Ti támogatnátok egy olyan kezdeményezést, hogy vizsgázott kutyát póráz nélkül is lehessen sétáltatni? Miért? Milyen hátulütői lennének?
Megfigyeltem, hogy időről időre felmerül itt a "póráz-nem póráz" kérdés. Ugye a jelenlegi jogszabály szerint kutyafuttatón kívül SEHOL nem lehetne póráz nélkül sétáltatni, mégis rengeteg kutya rohangál póráz nélkül, akár a belvárosban az úttest mellett, akár a mező szélén, ahol amúgy aktívan vadásznak, szóval közel sem veszélytelen helyeken is, fegyelmezett és kevésbé fegyelmezett kutyákkal is, ami nyilvánvalóan káoszt eredményez, baleseteket okozhat.
Másrészről viszont rengeteg olyan fajta van, aminek a törvényben megfogalmazott körülmények szinte élhetetlenek, gondolok itt a vadászkutyákra, terelő és juhászkutyákra, olyan fajtákra, akik még olyan munkára lettek tenyésztve, ahol minél többet kellett mozogniuk, de mára már inkább egyszerű családi kedvencé váltak. Persze vannak kivételes esetek, akik vadásznak a vizslájukkal, rendszeresen terelni viszik a collie-jukat stb., de ez a jóval kisebb része a gazdiknak, ami nem feltétlen lustaság, hanem egyszerűen más tulajdonságai miatt választották azt az adott fajtát és lehet ezzel nem értetek egyet, de szerintem így is lehetnek teljesen boldogok, kiegyensúlyozottak ezek a fajták is. Például van ismerősöm, aki border collieval obedience-zik, a kutya imádja, nagyon ügyes is, de a gazdája sosem fogja elvinni terelni, mert egész másfajta munka kell hozzá, ami valószínűleg az obed kárára menne. Viszont ettől függetlenül a bordernek szüksége van arra, hogy kifussa magát, levezesse az energiáit, amire a 8nm2-es kutyafutik, de még egy viszonylag nagy kert sem elég. Vagy még hétköznapibb példa, egy család megveszi A tökéletes családi kutyát, golden retrivert, labradort, vizslát, valószínűleg senki nem fog vadászni velük a családban, mégis lehetnek teljesen boldogok, csak hát őket is le kell valahogy mozgatni. (Egyébként azért ezeket a fajtákat említem elsősorban, mert erről van tapasztalatom, azt nem tudom, hogy egy francia bulldognak például mennyire lehet kielégítő élete a kis futtatókban meg az 5m-es flexin)
Arról meg már ne is beszéljünk, hogy valaki lakásban tart ilyen fajtákat vagy hogy vidéken szinte nincs is kutyafuttatásra kijelölt terület, kutyaiskola is csak elvétve, tehát aki egy kis faluban él, annak a kutyája az esetek nagy részében arra van kényszerítve, hogy a kerten kívüli világot fegyelmezett pórázon sétálás közben ismerje meg, a fajtatársaival is csak pórázon találkozzon, játsszon.
Szóval én úgy gondolom és ezzel lehet megint nem értetek egyet, de szerintem nagyon sok szempontot nem vesz figyelembe ez a törvény.
Abban én is egyetértek, hogy az, hogy mindenki öntörvényűen dönt arról, hogy hogyan sétáltatja a kutyáját káros és veszélyes, de legalábbis sokszor kellemetlen. Nyilván senki nem szereti (csak hogy általánosabb eseteket említsek), ha egy neveletlen kutya összeugrálja, felborítja a gyerekét vagy ellopja a gyerek labdáját/fagyiját stb és a gazdi meg csak annyival elintézi, hogy "de hát nem bánt." Ugyanígy kutyás és kutyás között is rengeteg konfliktust eredményez, nekem támadta meg a pórázon sétáló kölyökkutyámat póráz nélkül odarontó rottweiler, szóval senki ne gondolja, hogy a póráz nélküli sétáltatás mellett "kampányolok".
