térdmobilitás
- egyensúlyérzék ( fejleszthető, mint minden)
- izomtónus ( súlypont hátultartása)
- független kézhasználat ( bár először csak a rugózas miatt érdemes sörénye fogni, amíg ki nem alakul)
Egy könnyed kétpontos ülés esetén:
- a lovas bokából mélyre engedi magát és rugózik
- térddel segíti ezt, de nem szorít, csak hajlító-feszítő mozgást végez és a comb rásimul a combtámaszra/térdtámaszra
- a lovas feneke közel helyezkedik el, érintést vesz a nyergen
- a lovas egyensúlyával (lábak nem jönnek előre, hanem a súlypont alatt tapossuk a kengyelt és helyezzük rá a súlyt) és izomtónusásval hátul tartja az egyensúlyát, így a ló váratlan mozdulat esetén meg tudjuk tartani az egyensúlyt
- ha erősebb ütemvesztés történik ( a ló megrorpan, hirtelen megáll vagy bakol), akkor szorítunk a térdünkkel és hasfalunkkal, izomtónusunkkal segítjuk az egyensúly megtartását, nem hagyjuk hogy előrebillentsen minket a ló
( A nyitott váll ekkor is nagyon fontos)
Miért nem szabad folyton szorítani a térddel?
Ha szorítunk, kapaszkodunk a térdünkkel, súlypontunk feljebb kerül, a lábainkat valamelyest feljebb húzzuk. Mégha ezt el is tudjuk kerülni a térdizület olyan pozíciór vesz fel, hogy a csizmasegítséget nem tudjuk hatékonyan alkalmazni, egyszóval nem tudjuk időben korrigálni a lovat szükség esetén.
Emellett a térddel való folyamatos szorítás/kapaszkodás számos negatív következménnyel jár mind egészségileg, mind lovaglástechnikailag.
Ha minden elem stimmel, a kétpontoa ülés működik. Ha valami nem működik, akkor arra kell utat találni, hogy hogyan érezzen rá a lovas.
Ha a lovasnak nem jó a testsémája (nem érzi milyen testrésze hol van és azt hogy tudja irányítani), akkor ez szorul fejlesztésre vagy a gyakorlat során, vagy kiegészítő gyakorlattal.
Szorítani kell a vádliddal, comboddal, térdeddel a lovat. Valszeg még nincsenek meg azok az izmok a lábadban amik ehhez kellenek. A sulypontodat tartsd meg magad felett, különben előre, vagy visszaesel. Könnyített ülésben (kétpontos ülés) a váll, a térd, és a lábujj egy vonalban van. [link]
Így kell kinéznie a könnyített ülésnek.
Egyébkent nézz ugratós videókat (50-60 cm). Sokat segíthet!
Kedves 7es!
Ez így nagyon nem igaz.
Ha a nem elég hajlékony az ember, lehet akármilyen izmos, nem fog tudni jól rúgózni bokából, sorolhatnám. Akinek nem elég hosszú az akhillesz nem tudja leengedni a sarkát, ha ez nincs meg a rugózásnak annyi is.
Ezen felül mozgáskoordinációval, helyes technikával közel sem kerül akkora izommunkába, mintha az ember nagyon kapaszkodna a térdével.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!