Mennyire ajanlott egy kutyat ivartalanitani?
Érv: nem jelöl, nem szökik, nem lesz annyira agresszív, csökken a megbetegedések kockázata, illetve átlagosan tovább élnek az ivartalanított kutyák.
Ellenérv: pénzbe kerül, gallért kell hordania a kutyának, fáj neki amíg be nem gyógyul
Kannál nem feltétlen muszáj (de azért erősen ajánlott).
Kérdés: a párod miért nem akarja?
Érvek: ivarszervi rák kockázata, agresszió, szökés, nem kívánt alom (morális felelősség a tietek is) stb.
Ellenérvek: mint minden altatásnak, ennek is van kockázata, ha minimális is. (Ezt a kockázatot műtét előtti vérvizsgálattal lehet csökkenteni, de kizárni sajnos nem.) És bár az állatorvosok tagadják, időről-időre hallani, hogy a kutya apatikus lesz.
Érdemes tisztázni, a párod miért nem akarja. Mérlegelni az előnyöket és a kockázatokat. Lehet, hogy megváltozik a véleménye. Az is lehet, hogy ha látjátok majd a kutya viselkedését, az is változtathat a hozzáállásán. És amúgy is figyelni kell a kutya viselkedését. Ha elkezd szökni, dominálni, akkor minél hamarabb érdemes megcsináltatni, mert ha berögzülnek a rossz szokások, akkor azok már az ivartalanítás után is megmaradnak (pl. szökős marad; vagy az agresszív kiállása megmarad, de félősebb lesz, ami veszélyes lehet, mert a fajtársak nem fogják érteni, hogy akkor most mi is van, és kiszámíthatatlan lesz).
Bár nyugatról egyre inkább terjed a korai ivartalanítás, érdemes megvárni vele az ivarérést, tehát még bőven lesz időtök átgondolni ezt az egészet.
Viszont ha mégis szukátok lesz, akkor mindenképp javaslom az ivartalanítást, sokkal több, sokkal súlyosabb ivarszervi probléma lehet (pl. gennyes méhgyulladás, álvemhesség stb.) A nem kívánt alom következményei is súlyosabbak rátok nézve ilyenkor.
Amennyiben nem tenyészszemlézett, törzskönyves kutya, akkor mindenképpen ivartalanítsátok. Igaz van 1-2 hét kellemetlenség,míg meggyógyul, de kisebb az ivarszervi betegségek esélye, nem hajtja a nemi ösztön,nyugisabb,kezelhetóbb,nem jelöl, nem akar szökni...
Szóval nem kérdés.
Az első jól leírta az érveket. Ha ezeknek utánaolvasol részletesebben, biztosan meg tudod győzni. Egy rutin műtétről van szó, alacsony kockázattal. Néhány nap alatt felépül utána, és csak egyetlen egyszer kell elvégezni. Semmi negatív hatása nem lesz a kutya életére, viszont sok viselkedési és egészségügyi probléma megelőzhető vele.
Sokan mondják, hogy az állat elhízik az ivartalanítástól, de ez így önmagában nem igaz. Valóban nő a hajlam a hízásra, mert ha nem hajtják a hormonok, nem mozog annyit. De ha odafigyeltek az etetésére (minőségi táp, a meghatározott mennyiségben és kevés nasi), és az elegendő mozgásra, akkor normál súlyú marad. Ezekre az ivaros kutyáknál is ugyanúgy figyelni kell. Annyi a különbség, hogy nem próbál folyton kiszökni a szukákhoz, de a gazdival együtt ugyanúgy szívesen mozog.
Nagyon sok férfi azért tart a kan kutyák ivartalanítástól, mert magát képzeli a helyébe. Ez teljes hülyeség, mivel a kutya párzási ösztöne teljesen máshogy működik, mint az emberé. Nem fantáziál, nincs "esete", és nem élvezi a párzást, csak csinálja, mert kell. Viszont ha állandóan érzi a tüzelő szukák szagát, és hajtják a hormonok, de nem mehet, az nagy szenvedés neki. Egy kutya nem tudja magának "elintézni". Jobban jár egy fél órás, altatásban végzett műtéttel, mint a másfél évtizedes kísértéssel.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!