Mégis azt gondolom, hogy olyan gazdiknak, akiknek tökéletesen behívható, jól nevelt, jól szocializált kutyájuk van, túl erős ez a korlátozás. Ezért merült fel bennem, hogy lehetne egy olyan vizsga, ahol tényleg változatos hétköznapi helyzetekben, változatos környezetben (mert ugye attól még, hogy a pályán tudja a kutya, hogy nem veheti fel a földről az élelmet máshol simán feleheti például) tesztelik a kutyákat és ha megfelelnek ezen akkor nem forgalmas területeken, ahol mondjuk x méterre nincs autós forgalom, ahol amúgy tényleg nem zavarhat senkit egy jól nevelt kutya és ahol nem is balesetveszélyes lehetne póráz nélkül is futtatni a kutyákat.
Tudom nem ez a kutyatartás legégetőbb problémája egy olyan országban, ahol már annak is örülünk ha találunk chipet a kóbor kutyában és a kötelező veszettségi oltás hiányáról még csak nem is kérdezünk, ahol teljesen eredménytelenül hívunk segítséget a szomszéd láncon tartott kutyái miatt, szóval inkább csak elméleti szinten érdekelne a véleményetek, hogy ez szerintetek mennyire jelentene megoldást a problémára, van e esetleg más ötletetek, vagy hogy egy ilyen vizsgarendszernek milyen hátrányai lehetnének. Előre is köszi a válaszaitokat, gondolataitokat.
A kutya érdeke is a póráz, persze ha a gazdi képes is használni. Megvédi a balesetektől többek között.
Csak nézd meg, hány kutya tűnik el szilveszterkor. Én olyan helyen élek, ahol parkok ellenére is nagy az autóforgalom, a sofőrök egy része meg nem figyel a járókelőkre, a kutya nem lát be a szélvédőn, mert alacsonyabban van, nem fogom kockáztatni, hogy esetleg elütik, pedig az enyém nagyon gazdifüggő egyébként.
Én ezt támogatnám nagyon szívesen. :)
Az én kutyám mindig visszajon ha kérem, amúgy láb mellett sétál, engedéllyel megy el onnan. Őt autóval, gyerekekkel, biciglikkel, más kutyákkal nem lehet kizökkenteni a parancsból. Viszont egy nyúllal, vagy azzal a szarka madarral aki állandóan kekeckedik vele, kilehet. Szóval elismerem, nem robot. Viszont tömegközlekedésen és lakóhelyeken nem igazán szaladgálnak a réten a nyulak, és ő kifejezetten csak arra a szarka madarra van kiélezve, aki egyszer nekiment ( igen, a kutyám osszeverekedett egy szarkával... :D... És a kutya maradt alul. )
Én igazságtalannak tartom hogy őt nem lehet szabadon sétáltatni, le se szarja az embereket/gyerekeket, nem kell befosni tőle.
Azonban ezt az ivartalanítás adót se értem. Mindenkinek? Tenyésztőknek, és felelős versenyekre járó gazdáknak is?
Az én kutyám ivaros, mégis milyen jól viselkedik. Teljesen egészséges, nem hajlamos az ivarszervi megbetegedésekre, és fajtatiszta. Versenyekre járunk, és a tenyésztője gondolkodik rajta, hogy lehet szeretne fedeztetni vele. Persze teljesen hivatalos úton, kiállításokkal stb. A tüzelő szukakról maximálisan letiltható, tőle nem lesz felesleges szaporulat. Miközben fifike gazdája le se szarja az övét, aki járja az utcákat és az összes szukát elkapja, nem jár vele egészségügyi ellenőrzésekre, nem érdekli, nem neveli. Miért nem más ő mint én? Ugyanannyit kéne nekem fizetnem?
Szerintem ez baromság.
Nekem mentett kutyám van, pocsék előélettel, rengeteget fejlődött, amióta nálam van, de még mindig kizökkenthető, ha valami váratlanul éri. Például egy bunkón elsuhanó biciklis, aki mögülünk vág ki, és nem jelez sehogy, hogy jön, hallani nem lehet, nem csenget, aztán elzúg mellettünk versenytempóban, kutyám volt már, hogy leszedte volna az embert a drótszamárról egy ilyenért, ment volna utána, ha nincs a póráz, pedig csak 10 kg. Eleinte egy szemeteskukát is képes volt megugatni, mostanra ez megszűnt, de a váratlan helyzetek még igenis meg tudják úgy lepni, hogy megugrana. Nem kölyökként került hozzám, szóval vele emiatt is meg az előélete miatt is több munka van.
