Ha a szülő nem ért hozzá, a gyereknek se legyen lova? Hogy is van most ez?
Tegyük fel, hogy egy gyerek szeretne egy lovat, lovagol is jó ideje, megvan a kellő tudása, a szülőknek megvannak hozzá az anyagiak. A szülők még örülnek is, hogy a gyerekük lovagol, megvennék neki a lovat. Van profi edzője a gyereknek, aki segít kiválasztani a lovat, aztán a ló egy jó lovardába kerül, ahol figyelnek rá és az edző edzi őket.
Viszont a szülők nem értenek a lovakhoz.
Ebben az esetben minden ideális lenne a gyerek számára egy saját lóhoz, csak az az egy szépséghiba, hogy a szülők nem értenek hozzá.
Akkor most a gyereknek azért ne legyen lova, mert bár neki megvan a kellő tudása, a szüleinek nincs?
Kérem hanyagoljuk a “ne kapjon lovat”, “dolgozzon meg érte”, “én biztos nem vennék lovat a gyerekemnek” válaszokat és minden továbbit, ami nem közvetlenül a kérdéshez kapcsolódik.
Bevallom, a kérdést az egyik tegnapi (?) kérdés ihlette, amelyben az anyuka arról érdeklődött, hogy megérné-e lovat venni a lányainak. (Lusta vagyok belinkelni, de értékelném, ha valaki megtenné!)
Szerintem nem kell ugyanolyan szinten érteni a lovakhoz, mint pl az edzőnek vagy ha otthon tartanák, de az édes kevés, hogy a szülő csak a pénzt adja, a többit oldja meg a lovarda, edző vagy épp a gyerek(?). Arról nem beszélve, hogyha kiskorúnak veszi, oké hogy a gyerek leli benne örömét, neki hoz hasznot, de nem lehet olyan szintű felelősséget elvárni tőle, mint egy felnőttől. Az edző pedig nem tulajdonosa a lónak, ő a teljesítmény javításáért, lovas tudás fejlesztéséért felel. Ő szintén nem vonható felelősségre, még akkor se, ha tanácsot adhat. De a tanács és a tényleges döntéshozatal két különböző dolog.
A lovarda felelőssége is szintén korlátozott. Persze, ha észlelik a ló egészségi állapotának romlását, jelezniük kell, de a tulaj helyett nem cselekedhet, dönthet. És akkor a gyerek döntse el, hogy melyik allatorvost hívják? Vagy épp melyik kovácsot? Stb. Vagy majd az edzőt hívogatják hajnali kettőkor, hogy lehet kólikazik a ló, mi legyen?
Mindenképp bele kell vonódnia a szülőnek is addig, amíg kiskorú a gyerek, muszáj megtanulnia alap dolgokat a lovakrol, lótartásról. Már csak azért is, ahogy a másik kérdésnél írta vki, egy laikust ha olyan a lovarda, siman átvágnak a palánkon az etetéssel, aztán csodálkoznak, miért nem úgy fejlődik a ló.
Hát nem tudom. Az én szüleim nem értenek a lovakhoz még most sem, még is lett lovam gyerekkoromban és semmi baj nem volt, még mindig megvan a paci. Anyukám alap dolgokat ért, magyaráztam én is neki, az edzővel is beszélgetett, de valójában ő sem ért hozzá. Apukámnak gőze sincs és soha nem is volt a lovakról.
Igazából nekem ebben az a fura, hogy akkor csak több generációs lovas családoknak legyen lova, vagy a szülők is tanuljanak meg mindent a lovakról meg kezdjenek el lovagolni, mert a gyereknek lesz egy lova? A legtöbb szülőnek erre nincs se ideje, se kedve. Tisztelet a kivételnek (pl. szerintem az én anyukám is ilyen kivétel).
#2 Külön kértem, hogy ne keverd bele ezt. Hol írtam, hogy a gyerek bármit is képzel? Vagy hogy a szülők bármire is kötelesek? Kérlek az ilyen válaszokat mellőzzük.
A többi válaszolónak köszönöm a véleményt.
Azért nem árt, ha kicsit benne van a dolgokban, mert sajnos sok helyen átverhetik az embert, még a profi edző is. Mondjuk az még a jobbik eset, amikor az edzőt is fizetik, mert sokan csak megveszik a lovat, azt hajrá kölyök lovagolj.
A másik, amikor a laikus szülő a pálya széléről belepofázik dolgokba, amihez nem ért. A tehetősebbek nem nagyon akadnak fenn ezen, az anyagiasabbak már igen, amikor elmennek shoppingolni a lovasboltba, megvesznek egy közepes árú nyerget, ami totál nem passzol a lóra és amikor közlöd, hogy másik kéne vagy nyergessel ráillesztetni a lóra, akkor megy a szájhúzás, hogy már megint kiadás van.
Vagy amikor rájukdumálnak egy félnyers lovat (a "profi edző"), mert fiatal kell...stb, csak éppen az nem derül ki, hogy nem éppen gyerekbiztos, aztán az első pár esés után a gyerek alig akar lovazni, de azért foggal körömmel ragaszkodik hozzá, mert saját ló. Anyuka kihozza az X6os bömössel, aztán 30 perc után már unja magát anyuka és menne már, a gyerek meg még le se pucolta lovat. De kint nem hagyná a gyereket, mert akkor megint ki kell vergődni a városból tanyára... Van megannyi tapasztalatom ezzel, de ugye akinek nem inge nem kell magára vennie.
Azért nem árt ha minimálisan benne van a szülő is a dologban, tudja megfogni, vezetni, megkötni a lovat, tudja felvenni a lábát, tanulja meg az alap takarmányozást (mikor jó a zab, az árpa a kukorica, lucerna, táp...stb nem egy agysebészet), meg ismerje fel mikor egészséges egy ló és mikor van baja, fogyás, bágyadtság, vízhiány, gomba..stb. Ehhez nem kell expertnek lenni, de ezek tényleg olyan alap dolgok, hogy nem szabad mellette elmenni.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!