Kezdőoldal » Állatok » Lovak » Hogyan kell lovardát választani?

Hogyan kell lovardát választani?

Figyelt kérdés

Lovas oktatásra mennék, de fogalmam sincs, hogy hova menjek. Egyelőre hobbilovaglás lenne a cél, de lehet, hogy később (évek múlva, nem tudom hogy alakul még az életem) versenyzésbe is belekóstolnék. Tehát gondolom fontos lenne az is, hogy elméletben is képezve legyek, ne csak felüljek egy lóra és utasításokat kövessek, hogy ezt csináljam, azt csináljam.


Plusz szeretném a lovat rendesen ápolni is, mintha sajátom lenne, nyilván a lovardával egyeztetve, hogy mit lehet és mit nem (gondolom ilyet, hogy hajfonás, nyírás, stb. nyilván nem lehet idegen lóval). Erre nem tudom mennyire van lehetőség és milyen módon. Olvastam az egyik lovarda házirendjében, hogy pl. a karámokhoz nem is lehet bemennie a látogatóknak.


Na már most a kérdésem az, hogy miként válasszak lovardát? Számít, hogy mennyire jó állapotú a lovarda épülete? Ez árulkodik valamiről? Illetve megfigyeltem azt is, hogy egy csomó helyre csak tizenéves diákok mennek élménylovaglásra, én viszont már közel 25 leszek, nekem ez így nagyon fura lenne, hogy tizenévesek között lovagoljak... Ez mindenhol így van?



2021. ápr. 14. 14:38
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Amúgy Zala megyében keresek lovardák, ha ez számít valamit. Inkább Letenye-Nagykanizsa térségében, de ha nagyon nincs ott jó lovarda, akkor Zalaegerszeg környéke is érdekelhet. Hátha valaki tud ajánlani.
2021. ápr. 14. 14:40
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

Nagyon nehéz kérdés amit írtál. Sajnos nem vagyok Zala megyei. Azért nehéz a kérdés, mert a lovasokon, a hivatásos lovasokon belül is rengeteg féle ágazat van, amit követni lehet. Az, hogy melyik a legjobb út, azt az emberek véleménye, értékrendszere válogatja. A legfőbb dolog amit nézz, hogy a lovak és a hely legyen ápoltak, rendelkezzen a lovarda megfelelő infrastruktúrával, megfelelő szaktudással rendelkező oktatóval, jobb, ha edzővel. A szaktudást úgy is lehet felmérni, hogy megnézed az edzők és azoknak a tanítványainak a lovaglását. Azért is nehéz a kérdés, mert főleg laikusként nehéz megállapítanod ki lovagol jól és ki nem.

A kor kérdés nem igazán számít, régebben olyan helyre jártam, ahol a társaság zöme hozzám hasonlóan tinéves volt, de akadt köztünk 25, 40, 65 éves is, könnyen be tudtuk fogadni a közösségbe. Az már nagyon jó, ha az edző elég szaktudással rendelkezik, arányaiban ritka magyarországon az ilyen edző, nehéz megtalálni. A következő lépés, amit az edzővel kapcsolatban figyelned kell, hogy mik az edző gondolkodásmódjai, milyen szándék lehet a szavai mögött. Könnyű elfogulttá válni edző vagy oktató iránt, ezért az egyik leggyakoribb dolog a magyar lovas körökben, de szerintem máshol is, hogy az edző magát fényezi, másokról pedig vagy nem beszél, vagy szidja őket, mocskolja a többi helyet maga körül, ez egy eszköz a szaktudás birtoklásának látszatkeltésére. Továbbá azt is figyelned kell, hogy nem-e esetleg csak a pénzre megy az adott edző/oktató. A papír jelenthet valamit, de sok esetben ugyanazon papírral rendelkező oktatók/edzők minősége nagyon széles skálán ingadozik, van olyan edző akinek okjs papírt sem adnék, és van olyan okj lovasoktató, akinek edzői szinten van a szaktudása.

Továbbá az sem mindegy, hogy milyen szakirányban szeretnél továbbmenni, persze ez még később változhat. Angol lovaglás esetében például előnyös lehet a díjlovaglás, hisz ez minden szakágnak az alapja: az alap- és középszintű idomító feladatok.

Fontos, hogy ne kerülj rossz helyre, mert a hibák kijavítása rengeteg időt vesz el, amit fejlődésre is fordíthatnál. Mielőtt döntenél, több helyet is látogass meg, több edzésre menj el. Ahol azonnal elengednek futószárról, ott ne maradj.

2021. ápr. 14. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim válasza:
100%

Olvass értékeléseket a környékbeli lovardákról.

Kérdezz meg embereket (ha ismersz olyanokat akik lovagolnak valahol), vagy érdeklődj akár interneten, lovas fórumokon (biztos vannak fórumokon Zala megyeiek is).

Látogass meg lovardákat, olyan helyen én még nem voltam, ahol haraptak volna, ha bementem (bár nem voltam túl sok helyen, (legfőképpen Békés meg Hajdú-Bihar megyeiekben jártam)). Valószínűleg szívesen segítenek az oktatók is.

