A fehér lovak nem is fehérek, hanem szürkék?
Egy Horthy lovával kapcsolatos cikkbne olvastam, hogy a későbbi kormányzó lova, amin bevonult Budapestre, nem is fehér volt, hanem szürke merthogy "fehér csak az albínó lehet". Ez igaz?
Gondolom az albínó ló olyan ritka lehet, mint bármely más állatfaj esetében (embernél is elég ritka az albínóság), viszont nagyon sokszor olvasni a fehér ló kifejezést.
Most ez csak szőrszálhasogatás a cikkíró részéről, vagy tényleg ordas nagy hiba a Szellőhöz hasonló lovakat fehérnek nevezni?
Nem tudom, hogy a lovas szaknyelv hogyan nevezi és miért, de egy állat -ló is- lehet fehér anélkül, hogy albinó lenne.
Fehér a szőre bizonyos nyulaknak, macskáknak, stb.
#5 Francokat lehet. Konkrétan mutass már akár egyről is feljegyzést? Merthogya tudomány mai állása szerint még az albínó ló se életképes, az egyedüli teljesen albínó amik egyáltalán megszületnek, az a lethal white szindrómában szenvedő lovak és napokon belül el is pusztul. Ezt leszámítva vannak még részlegesen pigmentált színek, pl champagne, de teljesen fehér konkrétan nem ismert.
A szürke lovak emberi megfelelője pedig az ősz. Ők egy génmutáció miatt megőszülnek kisebb nagyobb mértékben. Sokuk egyenesen hiperpigmentáltan születik, illetve a mutáció sejtcsoportokban deaktiválódhat is, ilyen apró pöttyök lesznek rajta az eredeti színben és pl legyeszürke lesz.
Utolsó! Pl a havasi kecske és a jegesmedve fehér, de nem albino :D
A fehér szín lovasok között "szürke", mert az idővel lesznek igazán fehérek, ahogy öregszenek. Fiatalon szürkék, később fehérednek ki, ezért a szürke megnevezés.
A pej pedig igazából barna, de ezt sem szokás így mondani, mert van rá egy hivatalos megnevezés. Mint pl a kutyáknál a blue merle szín. Mondhatnád, hogy szürke-fekete tarka, de ez így nem helyes és a kutyások nem is értenék miről beszélsz.
(Nézz képeket lipicai lovakról és csikóikról)
A fehér ló nincs állítás jó pár éve nem igaz. Az egy dolog, hogy sokáig nem volt, de a világ változik. Új mutációk kerülnek elő, régi, de ritka változatokat azonosítanak, letisztázzák a genetikai hátterét a zavaros dolgoknak. Három, teljesen különböző genetikai háttér is eredményez tökéletes hófehér szőrű, rózsaszín bőrű lovat. Ebből a háromból az egyik hivatalosan is fehér néven bejegyzett szín bizonyos lófajtákban. Például az angol telivéren belül regisztrált szín a "white', egy Yukichan nevű versenyló például elég híres darab lett a színe miatt. Ez a vonal a domináns fehér nevet viseli, világos, kékes-zöldes szemük van. A másik vonal a sabino fehér, dél-amerikai fajtákban fordul elő, sötét a szeme. A harmadik a letális fehér, ez halálos változat, a csikó pár napos korában elpusztul - de ez sem albínó biológiai értelemben.
Na most a "nincs fehér ló csak albínó" az nem biológiai kijelentés, hanem lovas megszokás. Ráadásul téves, mivel albínó lovat nem fedeztek még fel soha. Az albinizmus definíció szerint teljes pigmenthiány, ami piros szemet eredményez. Piros szemű lovat még senki nem tudott felmutatni. Amerikában létezik egy színregisztráció nevű dolog, ami származástól függően ad egy papírt az adott színű lovaknak. Régen volt olyan, hogy "American Albino Horse Registry". Ez ma "American White Horse Registry" néven fut, mert úgy döntöttek, hogy az albínó kifejezés nem korrekt. A szürke lovat nem illik fehérnek nevezni, ahogy a pejt sem barnának, de ettől még kicsit túlzás kijelenteni, hogy soha egyetlen új változatot sem szabad majd fehérnek hívni, akármennyire is feleljen meg a hagyomány által szabott kritériumoknak. Megjegyzés: más állatoknál, ahol létezik albinizmus, a világ legtermészetesebb dolga azt fehérnek is nevezni. A fehér egér technikailag albínó. Fontos, hogy a különböző színváltozatok neveit ne mossuk össze, a szürke színváltozat neve szürke, akkor is, ha technikailag hófehér. De ha van egy hófehér lovad, aminek se egy színes szőrszála, se egy színes pötty a bőrén, patái rózsaszínek, ellenben a szeme pigmentált, akkor milyen nevet adhatunk neki, amennyiben az albínó biológiailag nem helyes?
Ez az oldal a lószíngenetikával foglalkozik. Ha szeretnél hiteles választ kapni a kérdésedre akkor olvass bele, ha jól emlékszem külön cikket szentel a szerző a “Most akkor fehér vagy sem?!” kérdésnek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!