De látok olyanokat is, akik nem tudnak bánni a kutyáikkal, nekünk szólnak, hogy menjünk arrébb, mert nem tudja megtartani a kutyát, zárt futtatóból is volt, aki kiszólt, hogy ne sétáljunk a futtató melletti füves területen, mert a kutyája átugorja a kerítést. Na most a futinak is van ám szabálya, és ez sem szabályos, hogy ilyen kutyával bemegy és leveszi a pórázt, aztán senki más ne sétáljon olyankor arrafelé, mert nem tudja megfogni a saját kutyáját. Akkor addig nem kell levenni a pórázt, amíg a kutya nem marad meg. Én is végigcsináltam ezt a játékot eleinte, kezdetben futtatón sem vettem le róla a pórázt, hogy szokja meg, és pórázzal voltunk bent, aztán fokozatosan egyre többet tudtam neki engedni. Valószínűleg nem lépne meg tőlem csak úgy, de a macskák érdekesek, a madarak érdekesek, múlt héten pont találtunk egy fiókát a fűben lapulva, azért is nem vágják még le a füvet, mert fészekhagyó időszak van és kell pár hét, mire tökéletesen röpképesek lesznek az ifjak, aztán ha valaki nem figyel a kutyájára, annak a kutyája rámehet a könnyű prédára.
Nekem semmi bajom a pórázzal, pedig aktív kutyám van, sportolunk, túrázunk, egyre többet megyek vele új helyekre, az is folyamatosan új inger, van játék is, ezzel le tudom fárasztani kellőképpen. Nem hiányzik, hogy levegyük a pórázt úgy, hogy a környék tele van kockázatokkal.
"Az meg, hogy a jelenlegi szabályokat sem tartatják be szerintem nem elég erős érv, inkább arra kéne törekedni, hogy betarthatóbb legyen egy szabály, mint hogy legyen egy nehezebben betartható, amit viszont a nagy többség egyáltalán nem tart be."
Arra próbáltam rámutatni, hogy nincs nyomós indok a jogszabály megváltoztatására. Időközben más felvetette a diszkriminációt, amire én nem gondoltam, pedig nagyon igaza van: Demokrácia van, ergo vagy mindenkire vagy senkire nem vonatkozik a szabály. Ha valaki benyújtaná a javaslatodat, akkor a bíróság valószínűleg visszadobná, mert tulajdonképpen te azt javaslod, hogy pénzért cserébe el lehessen engedni pórázról a kutyát, ami abszurd. Az is elég elgondolkoztató dolog, amit szintén említettek, hogy ezzel simán vissza tudnának élni. Egyszerűen feketén kiállítanak egy vizsgaigazolást, jönnek majd a kutyatámadások és lehetne is visszavonni az egész szabályt, mert az nem fogja megoldani a problémát, hogy végigbírságolnak minden kamupapírost.
Sajnos a jelenlegi szabályokat sem ellenőrzi senki és nem is büntetnek érte, így sok értelme nem lenne. Még csak kamu papír sem kéne az embereknek, mert ki nézi meg hogy megvan-e? Így pedig megugrana a kutyatámasádok száma. Eleve elég ha valaki egy tüzelő szukát enged szabadon egy halom kan mellett... Persze az ivartalanítás megoldaná, de őszintén ha sokan az oltásokat sem adatják be mert drágák (és amég nincs támadás senki sem ellenőrzi) akkor majd pont erre fognak költeni...
Egy ideális világban működhetne, de nálunk nem hiszem.
Nem egyszer láttam már azt is hogy a pórázon, szájkosárban a gazdi mellett szépen leülve váró kutya farkára direkt rálépnek csak hogy hergeljék és ha a kutya odamordul akkor a tömeg még a gazdit szídja hogy milyen veszélyesdögje van :(
Nagyon érdekes gondolatokat írtok, remélem nem baj, hogy ezekre így összességében reflektálva megpróbálom kicsit továbbgörgetni ezt a (jó értelemben) vitát.