Az meg, hogy tizenévesek lovagolnak leginkább egyáltalán ne zavarjon. Sosem késő elkezdeni semmi újat, 25 évesen meg végképp:)

2021. ápr. 14. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:

Persze, nem is az, csak arra gondoltam, hogy ahol élménylovaglásra vannak berendezkedve, ott talán nincs magas szintű képzés. De aztán lehet, hogy rosszul gondolom.


Nagyjából ugyanazok a kételyeim vannak, mint amiket a #2 leírt, hogy laikusan én maximum annyit tudok megállapítani, hogy maga a hely milyen kinézetre, de hogy mennyire jól képzettek a lovak, mennyire jók a trénerek, azt nem.


Egyébként versenylovagláshoz kelleni fog majd saját ló? Vagy elég, ha a lovarda biztosítja a lovat alám (ez alatt azt értem, hogy edzésnél mindig ugyanazt a lovat kapom, amelyikkel már összeszoktunk, feltéve, hogy nem foglalt aznap), én pedig csak a felszerelést veszem meg? Vagy hogy működik ez?

2021. ápr. 14. 15:11
 5/11 A kérdező kommentje:
Élménylovaglás mellett még ilyen van, hogy terápiás lovaglás 1-2 helyen. Gondolom akkor ezek a lovardák sem a díjas oldalról szólnak? Vagy ezeket mindenhol csinálják keresetkiegészítésnek?
2021. ápr. 14. 15:13
 6/11 anonim ***** válasza:
87%
Bizonyos szintig a lovarda biztosíthat lovat, magasabb szinteken pedig szükséges saját ló, de van olyan hely, ahová lovagolni sem engednek menni saját ló nélkül, az utóbbi természetesen csak haladóknak való. Nem mindegyik lovarda hajlandó egyáltalán versenyre lovat adni, de sok van amelyik biztosíthat egész magas szintekig lovat.
2021. ápr. 14. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Panka Lovarda, Galambok. Mondjuk ez a Zalaegerszeg, nem pedig a nem Zalaegerszeg környéke, de hát ez van. Ez egy jó hely (nem a talajt és a növényzetet ismerem, a tulajdonos hölgy jó barátom, lovas témákban ismertem meg). És ha kinőnéd őket véletlenül, akkor útmutatást biztosan jót adnak, hogy hol folytasd. Nem is annyira jó egy helyen maradni, mert az ember mindenkitől tanul valamit (bár az új helyen lehet új kuvasz/komondor, és akkor három évig megint a félelem van, hogy megesz :D ).
2021. ápr. 14. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Köszi, felírtam. :)
2021. ápr. 14. 15:47
 9/11 anonim ***** válasza:
75%
Nálunk is van terápiás lovaglás, de én pl országos díjugrató versenyen is voltam, a barátnőm meg díjlovason. Mondjuk ez a lovarda pestmegyében van
2021. ápr. 14. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

Lehet kicsit rendszertelen lesz a válaszom, de próbálok a lehető legtöbbet segíteni.

Igen, általában a tizenévesek vannak többségben, de szinte mindenhol vannak felnőttek is. Idővel megismered őket és akkor meg tudjátok beszélni, hogy egy időben járjatok ki vagy van olyan hely, ahol korban és tudásban egy szinten lévő embereket alapból is “összecsoportosítanak”.

Az, hogy mennyire luxus a lovarda maga, nem igazán számít. Nyilván ne omoljon le a tetőt azért. Ismerek egy helyet, ami kissé lepukkant, de hatalmas tudása van az oktatóknak. Ők inkább a továbbképzésekbe forgatják a pénz, nem pedig az épületekbe.

A terápiás lovaglás egy külön terület, rengeteg “extra” kell hozzá. Emiatt van olyan hely, ami jó, de nem foglalkozik ilyesmivel. Olyan helyen is voltam már, ahol nagyon jó terápiás órák vannak, de a “normál” lovasórák elég rosszak. Úgyhogy ez alapján nem lehet dönteni, hogy jó-e a lovarda. Egyébként sok pénzt hoz, ezt jól tudod, de tenni is kell érte, hogy hivatalosan csinálhassák.

Abban igazad van, hogy ahol az élmény a cél ott általában nem kapsz komoly oktatást. Viszont itt is van kivétel, hiszen nekik is meg kell élni valamiből. Erre is van példám: Egy közeli lovardában szerveznek túrákat, ahová nulla tudással is kivisznek bombabiztos lovakon, mert ez azért hozza a pénzt. Viszont, aki ennél többet szeretne az komoly szinten megtanulhat ugratni jó edzőktől ugyanezen a helyen.

