Mert a feltöri a lábad a ló szőre, kengyel.
Ahhoz nagy profinak kell lenni, hogy valaki szőrén,
gatyában, mezítláb ülje meg a lovat.
Mondjuk, félcipőre, papucsra, puszta lábadra nehéz lenne
sarkantyút szerelni. :-)
Komolyra fordítva a szót, védőeszköz a csizma.
Védi a lábadat a súrlódástól, ütőstől és attól, hogy ha
a lovacska rálép a lábadra, akkor ellentartson,
ne legyen a lábadból palacsinta.
A lovaglásnak megvan a kultúrája. Nem véletlen az öltözék.
1-es vagyok:
"A lovaglócsizma nem egyszerűen “jól néz ki”. Biztonságos, megvédi a lovas lábát a kengyelbe csúszástól, és a nyeregszárny dörzsölésétől. Sok lovasnak csizmában könnyebb az alsó lábszárát a megfelelő helyen tartani. A csizma nem csak a kengyelbe való becsúszást segít megelőzni, de talpának és sarkának kialakítása olyan, hogy egy esetleges eséskor kevésbé akad be a lábad a kengyelbe. Lovaglócsizmád kiválasztásának két legfontosabb szempontja – az időjárás és hogy milyen gyakran ülsz lóra."
Attól is függ, milyen szinten lovagol az ember. Ha csak hobbiból, pusztán a ló és a lovas kapcsolatáért, az könnyen lovagolhat szőrén is (patraccal kérlek 🙏🏻, a ló hátáért), csizma nélkül is.
Beszéltem legutóbb egy kezdő-haladó lovassal, mondtam neki hogy megyek csizmaszárat venni, mert kopik el a mostani nagyon, erre azt felelte, hogy az övé 5 éve megvan és még mindig alig látszik rajta valami, mert ápolja, stb. Én is ápolom, minden edzés után áttörlöm, pár naponta balzsamozom. Mondom wow, mivel csinálhatja hogy ilyen jól bírja a bőr, aztán megnéztem, hogy hogy lovagol, és.....
Szóval lovaglási stílustól, képzettségtől is függ, a gyerek konkrétan eltartotta a lábát a ló oldalától.
Ezt is lehet lovaglásnak nevezni, de én nem hívnám annak.
Tehát összegezve: Lovon üléshez nem szükséges a csizma/csizmaszár, mert annak alig van sport értéke, nagy valószínűséggel nem szedi szét a lábadat.
A cipő rész mindenképp fontos, hisz vékony talpú, összeszűkülő lábfejrésze van (nem ragad a kengyelbe bele, ha leesbe a lovas).
Aki tényleg lovagol, annak a csizmája folyamatosan a ló oldalán van, enyhén szorít vagy megtart helyzettől függően, segítségadásokkor, korrigálásokkor pedig méginkább a szorít. Tehát igen, a dörzsölődéstől védi a lábat, ha bőrből van, akkor segít, mert jobban tapad.
Hogy miért nem kézzel irányítjuk a lovat, és miért csizmával? Regényt lehetne róla írni, nagy távlatokban: Ha a lovas nagyrészben a szárakat használja ésvagy erős a keze (mert lehet puha kezű is, ha a csizmát nem használja), arra mindegyik ló feszesebb. Ha a lovas minimum kétszer annyi csizmát használ mint szárat, a lónak könnyebb felengedni hátulról, jobban egyensúlyba tud kerülni, fellazul a háta.
Ez elengedhetetlen bizonyos szintű feladatok elvégzéséhez.
Na most, ha végig a csizmával (mint lábsegítség használom ezt a szót) lovagoljuk a lovat, ha helyesen lovagolunk, akkor mit gondolsz, mekkora súrlódás és mennyi érheti a lábat? Ezért kell a lábszárvédőt/csizmát használni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!