Először is, szerintem nem lenne diszkrimináció, elvégre autót is csak akkor vezethetsz ha kifizetsz egy tanfolyamot és a végén bebizonyítod, hogy ismered azokat a szabályokat és gyakorlatban is tudod alkalmazni őket, amelyek elengedhetetlenek a balesetmentes közlekedéshez. Valószínűleg pont emiatt a hasonlóság miatt nevezték Korom Gáborék is ezt "kutyajogosítványnak." Ennek említését külön köszönöm amúgy, utánaolvastam ennek a kezdeményezésnek és én még mindig szimpatikusnak tartom, sajnálom, hogy nem lett belőle semmi. Szóval, attól még hogy demokrácia, igenis vannak olyan jogok, amik nem az egész társadalmat illetik meg, feltételekhez kötöttek.
A nem robot dologgal kapcsolatban: egyrészt már írtam, hogy szerintem akkor is kevesebb baleset lenne, ha tényleg csak az ilyen vizsgát tett kutyák lehetnének póráz nélkül, mintha bármelyik. Másrészt pl. ott vannak a terápiás kutyák, ők sem robotok, mégis sokszor sérült, kiszámíthatatlan gyerekek között mozognak szabadon és nem sok olyan balesetről hallani, ahol egy ilyen kutya bekattan, én legalábbis még nem hallottam ilyenről. És lehet félreértettük egymást, de én is inkább a terápiás kutyákéhoz hasonló vizsgára gondoltam, nem engedelmesre, BH-ra, mert valóban, attól még, hogy a kutya meg tud kerülni 4 embert póráz nélkül láb mellett, közel sem jelenti azt, hogy váratlanabb, ingergazdagabb környezetben is a gazda teljes felügyelete alatt marad, márpedig a városi létezéshez inkább erre lenne szükség, szerintem. Szóval értitek, nem az a fontos, hogy tökéletesen tapadva sétáljon, hanem hogy soha ne mozduljon el engedély nélkül a gazdája mellől.
Azt se teljesen értem, hogy miért kéne egy borderrel, mudival, sheltievel feltétlenül terelni, rengeteg más sport van, amiben ezek a fajták kiemelkedőek, amire kifejezetten alkalmasak és a kutyás sportok nagy többségére igaz, hogy akkor a legeredményesebb ha egyfélére képezzük a kutyát. Szóval az, hogy valakinek különböző okokból nincs lehetősége terelni vinnie az ilyen fajtájú kutyáját szerintem még közel sem teszi rossz gazdivá. Pl. rengetegen dogdancingelnek borderrel versenyszinten, egyik sem jár terelni, pont azért mert a DD-ben a kutyának a gazdával, a gazda mellett kell dolgoznia (különösen HTM kategóriában), a terelésénél meg sokkal messzebb, egészen más kommunikációra van szükség és ha elkezdenék felépíteni a DD-s bordernek a terelő ösztönét az nagyon megnehezítené a dogdancinget. Vagy ott vannak a vadászkutyák, a szomszédnak goldija van, a kisgyerekei játszanak vele, a gazdi minden hétvégén viszi kutyasuliba, agilityznek, szóval tényleg nem egy kerti dísz a kutya, rendkívül barátságos más állatokkal is, összeszoktatták a nyuszijukkal is, eszébe nem jutna a kutyának bántani bármilyen más állatot, teljesen megértem, hogy ott a családapában fel sem merül, hogy vadászni menjen a kutyával. És ez abszolút nem lustaság, egyszerűen mára már teljesen átalakult, hogy mire "használjuk" ezeket a fajtákat.
Azt viszont én is látom, hogy az ellenőrzés hiánya, illetve az ilyen papírok hamisítása valóban problémát jelentene. Szóval belátom, hogy ez a mai magyar valóságban nem lenne lehetséges, de én idealista vagyok, szerintem inkább tenni kéne azért, hogy kialakítsunk egy olyan környezetet, ahol ez működne, mint hogy elfogadjuk, hogy a jelenlegi helyzet nem ideális. Szóval ha nem is így, de valahogy szerintem igenis tenni kéne az ellen, hogy ne legyen mindennapi probléma, hogy a 60kg-os kutya a parkban fellöki az embert, vagy kiszalad az autó elé, vagy összeverekszik egy másik kutyával. Azt meg egyáltalán nem érezném igazságosnak, hogy ugyanazok a szabályok vonatkozzanak egy fegyelmezett, jól szocializált, kontroll alatt tartható kutyára, mint a póráz végén acsarkodó agresszorra, aki sokszor még akkor is veszélyes, ha pórázon van, mert a gazda minimális mértékben sem tudja irányítani a kutyáját.
