Manapság miért csak a pozitív megerősitésen alapuló kutyakiképzést erőlteti mindenki?
Tehát semmi fenyitést nem akarnak alkalmazni.
Illetve ezeket a vegyes modszereket miért itélik el ennyire?
Mert minek bántanánk, fenyítenénk egy állatot, ha másképp is kiképezhető?
Szerintem jó hogy inkább ezt erőltetik.
ez a része igaz.
de állitólag ez nincs olyan hatásos
Már miért ne lenne olyan hatásos?
Így a jutalom a motiváció és nem a félelem. Nem is értem a kérdést.
igen itt a jutalom a motiválo, ez lehet elégseges megszokott szituációban es helyen. Csakhogy nem biztos hogy elég egy felfokozott ingerdusabb helyen.
Talán ezert van ilyen sok nem mindem szituációban behivhato kutya
Ha a kutya egy felfokozott állapotban nem behívható, az akkor sem lesz az, ha fenyítéssel érted el nála a helyes cselekedetet. ha nem tudod kizökkenteni abból az állapotból, akkor nem tudod és kész.
Szerintem a tanítás-nevelés kulcsa az, hogy a kutya rád figyeljen és rád koncentráljon, ezt pedig pozitív megerősítéssel könnyebb elérni.
én a vegyes módszer híve vagyok.
de az előbb említett helyzetekben sokkal jobban motivált a kutya ha parancs megtagadást összekötotte valamilyen fenyítéses módszerrel.
és jobban is behivhato lesz mintha csak a jutalom villanna be neki.
Az 5-ös egészen jól leírta, bár szerintem feladatfüggő, hogy a hibákat el kell-e nézni, sok olyan is van, amikor úgy kell kialakítani a környezetet, hogy ne tudjon hibázni a kutya.
Ezt elmagyarázom egy konkrét példával, a kérdező által is említett behívással, mivel ez szerintem tipikusan olyan, ahol jobb ha nem hagyjuk hibázni: jutalomfalattal, sok dicsérettel megtanítom neki, hogy mit jelent a "hozzám" vezényszó, teljesen ingerszegény környezetben, a távolságot fokozatosan növelve, esetleg még futok is előle, hogy még inkább felém törekedjen és így szinte biztos, hogy első szóra jön a kutya. Aztán persze fokozatosan egyre ingergazdagabb környezetben is kell gyakorolni ezeket, de ilyenkor már ha a kutya nem jön első szóra szerintem jobb ha a gazdi azonnal reagál rá, ez még mindig lehet csak annyi, hogy elszalad előle és akkor ösztönösen követni kezdi a kutya, vagy sokan csinálják, hogy kövekkel töltött palackot, pórázt dobnak a kutya mellé, ami kizökkenti, nekem pl egy erős, határozott "Mit mondtam!?" vált be. Nyilván máshogy is lehet pozitív megerősítéssel behívást tanítani, sokféle módszer van ezen belül is, de szerintem ebből is elég jól látszik, hogy itt sem arról van szó, hogy miközben a kutyám az incsi-fincsi döglött nyulat zabálja fel a mezőn én pár szem sokkal kevésbé érdekes virslikarikával próbálom odakönyörögni magamhoz, mert a kutya amúgy tojik a fejemre és csak ételadagoló automata vagyok a szemében. Szóval ha pozitív megerősítéssel képzed a kutyád akkor is szükség van rá, hogy a kutya tiszteljen, hogy ne kérdőjelezze meg a döntéseidet, ennek pedig a határozott, következetes nevelés az alapja, hogy amit elvárok, amit tiltok és amit engedek azt minden esetben egyformán betartatom, ami teljesen független attól, hogy a kutyádat úgy tanítottad-e meg ülni, hogy lenyomtad a fenekét vagy egy falat virslit húztál az orra fölé.
Szóval én kicsit úgy látom kérdező, hogy több dolgot mosol össze, pedig a pozitív megerősítés csak egy eszköz egy feladat, egy helyes viselkedés megtanítására. Fenyítést pedig tényleg minek alkalmaznának, ha jutalommal is meg lehet értetni a kutyával, hogy mi az adott feladat vagy helyes viselkedés?
egy plamit irtal
elekteomos nyakörvvel rászoktatott kutya nem megy ki a keritesen kivulre. Meg macskat kergetve sem, elotte megall. pedig ott eleg felfokozott allapotban van
tehat termeszetes osztonet legyozi a visszatarto ero
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!