Kezdőoldal » Állatok » Kutyák » Félek az ivartalanítástól,...

Félek az ivartalanítástól, más is érez így?

Figyelt kérdés

Most 8-hónapos kis kan kutyám, már teljesen ivarérett. Eddig 2x kellett lemondani az ivartalanítás időpontját, mert közbejöttek váratlan dolgok.

(Hírtelen költözés, aztán pedig gyomorrontása volt a kutyámnak)

Aztán utoljára végülis a férjemmel megbeszéltük hogy várunk legalább 1 éves koráig vele.

Szívem szerint nem is ivartalanítattnám, de tartok tőle hogy valami betegsége lesz felnőtt korában. Habár fajtatiszta kutyus, és úgy tudom hogy ez a fajta kutya nem igen hajlamos az ilyen megbetegedésekre ( 3 tenyésztőnek és az orvosnak is kikértem erről a véleményét).

De kitudja... Lehet ő lesz az egy abból a kevésből, és baja lesz..

Dilemmázok, nem tudom mit tegyek, mert nagyon nem akarom.

A szaporulattól nem félek egyáltalán, folyamatosan járunk kutyasuliba, érdeklik már a szukák és sokszor találkozott tüzelő szukával is, de abszolút letiltható arról hogy megmássza őket. Már ha látom hogy szeretné, azt mondom hogy NEM és megegyszer megse próbálja. Tiltásra se szalad el a lábam mellől ha jön egy szuka, szóval az ilyesmi nem gond, csak a betegségektől félek és attól, hogy ha ivartalanítva lesz megváltozik a személyisége... Mert sokat hallok ilyesmit olyan gazdiktól, akik ivartalanítattak, lány kutyáknál többször fordul elő ilyen probléma de van hogy fiúknál is, kissé érdektelenek lettek, nem olyan játékosok. Én nagyon szeretem hogy ilyen aktív és játékos, és szeretném majd versenyekre is vinni.


Szerintetek?



2019. jan. 15. 23:42
1 2 3
 1/25 anonim ***** válasza:
63%

Az ivartalanítás rutin műtét.

Az esetek többségében az altatás a gond. Nem véletlen, hogy drága haszonállatokat nem altatnak. (Sőt, drága hobbi állatokat sem mindenhol!)

2019. jan. 15. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/25 A kérdező kommentje:

Igen, tudom hogy rutin műtét, de olyan szörnyű akkor is belegondolni...

Jót akarok a kutyámnak, de nem tudom melyikkel teszek jobbat.

2019. jan. 16. 00:02
 3/25 anonim ***** válasza:
10%
Akkor ne vigyed. Inkább éljen tíz évet egészségesen, mint tizenkettőt élőhalottként.
2019. jan. 16. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 anonim ***** válasza:
83%
MILYEN élőhalottként utolsó? Attól hogy neked a farkad körül forog az életed, a kutyáknak még nem. Kérdező, attól hogy a kutyád most tiltható, nem jelenti azt hogy így is marad. Én megbántam hogy nem ivartalaníttattam időben. A korábban tiltható kutyám autó alá rohant miután kitépte a kezemből a pórázát. Tüzelő szuka volt az utca túloldalán. Az állatorvosig sem jutottunk el.
2019. jan. 16. 01:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 anonim ***** válasza:
96%
Én maximum akkor félnék, ha idős kutyát vinnék ivartalanításra, de akkor sem a műtéttől hanem hogy nem ébred fel. De ilyen fiatal kutyánál semmi okod aggodalomra. Neki csak jobb lesz, hidd el.
2019. jan. 16. 06:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 anonim ***** válasza:
96%
Tesóm p@r napja ivartalaníttatta a kan bulldogját. Nem altatták, csak bódították és helyi érzéstelenítést kapott. Semmi nem változott, ugyanolyan dinka, mint előtte.
2019. jan. 16. 07:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 anonim ***** válasza:
39%

Utolsó ez mondjuk megérne egy feljelentést...

Kérdező én azt javaslom, hogy műtét előtt nézessetek egy vérképet (bár fiatal kutyusnál nem szoktak még bajok lenni, de biztos ami biztos) és mivel ez lesz az első műtétje, egy véralvadási vizsgálatot is csináltassatok. Nagyon ritka az öröklött vérzékenység, de ha pont a te kutyádnak sikerült örökölnie, akkor azt jó tudni, mert kis vérzésektől elvérezhet. Ha a vizsgálatok jók és jól felszerelt, altatógépes helyen ivartalanítják akkor szinte semmi ok az aggodalomra mert nem lehet baj.