Ha versenyezni szeretnél akkor kelleni fog saját ló. Sajnos vagy nem sajnos. Vannak lovardák, ahol visznek versenyre lovardai lóval, de nem valami gyakran és csak kisebb háziversenyekre vagy nagyon alap hivatalos versenyekre. A helyek pedig általában limitáltak, tehát azt viszik, aki a legjobb a lovardában vagy jó sokat fizet. Sok helyen meg egyáltalán nem visznek versenyre. Ha komolyabban szeretnél versenyezni és nem csak kipróbálni akkor kelleni fog egy saját ló később. Vagy esetleg felestartás valakivel, aki beleegyezik, hogy versenyre is vigyed a lovát. Ha a lovarda lovával eljutsz versenyre akkor a felszerelést ők adják a lóra, viszont a sajátodat neked kell megvenni. Esetleg ha nagyon akarsz költekezni akkor vehetsz a lónak egy szép, új nyeregalátétet meg fülvédőt, hogy jól mutassatok.


Pár tipp:

-Ha nagyon olcsó a hely, attól óvakodj. Maximum akkor van arra esély, hogy olcsó, de jó, ha nagyon pici a lovarda vagy kis településen van. Egyébként a nagy olcsóság általában nem jelez jót. Például felénk 3000Ft/óránál kezdődik a normálisabb hely. Az igen jó helyen már 8000Ft/óra vagy másfél óra.

-A lovak ne legyenek soványak, életkedvtelenek. A hátukon ne legyenek sebek, ne sántítsanak. A boxokban ne álljon a trágya, ne marja a tüdődet az ammónia az istállóban. A nyeregalátéteken ne álljon vastagon a kosz, a bőr felszerelések ne legyenek berepedezve, elszakadva, toldozva-foltozva.

-Ha látsz pár haladóbb lovast (szabadon közlekedik a lóval, ugrat, stb.) akkor nézd meg a lovardai lovakat, amiket lovagol. Ha non-stop az égbe mered a ló feje, a tanuló teljes erejével kapaszkodik a szárba, az oktató alig-alig szól valamit, stb. akkor valószínűleg nem a legprofibb az oktatás arrafelé.

-Ha az oktatás csak annyiból áll, hogy 16:00-kor feldobnak a felszerszámozott lóra, 17:00-kor meg leszállsz és felpattan a következő gyereke és ez rendszeres (pár alkalommal belefér, ha úgy jön ki a lépés) és szinte mindig ez megy akkor az nem valami biztató. Az alapokat legalább át kell adniuk az elméletből is (hogyan kell felszerszámozni a lovat, edzés közben beszéljenek az elméletről is és magyarázzák el a miérteket is).

-Ha egy-két alkalom után levesznek futószárról az nem jó. Sajnos kb. senki sincs, aki ennyire tehetséges lenne, hanem ilyenkor arról van szó, hogy nem érdekli őket a hibáid kijavítása, jobb a pénz, ha egy oktató nem csak egy lovassal foglalkozik egyszerre.

-Biztosítsanak védőfelszerelést. Gerincvédő, kobak, pálca. Esetleg kesztyű, chaps.

-Ha több ember lovagol egyszerre a pályán egy edzővel akkor max. 5-en legyenek kb. Ennél több lovasra nem tud normálisan figyelni egy oktató, és a pénzre megyek a dolog.

-Ha bemész a lovardába akkor rendezett legyen az összkép. A káosz a lovak között életveszélye, ne rohangáljanak össze-vissza a gyerekek, ne legyenek a pályán a szülők, stb.

-A kérdéseidet fogadja szívesen az edző, akarjon és tudjon rájuk válaszolni.

-Legyen bejelentve a hely.

-Ne cserélődjenek sűrűn a lovardai lovak.

-Ha egy nap már 5. alkalommal látod, hogy dolgozik ugyanaz a ló, akkor ott valami bibi van.

-Ha vannak bértartott lovak akkor ők se cserélődjenek sűrűn. A jó lovarda érték, onnan senki sem akar elmenni, ha nem muszáj.

-Jó pont, ha a nyári táborok fel vannak osztva. Pl. kezdő-haladó, gyerektábor, edzőtábor, ilyesmi. Persze nem feltétlenül baj, ha nem. Egy nyár alatt nem feltétlenül jó, ha minden héten tábor van, a kevesebb jobb, de erre is van kivétel, mert valamelyik hely kifejezetten a táboroztatásra van ráállva.

-Ha vannak néha programlehetőségek (pl. esti sütögetés, túra a Duna-partra) az is plusz pont.

-Fontos p, hogy az emberek jó véleménnyel legyenek a lovardáról. Viszont ez is csalóka, mert a Jucika anyukája a Klári nem ért a lovakhoz csak azt látja, hogy boldog a lánya és akkor egyből jónak értékeli a helyet.

-Az elején nem baj, ha automata a ló, amin ülsz, de ennek idővel változnia kell. Ha úgy érzed, hogy mindent magától csinál a ló, akkor is amikor haladó lovas vagy az nem a legjobb.



Hirtelen ennyi jutott eszembe, remélem segítettem valamennyit. Örülök, hogy vannak még, akik tényleg tanulni szeretnének és nem csak lovacskázni.

2021. ápr. 14. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!