Páran felvetettetek ehhez csak közvetve kapcsolódó problémákat, mint pl. az ivartalanítás, ebben én is egyetértek, akinek nem tenyésztési célra van kutyája annak igenis kötelezően kellene ivartalanítani. Szerintem ezt se lenne nagy ördöngősség megvalósítani, a tenyészkutyáknak 2 éves korukra általában már megvannak a kötelező szűréseik, fontosabb kiállítási eredményeik, tenyészszemléjük, ennek hiányában 2-3 éves korig lehetne kötelező az ivartalanítás. Nyilván megint egy ideálisabb világban, nem itt a szaporítóparadicsomban.
Zárógondolatként pedig azt szeretném kérni, ha lehet ilyet, hogy csak tényleges indokkal pontozzuk le a másikat, mivel abban mindenki egyetért, hogy csak elméleti szinten beszélgetünk a témáról, igenis hasznos lehet egy olyan vélemény is, ami a tiétekkel esetleg ellenkezik és ezt vegyétek figyelembe az értékeléseknél. Köszi.
Eszem ágában sincs.
- Tegyük fel, van papírod arról, hogy a kutya tanított. Most mindenki azt fogja mutogatni a közteresnek, rendőrnek, anyám kínjának?
- Szerinted mégis ki tartaná be, és mennyi idő volna szerezni némi pénzért egy ilyet?
- Egy ehhez szükséges infrastruktúra kialakítása nem két fillér. Persze ha állam bácsi nem lopná ki a talajt is alólunk, volna miből megcsinálni, csak ez nem az az ország.
- Lehet az akármennyire tanított, az emberben akkor is ott lesz a félelem, hogy mi van ha a gazdája nem tudja visszahívni azt a három rotit, vagy addigra már késő. Főleg ha visszakanyarodunk a kenőpénzes, hamisítós dologra.
Kedves kérdező!
12 es válaszoló vagyok, és már leírtam a véleményem erről. Egy dologra reflektálnék az írásodból, arra hogy manapság már inkább házikedvencként tartanak munkakutyákat. Ezeknek a fajta kutyáknak szükségük van arra, hogy dolgozzanak. Természetesen lehet őket szeretgetni, ápolni és óvni, de ettől függetlenül jobb ha nem csak ezeket csináljuk velük. Nem muszáj terelni vinni egy bordert, de valószínűleg abban lenne a legtehetsegesebb. Az én sheltiem is ölbekutya, bújik hozzám, imádom, nagyon fontos nekem. Én terelni járok vele, mert benne van az ösztöneiben, és igazán kiteljesedik benne. Itthon dog dancingezgetünk, de ezt pl egyáltalán nem végzi versenyszinten. A terelést viszont igen. Ő pl nem igazán tehetséges az agilityben, pedig nagyon jók ebben a sheltiek. Ezzel azt akarom mondani, hogy az enyémnek egyáltalán nem lenne elég az, hogy póráz nélkül sétálgatunk, itthon labdazunk, lent is haverkodik, és lazán telnek a napjaink. Ő egy munkakutya, édes kevés, míg kisebb volt rombolt ha nem mozgattam le eléggé. Szóval én nem tartanék munkakutyát úgy, hogy csak házikedvenc, egy kedves családtag akivel mérsékelt testmozgást végzünk. Napi 4 séta a minimum ami a hétköznapokban kell neki. 2 ebből több mint 1,5 órás, futással, agyi fárasztással, esti dancineléssel, heti 2 hétköznapi napon erdőben futunk. Hétvégén túrázunk, és terelünk. És még így is van, amikor az ajtóban áll és néz rám kérően hogy nem megyünk esetleg le?
Csak mert említetted a goldent mint házikedvencet. Ő is nagyon energikus fajta.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!