2019. jan. 16. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/25 anonim ***** válasza:
100%

Nézd a jó oldalát, kan kutyád van, náluk a műtét kockázata is kisebb és az ivarosan hagyásé is ;).

Azok az ismerőseim, akik felnőtten ivartalanították a kan kutyájukat, nem panaszkodtak drasztikus viselkedésváltozásra, legfeljebb csak az ellenkezőjére (ugyanolyan domináns, kanokkal balhézó kutya maradt, szóval nem egy mindent megoldó csodaszer), jelölni elvileg kevesebbet fog és ha lecsökkent a hormonok szintje, akkor csajozni sem akar. Ezért majd érkezni fognak a kövek és a lepontozások :), de nekem öreg ivaros kanom van és nem volt ebből gond, nem őrült meg a tüzelő szukáktól és nem szökött tüzelési időszakban. Ha ilyen esetben megbolondult volna, búcsút inthetett volna a golyóinak.

Szerintem normális, ha aggódsz a kutyádért és mérlegelsz, mielőtt bármit tennél. A gazdának szerintem az ivartalan kutya a kényelmesebb. Bárhogy is döntesz, lesznek előnyei és hátrányai. Jövőbe pedig nem látsz, nem tudhatod hogy például ha maradnak a golyók, hererákos lesz-e vagy ha ivartalanítod, emiatt lesz-e prosztatarákja (utóbbi miatt kötözködőknek javaslom, hogy előtte keressenek rá a scholar.google.hu-n).

2019. jan. 16. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/25 anonim ***** válasza:
82%
Az okosgazdi.hu oldalon le vannak írva a hàtrányok is,szinte fajtára lebontva. Olvasd el! Nem nagyon reklámozzàk...
2019. jan. 16. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/25 anonim ***** válasza:
72%

Erre gondoltam :


Kontra

Az ivartalanítással olyan hormonok kiválasztása szűnik meg, illetve változik, melyek nem csak az ivarszervekre, hanem egyéb szövetekre is kihatással vannak, hiányuk pedig egy természetellenes állapotot hoz létre, mellyel a szervezet nem egykönnyen birkózik meg.

Az ivartalanítás egy komoly műtét, amely altatást igényel. Szerencsére ma már az altatáshoz használt szerek és a műtétek általános körülményei fantasztikusan biztonságosak, de minél idősebb, vagy betegebb egy állat, annál nagyobb rizikóval járnak.

A korai ivartalanítás bizonyos fajtáknál kétszeresére növelheti a csípőízületi diszplázia kockázatát.

A korai ivartalanítás bizonyos fajtáknál háromszorosára növeli a limfoszarkóma kialakulásának kockázatát.

A korai ivartalanítás a csontok egyenetlen növekedéséhez vezethet és megnövelheti a csontrák kialakulásának kockázatát (ez különösen a nagytestű kutyákat veszélyezteti).

Az ivartalanítás a pajzsmirigy alulműködéséhez vezethet, mely letargiával és elhízással jár, de szerencsére napi gyógyszereléssel kezelhető.

Az ivartalanítás bizonyos fajtáknál megnöveli a hemangioszarkóma kialakulásának kockázatát (ide tartoznak a vizslák, a retiverek, boxerek és a németjuhászok is).

A sterilizáció megháromszorozhatja az elhízás kialakulásának kockázatát, mert a nemi hormonok kiiktatása megváltoztatja az anyagcserét, és sokkal kisebb lesz a tápanyagigénye a kutyának, amit a gazdák sokszor figyelmen kívül hagynak.

Idős kutyák esetében az ivartalanítás növelheti egyfajta demencia (időskori elbutilás, agyi leépülés) kialakulásának az esélyét.

Szemben az ivarzással kapcsolatos agresszióval, a félelmi agresszión az ivartalanítás (a magabiztosságot erősítő ivari hormonok hiánya) ronthat, de itt fontos az időzítés: ha a viselkedés már rögzült, akkor a műtétnek nem lesz érezhető hatása az állat félelmi reakcióira.

2019. jan. 16. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!